Aktuel 53

Antalya Kadın Platformu: Saldırılar bizi yıldıramaz, İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmiyoruz

Antalya Kadın Platformu: Saldırılar bizi yıldıramaz, İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmiyoruz
138 views
08 Temmuz 2021 - 8:55

Antalya Kadın Platformu, 1 Temmuz günü yapılan yürüyüşte üç kadının Adem Yıldız ve Emre Can Yıldız isimli saldırganlar tarafından şiddete maruz bırakılmasına tepki gösterdi. Konuya ilişkin yapılan açıklamada, “Saldırılar bizi yıldıramaz, İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmiyoruz” denildi.

Antalya Kadın Platformu: Saldırılar bizi yıldıramaz, İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmiyoruz

Antalya Kadın Platformu, bugün bir basın açıklaması yaparak Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmesine karşı, sözleşmenin sona erdiği 1 Temmuz günü yapılan yürüyüşte üç kadının Adem Yıldız ve Emre Can Yıldız isimli saldırganlar tarafından şiddete maruz bırakılmasına tepki gösterdi.

Nehir Erdoğdu tarafından okunan metinde, polislerin Emre Can Yıldız isimli erkeğin araçtan sopayla inene kadar saldırıya müdahale etmediği, sonrasında ise saldırganların karakola götürülmeleri konusunda polisleri adeta ikna etmek zorunda kaldıklarına dikkat çekildi.

“1 Temmuz’da kadın arkadaşlarımızın uğradığı saldırı ve sonrasında yaşananlar, bize kadına yönelik şiddet ve ev içi şiddetin önlenmesini amaçlayan, hukuki bağlayıcılığı bulunan ilk uluslararası belge niteliğindeki İstanbul Sözleşmesi’nin kadınlar için ne kadar hayati önemde olduğunu bir kez daha gösterdi” ifadelerine yer verilen açıklamada, failler gerekli cezayı alana kadar konunun takipçisi olunacağı kaydedildi.

Antalya Kadın Platformu tarafından yapılan açıklamanın tamamı şöyle:

“Bugün burada, AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın tek imzasıyla bir gece yarısı yayımlanan kararla Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmesine karşı, sözleşmenin sona erdiği 1 Temmuz günü yaptığımız yürüyüşte üç kadın arkadaşımızın Adem Yıldız ve Emre Can Yıldız isimli saldırganlar tarafından erkek şiddetine maruz kalmasına karşı toplanmış bulunuyoruz.

1 Temmuz günü, Erdoğan’ın İstanbul Sözleşmesi’nden çekilme kararına karşı yüzlerce kadın toplanmış Kışlahan Meydanı’nda sloganlar atıyorduk. Sonrasında Attalos Meydanı’nda düzenleyeceğimiz basın açıklamasına katılmak üzere yürüyüşe geçtik. Trafik ışıklarından karşıya geçerken, Adem Yıldız isimli erkek, bir kadın arkadaşımızın üzerine aracını sürmeye kalktı. Verdiğimiz tepki üzerine saldırgan, aracından çıkarak üç kadın arkadaşımızı darp etti. Esnaf ve trafikteki diğer araç sürücüleri saldırgan Adem Yıldız’ı sakinleştirmeye çalışırken, şu anda burada çevremizi saran polisler ise sadece saldırıyı izlemekle yetindi!

Polisler, Emre Can Yıldız isimli erkek araçtan sopayla inene kadar saldırıya müdahale etmedi. Sonrasında ise saldırganların karakola götürülmeleri konusunda polisleri adeta ikna etmek zorunda kaldık. Karakolda maruz kaldığımız muamele yetmezmiş gibi, 3 kadın arkadaşımızın failler hakkında suç duyurusunda bulunması üzerine, kadınlara saldıran Adem Yıldız, darp ettiği kadın arkadaşlarımızdan pişkince şikayetçi oldu!

1 Temmuz’da kadın arkadaşlarımızın uğradığı saldırı ve sonrasında yaşananlar, bize kadına yönelik şiddet ve ev içi şiddetin önlenmesini amaçlayan, hukuki bağlayıcılığı bulunan ilk uluslararası belge niteliğindeki İstanbul Sözleşmesi’nin kadınlar için ne kadar hayati önemde olduğunu bir kez daha gösterdi.

‘NE HAYATLARIMIZDAN NE DE İSTANBUL SÖZLEŞMESİ’NDEN VAZGEÇERİZ’

AKP’nin iktidara geldiği günden beri taciz, tecavüz, şiddet, çocuk istismarı, LGBTİ+’lara yönelik ayrımcı söylemler ve hedef gösterme politikası, ayrımcılık ve kadın cinayetleri her geçen gün arttı. 2003’te öldürülen kadın sayısı 83 iken, 2020’de öldürülen kadın sayısı 300 oldu, 2021 yılının ilk 6 ayında ise 185 kadın katledildi.

Şiddetin, kadın katliamının, tecavüz ve tacizlerin artarak sürdüğü, kadına karşı tüm şiddet biçimlerinin sıradanlaştırıldığı; LGBTİ+’ların sistematik olarak hedef gösterilerek şiddete ve sistematik ayrımcılığa maruz bırakıldığı bir ortamda İstanbul Sözleşmesi’ni kaldırmak tüm bu suçlara zemin hazırlamak ve izin vermek demektir.

Faillerin sırtını sıvazlayanlar, tecavüzcüleri aklamaya çalışanlar, istismarcıları kollayanlar, kadın katillerine indirim uygulayanlar, İstanbul Sözleşmesi’ne saldıranlar bilsinler ki ne mücadelemizden ne hayatlarımızdan ne de İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçeriz!

Kadın arkadaşlarımıza saldıran failler gerekli cezayı alana kadar konunun takipçisi olacak, tek bir kadının kirpiği yere düşmeyinceye kadar mücadelemizi sürdüreceğiz!”

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-
KÖŞE YAZARLARI

SİTEMİZ  ÜYESİDİR