Aktuel 53

AKPARTİ’Lİ ESKİ BAŞKAN, HER İLE ÜNİVERSİTE CAHİLLER ORDUSUNU ARTTIRMIŞTIR !

AKPARTİ’Lİ ESKİ BAŞKAN, HER İLE ÜNİVERSİTE CAHİLLER ORDUSUNU ARTTIRMIŞTIR !
273 views
03 Eylül 2021 - 9:10

Bir Milletin Geleceği Olan Üniversiteler!!!!!!!!!
Bir Milletin varlığını koruyabilmesi için, Güçlü Devleti olmalı ve bunun içinde Eğitim ve öğretimi güçlü olmalıdır. Eğitim ve öğretimin kalitesi, Devletin gücü ile doğru orantılıdır.
Bugün, ülkemizde bu konuda büyük bir sıkıntı olduğunu düşünüyorum. Eğitim ve öğretim kalitemiz maalesef yerlerde sürünüyor.
Şunu söylemek isterim ki, her İl’e bir üniversite açılması son derece yanlış olmuştur. Eğitimi verecek kadrolardan yoksun, adı üniversite olan okullardan mezun olan çok ama pek çok kişi”diplomalı cahil” olarak hayata atılmıştır.

Her İl’e bir üniversite,her ilçe ye bir yüksek okul açılması;sosyal ve ekonomik yönden o il ve ilçelere katkı sağlamıştır, faydası olmuştur ama, karşılığında yeterli eğitim alamamış bir sürü diplomalı fakat iş bilmeyen sorunlu gençlerimiz topluma katılmıştır.

Bilgi ve becerisi olmayan binlerce işsiz ama”üniversite diploması” olan gençler sokaklarda dolaşmaktadır. Bu durum ülkemizin geleceği açısından büyük bir tehlike arz etmektedir..Bir ülkede herkesin üniversite okuması şart değildir. Herkesin,bilgi, becerisi, yapabileceği işler farklıdır. Orta öğretim çağında çocuklarımız,becerilerine göre yönlendirilmeli ve hayata hazirlandirilmalidir .

Bizim dönemlerde ” sanat okulları” meslek liselerinde,iyi bir eğitim öğretim verilerek gençler bir meslek sahibi olarak hayata atılırlardı. Maalesef geçmiş yıllarda, İmam Hatip okullarının önünü kesmek için,meslek liselerini mahveden zihniyet ülkeye büyük zararlar vermiştir.
Her İl’e bir üniversite açılınca,pek çok üniversitelerde akademisyen eğitimci bulunamayinca ,lise öğretmenleri bile üniversitelere derslere girmek zorunda kalmıştır. İşin daha acı yönü de akademik kadroların oluşturulabilmesi içinde, hiç de hakkı olmayan yetersiz binlerce kişiye de akademik ünvanlar verilerek kadroların tamamlanmasi yönüne gidilmiştir. Bu ise, daha da kötü bir durum ortaya koymuş,”Bilgisiz,yeteneksiz ünvanlı”hocalar okulları doldurmuştur…yeteneksiz bir egitimciden ,iyi bir talebenin yetişmesi pek de beklenemez….

Bugün ülkemizde 300 civarında üniversitemiz mevcuttur.Ama dünyada ki sıralamaya bakınca acınacak haldeyiz…
Büyük şehirlerde,apartmanları üniversite yapan pek çok vakıf üniversitesi vardır. Üniversite bir kültürdür, üniversite bir kampüs içinde olmalı, öğrenci psikolojik olarak üniversitede okuduğunu hissetmelidir. Mahalle aralarında,apartman dairelerinde üniversite eğitimi olmamalıdır.

Türkiye’de seçilecek 10-15 bölgede üniversite ler olmalı, eğitim kadroları gerçek anlamda güçlü olmalı ve kaliteli bir eğitim verilmelidir.
Meslek liselerini eski işlevlerine tekrar kavuşturmalıdır.
Kaliteli bir eğitim, Devletin temel görevi olmalıdır.Egitim-ögretim millî olmalıdır. Her iktidar değişikliğinde hatta aynı iktidarın Bakan değişikliğinde eğitim öğretim metodu değişirse vay halimize……. Yeterli eğitim alamamış insanlar, Devletin yönetiminde büyük sıkıntı yaşar ve yaşatırlar… hele hele hukuk ve tıp dalında yetersiz eğitim ve öğretim çok önemli sıkıntılar yaratır….

Şimdi bir ilimizde vali olan değerli bir arkadaşımdan duyduğum bir konuyu sizlerle paylaşmak istiyorum…. Rusya’da devlet kadrolarına atanan yöneticiler hakkında….
Rusya’da en iyi üniversitelerde Okuyan her branştaki en başarılı öğrenciler, üniversiteyi bitirince,4-5 yıl daha bir eğitime alınıyorlar ve bu başarılı öğrencilere aşırı Rus milliyetçiliği altında pek çok bilgi yüklüyorlar, her konuda çok bilgili ve çok iyi yetiştirilen bu kişilerden branşlarına göre”Devlet adamı, yönetici “olarak atamaları yapılıyor.Mesela,bir il müdürü atanacaksa bu kişilerden atanıyor. Konusuna vakıf,devletine bağlı ve bilgi dolu , vasıflı bu kişilerle devlet idare ediliyor….
Keşke,bizde de böyle olsa, liyakatli , yetişmiş kişiler devletin yönetici kadrolarına atanmış olsa…….

Bu yıl üniversite imtihanlarina girenlerin yüzde seksen den fazlası üniversite kazandırıldı…sokaklarda gezen onbinlerce işsiz üniversite mezunu sayısını artırmaktan başka bir şey yapacağımız yok…. gençlere de Devletimize de yazık oluyor….Bir idareci için en büyük üzüntü kaynağı; çalışmak isteyenlere,”iş yok” demek olmalıdır…. Allah Devletimizin de, gençlerimizin de , hepimizin yardımcısı olsun….

Hasan Kösoğlu

Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-
KÖŞE YAZARLARI

SİTEMİZ  ÜYESİDİR