Aktuel 53

5 ülkeden Türkiye’ye gelen öğrenciler, Çay’ın Başkaenti Rize’ye hayran kaldı

5 ülkeden Türkiye’ye gelen öğrenciler, Çay’ın Başkaenti Rize’ye hayran kaldı
33 views
22 Haziran 2022 - 19:32

ERASMUS projesi çerçevesinde 5 ülkeden Türkiye’ye gelen öğrenciler Rize‘ye hayran kaldı.

Avrupa’nın birçok ülkesinden ERASMUS Projesi kapsamında Rize‘ye gelen öğrenciler, hem eğitimlerini sürdürüyor hem de Rize‘nin doğal güzelliklerini geziyor. Macaristan, İspanya, Belçika, Letonya ve Yunanistan’dan gelen 41 kişilik öğrenci grubu ilk olarak Rize Kalesine çıkarken, buradan Rize‘nin manzarasını seyrettiler. Daha sonrasında yemek yiyen öğrenciler son olarak Rize‘de yeni açılan Çay Çarşısını gezerek çayı tanıdı. Çay bardağının teras katına çıkan öğrenciler Rize‘nin manzarasını seyrederken aynı zamanda fotoğraf çektirmeyi de ihmal etmediler.


Rizelilerin dağların ve denizin arasında yaşadıkları için çok şanslı olduklarını ifade eden Gyenizse Zsuzsanna, “Çayın tadını çok sevdim. Belki bu çay tadımının ardından bu çaydan satın alabilirim. Özellikle doğa yönünden Rizeliler çok şanslı. Denizle dağın bir arada yaşıyorlar. Bu yeşilliği tamamen hissediyorlar” dedi.
Rize‘ye ERASMUS projesi ile gelenlerin bilmedikleri için Rize‘ye karşı ilk önce önyargıda olduklarını sonradan şehrin onları mest ettiğini söyleyen koordinatör öğretmen Adil Tuğyan, “Gelenlerden bazıları önce önyargılıydı Rize için. Çok kirli bir yer olduğunu düşünenler vardı. Rize‘nin oldukça temiz, her yerin iyi olduğunu, iyi bir deneyim yaşadıklarını söylüyorlar. Özellikle buraya gelmeleri muhteşem. Gerçekten çay deneyimi yaşadılar.

Rize‘yi de çok başarılı buldular. Rize Tevfik İleri Anadolu lisesi tarafından yürütülüyor. Bizim her yıl bir projemiz oluyor. Yaklaşık 12 yıldır proje gerçekleştiriyoruz. Bir sürü misafir ağırlıyoruz. Öğrenci öğretmende her yıl buraya gelerek uluslararası eğitim politikalarını, eğitim değiş dokusunu en iyi şekilde yaşıyorlar. Gidip gelen öğrencilerde de müthiş bir gelişim söz konusu. Son yaptığımız proje ile teknolojinin nasıl yarımcı olacağını öngörülere sahip oluyorlar. Dışarıdan gelenlere iyi bir etkileşim yaşarsak farklı ülkelerde erişme şansı yakalarız. Ayrıca muhteşem sonuçlar ortaya çıkıyor. Türkiye’ye bakış açısı değişiyor insanlarda. buda çok başarılı bir şey” ifadelerini kullandı.

Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-
KÖŞE YAZARLARI

SİTEMİZ  ÜYESİDİR