Aktuel 53

2.YEREL MEDYA ÇALIŞTAYI MARMARİS’TE YAPILDI

2.YEREL MEDYA ÇALIŞTAYI MARMARİS’TE YAPILDI
174 views
19 Ekim 2021 - 8:54

-Marmaris Belediyesi ile (TGF)Türkiye Gazeteciler Federasyonunun düzenlediği Anadolu Buluşması 2.Yerel Medya çalıştayı yoğun bir katılımla Marmaris’te yapıldı. Programa 300 Gazeteci katıldı.

Türkiye Gazeteciler Federasyonu katkısı ve Marmaris Belediyesinin desteğiyle gerçekleşen Anadolu Buluşması 2.Yerel Medya Çalıştayı büyük ilgi çekti.

Basın meslek örgütlerinin başkanları ve Türkiye genelinden 300 gazetecinin katıldığı çalıştayda açılış konuşmasını yapan TGF Genel Başkan Yılmaz Karaca, “Ben Anadolu’da 45 il dolaştım. Gördüğüm manzara şudur; Anadolu basını bitiyor, Anadolu basını yok oluyor. Bunu duyması gereken, bu sorunlara çözüm bulması gerek İletişim Daire Başkanlığı adeta yok. Çağrımızı yaptık, defalarca randevular istedik, sadece bize değil; hiçbir meslek örgütüne randevu dahi vermediler. Basın kartları verilmiyor, 1 yılda alması gerekenlere 2-3 yılda teslim ediliyor. Sorunlarımızı dinleyen yok. Anadolu yanıyor. Son 6 yılda resmi ilan alan 1800 gazetenin 900’lere, 100 civarında uydu televizyon da 50’ye düştü. Bir kısmı internete döndü, bir kısmı ekranlarını kararttı. Anadolu’da kurumlar çok büyük. Burada sendika başkanlarımız da var. Hepiniz biliyorsunuz, şu an söyleyeceğim sizlere hiçbiriniz şaşırmayacaksınız. Anadolu’da şu an asgari ücret alan gazete sayısı yüzde 50 yoktur. Bunu iddia ediyorum.

Gazete sahibi çaresiz, televizyon çaresiz

Gazete sahibi çaresiz, televizyon sahibi çaresiz. Bir de internet furyası çıktı. Meslek dışında olup, 300-500 liraya alan satın alanlar, siyasetçiyi tehdit ediyor, Belediye Başkanı’nı tehdit ediyor. Bunun engellenmesi için TBMM’ye müracaat ettik. Teşekkür ederiz, CHP bu alanda soru önergeleri verdi. İnternet yasasının çıkartılmaması için büyük çaba sarf ediliyor. İnanılır gibi değil. Anadolu’dan bakıyoruz; İletişim Dairesi Başkanı Fahrettin Altun, Anadolu basınının yok olması için elinden gelen çabayı gösteriyor. Neden? Gazetelerin birer abonesi var, TV ve radyoların

bayramlarda kamudan aldığı ilanlar vardı bunlar tasarruf tedbirleri ile yok edildi.

Anadolu basınını bitirmek istiyorlar

Bugün bir satırla belediyelerin ve kurumların kafasını karıştırarak Anadolu medyasına ilan vermesini engelliyorsun. Anadolu basınının en önemli gelir kaynağını kesiyorsun. Anadolu basınını bitirmeye, küçültmeye, kendi emirleri altına almaya çalışıyorlar. Bugün burada birçok konuyu gündeme getirip tartışacağız. Ben 3 ay içinde 45 ili gezerek birçok sorunu yüz yüze görüşerek tartıştım. Temenni ediyorum ki sorunlarımız bir an önce çözüme kavuşsun. Meslek örgütleri, kişisel hesapları bırakıp mutlaka ve mutlaka birlik beraberlik içinde olmalıdır. Hep birlikte illerimizde milletvekillerimizi de harekete geçirerek birlik beraberlik içerisinde bu sorunları çözmemiz lazım ’dedi.

