Aktuel 53

Ahmet Özhan, Cerrahi Tekkesi’nin postnişini oldu

Ahmet Özhan, Cerrahi Tekkesi’nin postnişini oldu
31 views
28 Eylül 2022 - 9:58

Yazar, hukukçu, mutasavvıf Ömer Tuğrul İnançer’in 4 Eylül tarihinde 76 yaşında vefat etmesinin ardından Pir Nurettin Cerrahi Tekkesi’nin yeni postnişini Türk Sanat Müziği sanatçısı Ahmet Özhan oldu. Haberi, İnsicam dergisinin genel yayın yönetmeni Mustafa Özel, Twitter hesabından duyurdu. 

Mustafa Özel, paylaşımında; “Ömer Tuğrul İnançer efendinin vefatının ardından Şeyh Nurettin Cerrahi Tekkesi’nin yeni postnişini, Ahmet Özhan olmuş” ifadelerini kullandı.

17 YAŞINDA TANIŞTI

Ahmet Özhan, Fatih Karagümrük’teki Cerrahi Tekkesi’nin son postnişini olan Ömer Tuğrul İnançer’in uzun yıllar talebeliğini ve vekilliğini yaparken İnançer’in dergâhta bulunmadığı zamanlarda meşki yöneten isimdi.

İtirafı şaşırttıAhmet Özhan: Hep lüks yerlerde değilim!Haberi Görüntüle

Ahmet Özhan, bir röportajında 17 yaşından beri Ömer Tuğrul İnançer’in talebesi olduğunu belirterek; “Ağırbaşlı, düşünceli, ölçülü, dengeli yani yaratılıştan öyle doğmuştu o. Bütün hayatımın umurlarını, evlenmemi, ayrılmamı, her şeyimi ona söylerdim. Ondan sonra o ne lazımsa yapardı” demişti.

POSTNİŞİN NEDİR?

Postnişin kelimesi, dilimizde oldukça kullanılan kelimelerden birisidir.Postnişin kelimesi Farsça kökenlidir.TDK’ya göre postnişin kelimesi anlamı; “Postta oturan, tekkenin şeyhi olan kimse” demektir. Postnişin kelimesi, tarihte bilinen ilk kez “makam sahibi, Mevlevilikte bir rütbe” anlamıyla Ahmet Vefik Paşa’nın, Lugat-ı Osmani (1876) eserinde yer almıştır.

Ahmet Özhan da cenaze törenindeydiİnançer son yolculuğuna uğurlandıHaberi Görüntüle

1703 YILINDA KURULDU

Cerrahiler’in Karagümrük’teki Canfeda Camii Sokağı’nda bulunan dergâhı, Sultan III. Ahmed tarafından 1703 yılında Nureddin Cerrahi için yaptırıldı. Tekkede tevhidhane, türbe, erkekler ve kadınlar bölümü bulunuyor. Toplantılara Japonya, İtalya, İngiltere ve ABD’deki müritler de zaman zaman katılıyor. Cerrahi Dergâhı’nın takipçileri arasında Gökhan Özoğuz, Mazhar Alanson, Hasan Kaçan, Kadir Çöpdemir, Ahmet Özhan ve Ali Taran gibi isimlerin olduğu iddia edilmişti.

Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-
KÖŞE YAZARLARI

Sitemiz İHA Üyesidir.