Aktuel 53

210 BİN ÇAY ÜRETİCİSİ’NİN PROMOSYONU NERDE ?

210 BİN ÇAY ÜRETİCİSİ’NİN PROMOSYONU NERDE ?
Osman Köseoğlu( koseogluosman53@hotmail.com )
77 views
22 Ekim 2022 - 22:55

Kamu’ da, özel sektörde binlerce çalışan, en düşüğü emekliler olmak üzere, 15-40.000 TL‘ye kadar promosyon alırken, ancak sayıları 210.000 civarında olan, çay sektörünün lokomotifi olan ,dolaylı olarak Rize ,Trabzon, Artvin ve Giresun illerini kapsayan, dolaylı olarak 3 milyon insanı ilgilendiren çay üreticilerinin promosyonundan hala ses seda yok!

Bu konuyla ilgili en yetkili Merci, ÇAYKUR Genel Müdürlük yönetimi olmasına rağmen, bugüne kadar kendilerinden konuyla ilgili pozitif yönde bir açıklama duymadık..

Üreticilerden yıllardan beri trilyonları kesen, başta Rize Ziraat Odası olmak üzere, dolaylı olarak yine üreticilerden çay fabrikaları üzerinden aidat kesen ve çay sektörünün en önemli kurumlarından başında gelmesine rağmen, bugüne kadar Çay’a ve müstahsile yaptığı katkılar tartışılan, Rize Ticaret Borsası ve Ulusal çay konseyinin de bu konuyla ilgili bir adım atmaması anlaşılır gibi değil!

Peki siyasilere ne demeli ..
İktidar partisi AK Parti il Başkanlığından ,ya da mevcut Rizeli milletvekillerinden bu konuyla ilgili destekleyici bir beyanat duymadık!

Çay üreticilerine bu konuyla ilgili en büyük desteği veren ,Şüphesiz muhalefet partilerinden Rize CHP İl Başkanlığı ve Başkan Saltuk Deniz, Büyük Birlik Partisi İl Başkanlığı ve merkez ilçe Başkanı Abdulkadir Usta,ve Memleket partisi Rize İl Başkanı Muhittin Bayrak’ın günlerden beri, promosyon konusunda yapmış oldukları basın açıklamalarını ve çay müstahsillerine desteklerini gördük..
Bugün çay sektörünün lokomotifi; yağmur çamur demeden, zor şartlarda ürünü çay tarlasından çay alim evine getirerek, bu mekanizmanın çalışmasını sağlayan çay emekçileri çay müstahsilleridir!
Kısaca çay müstahsilleri olmazsa, ne Çaykur kalır, ne memuru ne işçisi kalır…

Ancak bugün 3 yıllık bir anlaşma gereği ,ÇAYKUR’un memurları ve kadrolu işçileri 30.000 TL promosyon alırken, mevsimlik ÇAYKUR emekçileride 15.000 TL promosyon aldı.

Gönül isterdi ki, ÇAYKUR yönetimi bu müjdeyi kamuoyuna duyururken, son yılların en büyük ekonomik krizini yaşadığımız gübre fiyatlarının %400 arttığı bir ortamda, çay emekçilerine de bir müjdeleri alsaydı..
Bu konunun peşini bırakmayacağız, gerek Rize’de bu konuya destek veren siyasi parti il başkanları, Tarım Bakanlığı ve hatta Cumhurbaşkanı Erdoğan’a kadar bu konuyu taşıyacağız..

Osman Köseoğlu
www.aktuel53.com

Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-
KÖŞE YAZARLARI

Sitemiz İHA Üyesidir.