Ateş Çemberi Güneş Tutulması Ne Zaman?

Gökbilimcilere göre bu yılki en önemli gökyüzü olayı yaşanacak. Ateş Çemberi tutulması ne? Tutulma Türkiye’den izlenebilecek mi? Güneş tutulmasının hayatımıza etkisi ne? Gökbilimciler, 2021 yılının en önemli olayının 10 Haziran’da..

Ateş Çemberi Güneş Tutulması Ne Zaman?
Son Güncelleme: Whatsapp

Gökbilimcilere göre bu yılki en önemli gökyüzü olayı yaşanacak. Ateş Çemberi tutulması ne? Tutulma Türkiye’den izlenebilecek mi? Güneş tutulmasının hayatımıza etkisi ne?

Gökbilimciler, 2021 yılının en önemli olayının 10 Haziran’da yaşanacağını duyurdu. Bu  Güneş tutulması dünyanın farklı yerlerinden izlenebilecek. Bu doğa olayı hem gökyüzüne ilgi duyarlar için hem de astroloji severler için büyük bir fırsat. İşte ayrıntılarıyla güneş tutulması…

10 Haziran’da yaşanacak güneş tutulmasına ‘Ateş Çemberi Güneş Tutulması’ deniyor. Bu tutulma 10 Haziran Perşembe günü saat 19:23’te yaşanacak. Bilim insanlarına göre tutulma bir noktada en çok 3 dakika 51 saniye sürecek. Tutulmanın etkisi yaklaşık olarak 1 saat 40 dakika olacak.

TUTULMA TÜRKİYE’DEN GÖRÜLEBİLECEK Mİ?

Ateş Çemberi tutulması Kuzey Yarım Küre’de etkili olacak. Tutulma Kanada’da başlayacak ve Sibirya’da son bulacak. Karadeniz, Güneş tutulmasının izlenebileceği son nokta olacak. Yani Güneş tutulması Türkiye’den izlenemeyecek. Tutulma; ABD, Kanada, Balkanlar hariç Avrupa’nın büyük çoğunluğundan ve Rusya’dan izlenebilecek. Uzmanlar Güneş tutulmasının, tam tutulma olması dışında asla çıplak gözle izlenmemesi gerektiği konusunda uyarıyor.

‘ATEŞ ÇEMBERİ’ GÜNEŞ TUTULMASI NE?

Tutulma sırasında Ay, Güneş’in önüne geçerek Güneş’in kenarlarını kapatacak. Bu tutulma yılda 1 kez gerçekleşiyor ve Ay’ın Dünya’ya en uzak yörüngesinde olduğu zaman gerçekleşiyor.

Ay’ın çapı Güneş’in çapından çok daha küçüktür. Fakat Ay, Dünya’ya Güneş’ten çok daha yakın. Bu sebeple Ay’ın Dünya’dan görünür büyüklüğü Güneş ile aynıdır. Ay ve Güneş normal yörüngesinde hareket ederken Ay, Güneş’in önüne geçer. Fakat Güneş’in önüne geçerek onu kısmi olarak kapatır, tam olarak kapatmaz. Bu durumda, Güneş’in Ay tarafından örtülmeyen kısmı Dünya’dan kızıl bir halka şeklinde gözlemlenir. Bu sebeple de bu tutulma ‘ateş çemberi’ ismini alır. Ay tam olarak Güneş’i kapatmadığı için bu kısmi bir tutulmadır.

TUTULMANIN ETKİLERİ NELER?

Güneş tutulmaları yeni başlangıçlara ve farkındalıklara sebep olabiliyor. Özellikle burçlara göre bu tutulma farklı etkilere sebep olabiliyor. Bu tutulma 19 derece İkizler burcunda gerçekleşecek ve tutulmada Mars-Plüton karşıtlığının etkisi olacak.

Astrologlara göre bu halkalı güneş tutulması genel olarak sağlık ve ilaç sektörünü gündeme taşıyacak ve bu sektörlerin sorgulanmasına neden olacak. Yine bu tutulmanın etkisiyle Astrologlar, kazaların artabileceğini söylüyorlar. 

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.