Aktuel 53

Bekaroğlu: Camilerin ısıtma giderleri din görevlilerine bırakılmasın, Diyanet bütçesinden ödensin 

Bekaroğlu: Camilerin ısıtma giderleri din görevlilerine bırakılmasın, Diyanet bütçesinden ödensin 
182 views
16 Temmuz 2021 - 12:41

Oktay: Aydınlatma giderleri ödeniyor 

Men çe guyem, tamburem çe zened? 

2009 yılından itibaren başlanan ve 2013’te tamamlanan elektrik dağıtımının özelleştirilmesi sonrası camilerde aydınlatma ile ısıtma/soğutmaya ait elektrik sayaçları ayrıldı.

Aydınlatma giderleri Diyanet bütçesinden karşılanırken, ısıtma/soğutma giderlerine ilişkin faturalar camilerdeki din görevlilerinin sırtına yüklendi.

Din görevlileri bu faturaları ödeyebilmek için cami cemaatinden para toplamak zorunda kalıyor ve cemaatin gözünde itibar kaybediyor.

Bu durumun düzeltilerek camilerde ısıtma ve soğutma giderlerinin de Diyanet İşleri Başkanlığının bütçesinden karşılanmasını isteyen CHP İstanbul Milletvekili Mehmet Bekaroğlu, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a bazı sorular sordu. TBMM Başkanlığına verdiği yazılı soru önergesi ile Oktay’a “Camilerde ısıtma giderlerinin karşılanması için neden para toplanmaktadır, din görevlilerine cemaatten para toplayıp bu faturaları ödemeleri talimatı verilmiş midir, Cumhurbaşkanlığı’nın ibadethanelerin ihtiyaçlarının ve giderlerinin karşılanması konusunda sorumluluğu yok mudur, ısıtma giderlerine ait faturaları ödenemediği için elektriği kesilen cami sayısı kaçtır, bu giderler neden Diyanet bütçesinden karşılanmıyor, henüz ödenmemiş faturaları Diyanet’e ait gelir getirici kuruluşların bütçesinden ödeyip ibadet için camiye giden vatandaşları soğuktan kurtarmayı düşünüyor musunuz, tüm ibadethanelerin ısıtma/soğutma ihtiyacının devlet tarafından karşılanması için yasal düzenleme yapacak mısınız?” şeklinde sorular yönelten Bekaroğlu, ayrıca Elektrik Piyasası Kanununda değişiklik yapılması teklifini de TBMM Başkanlığına vermişti.

FUAT OKTAY’I CUMHURBAŞKANI’NA ŞİKÂYET ETTİ 

Anayasa ve Meclis İçtüzüğü hükümlerine göre soru önergeleri 15 gün içerisinde cevaplanmak zorunda. Ancak Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, 3 ayı aşkın zaman geçtikten sonra 13 Temmuz 2021 tarihli yazıyla önergeye cevap verdi. Cevabi yazıda 6446 sayılı Elektrik Piyasası Kanununun Geçici 6 ncı maddesinde “…..toplumun ibadetine açılmış ve ücretsiz girilen ibadethanelere ilişkin aydınlatma giderleri ise Diyanet İşleri Başkanlığı bütçesine konulacak ödenekten karşılanır.” hükmü yer almaktadır” ifadelerini kullanan Oktay’ın önergeye cevabını ciddiyetsiz bulan Bekaroğlu, “Millet adına sorduğum sorulara verdiği baştan savma ve ciddiyetsiz cevapla Sayın Oktay, milletle, cami cemaatiyle, tüm dinlere ve farklı inançlara mensup yurttaşlarımızla ve din görevlileriyle alay etmiştir.” dedi.

Yeni Anayasa gereği Cumhurbaşkanı’na doğrudan soru sorulamadığı için Cumhurbaşkanı’na sorulan soruların Yardımcısı Fuat Oktay’a sorulduğunu, Oktay’ın bu sorulara Cumhurbaşkanı adına ve o ciddiyetle cevap vermesi gerektiğini vurgulayan Bekaroğlu, “Sayın Cumhurbaşkanı’nı, milletle alay eden yardımcısını gözden geçirmeye davet ediyorum” dedi.

MEN ÇE GUYEM TAMBUREM ÇE ZENED 

Önergede; camilerin ve tüm ibadethanelerin aydınlatma giderlerinin yanısıra ısıtma ve soğutma giderlerinin de Diyanet İşleri Başkanlığının bütçesine konulacak ödenekten karşılanmasını önerdiğini, bununla ilgili bir de kanun teklifi verdiğini belirten Bekaroğlu, Farsça’da bir özdeyiş olan “Men çe guyem, tamburem çe zened” (Ben ne söylerim, tamburum ne çalar) sözünü hatırlatarak, ”Tüm vatandaşlarımızı ilgilendiren bir konuda Milletvekili olarak sorduğum sorulara alakasız, ciddiyetsiz ve bağlantısız cevap veren Sayın Oktay, milletimiz ile alay ettiğinin farkında mıdır? Çünkü bu sorular millet adına sorulmaktadır” dedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-
KÖŞE YAZARLARI

SİTEMİZ  ÜYESİDİR