62 şehirden 400 basın mensubunun katıldığı programın son gününde, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da basın mensuplarıyla bir araya gelip sorunlarını dinledi. Yuvarlak masa toplantılarında gazetecilerin kaleme aldığı sorunlar ve çözüm önerileri sonuç bildirgesiyle çözümlenmesi için kamuoyunun sunuldu.

Kılıçdaroğlu’’kaleminiz adaletten yana olmalı’’

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, Marmaris’te Yerel Medya Çalıştayı’nda konuştu. Gazetecilere seslenen Kılıçdaroğlu, “Her birinizin kalemi adaletten ve doğruluktan yana olmalı. Gazetecilerin bağımsız ve tarafsız olması çok önemli. Siyasetçilerin, gazetecilere ve medya patronlarına karşı herhangi bir müdahalesinin olmaması gerektiğini söyleyen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, gazetecilerin doğru haberlere erişim hakkının yargı kanalıyla engellendiğini iddia ederek, böyle bir engellemenin doğru bir uygulama olmadığını söyledi.

Basın İlan Kurumu, Radyo ve Televizyon Üst Kurulu gibi kurumlarda da daha fazla meslek örgütü temsilcilerini görmek isteriz. Ayrıca Basın İlan Kurumundan verilen ilanların, gazetelerin tirajlarına göre verilmesi gerekir. bu tirajların da bağımsız denetim mekanizmaları tarafından doğru bir şekilde belirlenmesini istiyoruz. Yerel medya güçlendirilmelidir.

Haber yapan gazeteci tutuklanmamalı

Haber yapan gazetecinin kesinlikle tutuklanmamasını gerektiğini söyleyen Kılıçdaroğlu’Yargılanma olabilir ama daha başlangıçta gözaltına alıp, tutuklarsanız medya bağımsızlığına darbe vurursunuz. Gazeteciyi

tutuklama ve gözaltına alma, bu kaldırılmalı, bağımsız mahkemelerde yargılanabilir”dedi.

Çalıştaya katılan gazetecilerin belirlediği tespitler doğrultusunda oluşturulan Yerel Medya Çalıştayı Sonuç Bildirgesi, kamuoyuna 12 maddelik bir bildiri yayınlandı.

Marmaris Belediyesi’nin ev sahipliğinde düzenlenen ve Türkiye’nin dört bir yanından 270 gazetecinin katıldığı Anadolu Buluşması 2.Yerel Medya Çalıştayı Gazete ve Gazetecilerin sorunlarının masaya yatırılması ve çözüm önerilerinin tespit edilmesi adına güzel bir çalıştay oldu.1.Yerel Medya çalıştayı yine Marmaris’te 2019 yılında yapılmıştı. Gazeteci kökenli CHP milletvekilleri Atilla Sertel, Tuncay Özkan, Utku Çakırözer ile bu organizasyonun hazırlanmasında Marmaris Belediye Başkanı Mehmet Oktay büyük çaba gösterdiler.

15-17 Ekim tarihlerinde yapılan çalıştaya Rize’den Faik Bakoğlu, İsmet Kösoğlu, Ömer Yılmaz, Halil İbrahim Saklı, Trabzon’dan Tahir Orhan, Artvin’den Turan Şentürk katıldı.

7 yıl önce İkizdere Noteri olan bugünkü Marmaris Noteri Berran Altuntecim’de Rize’den giden gazetecilere özel ilgi göstererek Marmaris’te gezilecek yerleri tanıtmada önemli bir rehber oldu. Programa katılan gazeteciler uygun saatlerde Marmaris’te geçen ay meydana gelen Orman yangınında hasar gören yerleri gezdiler.

İsmet Kösoğlu

Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-
KÖŞE YAZARLARI

SİTEMİZ  ÜYESİDİR