Amatörleri kapatma zamanı

Ali Koç dün ekonomi basınından meslektaşlarımızla sohbet toplantısı yaptı. Dedi ki: 3 Büyükler arasında en kötü mali durum Fenerbahçe’de.. Bu tespiti yapan kişi sonra dedi ki “Erkek basketbol takımı bütçesi..

Amatörleri kapatma zamanı
Son Güncelleme: Whatsapp

Ali Koç dün ekonomi basınından meslektaşlarımızla sohbet toplantısı yaptı.

Dedi ki: 3 Büyükler arasında en kötü mali durum Fenerbahçe’de..

Bu tespiti yapan kişi sonra dedi ki “Erkek basketbol takımı bütçesi 19 milyon Euro’ya inmişti, artıracağız.”

Yine de atlanan bir cümlesi oldu, başkan dedi ki: Erkek basketbol şubesi dışında tüm amatör branşlarla ilgili bir karar verilmek zorunda.. Bloomberg TV’den dostumuz Gökhan Şen, “Amatör branşlardan 10 yılda toplam 600 milyon lira zarar edilmiş” tespitini dile getirdi.

Bendeniz son 3 gündür bir konuyu tartışmaya açtım. Bence F.Bahçe sadece 5 branşta faaliyet göstermeli. Futbol – Erkek Basketbol – Kadın Voleybol – Boks – Kürek. Geri kalan şubeler kapatılmalı. Bu şubelerde de erkek basketbol dışındakiler sponsor geliri ile yaşamalı. Ama 10 yılda 600 milyon Euro zarar edilen amatör branşlarda en yüksek yekünü erkek basketbol çekiyor. Bence bütçesi 5-6 milyon Euro seviyesine çekilmeli ve bu bütçenin büyük bir kısmı sponsorlardan karşılanmalı. Gelir üretmeyen Eurolig’den de çıkılmalı. Başka fikri olan varsa söylesin dedim. Tabii fikirsiz, kafası çalışmayanlar tepki göstermekten başka bir şey yapmadılar. Ama yazılarım amacına ulaştı. Bir sürü yeni fikir geldi. Mesela bir okurum, Bayern-Real Madrid – Barcelona başkanları ile her sene yan yana oturmanın sadece Eurolig ile mümkün olduğunu; ancak bu network’den bugüne kadar hiç ama hiç yararlanılamadığını tespit etti. En çarpıcı öneri avukatım ve arkadaşım Savaş Adalet’ten geldi.

Savaş Adalet’in fikrine göre erkek basketbol takımı hemen şirketleşmeli. Hisse 5 Fenerbahçeli arasında paylaşılmalı. Misal Ali Koç, Murat Ülker, Ferit Şahenk, Mehmet Ali Aydınlar, İbrahim Çeçen.. Bu 5 kişi hissedar olsun ve 5 yıl boyunca erkek basketbol takımı maliyetlerini karşılasın. 5 yılda 3-4 lig şampiyonluğu; 3-4 Eurolig final four’u ve en az 1 Eurolig şampiyonluğu sağlanırsa 5 yılın sonunda şirket halka arz edilsin. Hissedarlar yatırımlarının karşılığının bir miktarını alsın. Fon yatırımı alınsın, gerekirse hissedarlara dağıtılsın. Şirketin CEO’su da misal İbrahim Kutluay olsun..

Adalet’in önerisi buydu. Bunun gibi farklı öneriler geldi. Yazılarım amaca ulaştı. Başkan da “Erkek basketbol hariç diğer şubelerle ilgili bir karar vermek zorundayız” dedi.

Kabul edelim, lale devri bitti. “Spor Kulübüyüz” bu ekonomik şartlarda romantizmdir. Tüm zarar eden varlıklar kapatılmalı. Amatör şube ise onlar, Fenerbahçe TV ise onlar. Neresi varsa. 1 kuruş zarar bile kaldırılamaz durumda. Fenerbahçe camiası amatör branşları kapatmayı, kalanlarda küçülmeyi, erkek basketbolda kulüpten ayrı bir yapılanmayı tartışmak zorunda. Futbolun geliri artık futbolu bile taşımıyorken başka yere 1 delikli kuruş aktarılamaz. Evet Can Bartu basketbolcuydu da ama efsaneliği futbolculuğundandır…

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

betnis giriş
betnis
yakabet giriş