Aktuel 53

Alim,2021 Yaş Çay Kampanyasını Değerlendirdi

Alim,2021 Yaş Çay Kampanyasını Değerlendirdi
581 views
27 Ekim 2021 - 11:57

ÇAYKUR Genel Müdürü Yusuf Ziya Alim Ziraat Botanik çay bahçesinde 2021 yılı Yaş Çay kampanyasının çalışmaları hakkında açıklamada bulundu.Alim’2021 yılında ÇAYKUR tarihinin en yüksek kapasitesine ulaşıldı’ dedi.

Ziraat Çay Bahçesinde basın mensuplarına açıklamada bulunan Genel Müdürü Yusuf Ziya Alim’üreticiye borcumuzu ödüyoruz. Biz kurum olarak elimizdeki çayı satmak şsteriz. Elimizde çay bırakmamak isteriz.17 Mayısta başlattığımız 2021 yılı kampanyamızı 12.730 personelimiz ile 24 Ekim tarihi itibariyle kapatmış bulunuyoruz.

1.sürgün yaş çay alımımız 30 gün,2.sürgün alımımız 33 gün ve son sürgün olarak 3.gürgün alımını üreticimizi düşünerek 55 gün olarak sürdürdük. Kampanya sürecinde tarihte en fazla çayımızı aldık.1993 yılında 843 bin ton olan rekorumuzu 860 bin ton yaş çaya çıkararak yüksek bir rekolte elde ettik.                  Yılsonuna kadar 150 bin ton çay satmayı hedefliyoruz

    Yılsonuna kadar 150 bin ton kuru çay satmayı hedefledik. Mayıs ayında 2.sürgün çay süresinde havaların yağmurlu olması Beyaz Çay üretiminde azalmaya sebep oldu.266 kg beyaz Çay elde edebildik.

    Eylül ayında aldığımız 199 bin ton Yaş çayın edeli olarak üreticimize 770 milyon TL ödememiz olacak.

                       Maliyetin altında Çay satışı yapamayız

      Kuru Çay satışlarında maliyetin altında çay sattığımız doğru değil ve maliyetin altında satış yapamayacağımız bilinmelidir ,17.38 tl ye mal olan Kuru Çayı biz nasıl maliyetin altında satarız. Yönetim kurulu olarak hepimize zimmet çıkarılır.

Kim zararına mal satmak ister. Söylenenler tamamen hayal ürünüdür. Kim gelirse gelsin kuru çay satarız. Büyük miktarda alımlarda 28.00 TL+KDV ile Çay satışı yapacağız. Nalız büyük toptancılara değil üreticimize de istediği zaman kuru çay satışı yapıyoruz.

    ÇAYKUR olarak üreticimize budama, nakliye vs. bütün çalışmalar için 3.5 milyon TL bir ödememiz oluyor. Bu para çay üretici ailesi olarak her eve ortalama yılda 20 bin lira gibi bir paraya tekabül eder.

                                Yurtdışında Pazar arıyoruz

   Yurtdışında çeşitli fuarlara katılarak Pazar bulma çabasındayız. Dubai, Rusya, Almanya’da fuarlara katılım sağladık. Yeni bağlantı kurduğumuz Azerbaycan ve Özbekistan’a piyasa bulmak peşindeyiz.

                           8.Çay satış Mağazamız Diyarbakır’da

   Çay satış mağazalarımızı arttırarak devam ediyoruz.7 olan Çay satış mağazalarımızın 8.sinin 15 Kasımda Diyarbakır’da açacağız tarihte Diyarbakır’da Mezopotamya yemek günleri programı var o günlerde bizde ÇAYKUR Çayını daha iyi tanıtmak ve satış için 8.Satış Mağazamızı açmış olacağız’’ dedi.

 

Haber:İsmet Kösoğlu

Foto-Video : Osman Köseoğlu

Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-
KÖŞE YAZARLARI

SİTEMİZ  ÜYESİDİR