Bu Nasıl Zenginlik Oluyor

Merkez Bankası Böyle Zenginleşmez: Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın; ‘’dost ülkelerden borçlanmamız Merkez Bankası olarak güçlenmemize neden oluyor’’ açıklamasını yapmasına pek şaşırmadım. Çünkü resmi olarak şimdiye kadar açıklanmasa da borç alındığını tahmin ediyordum…

Bu Nasıl Zenginlik Oluyor
Son Güncelleme: Whatsapp

Merkez Bankası Böyle Zenginleşmez:

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın; ‘’dost ülkelerden borçlanmamız Merkez Bankası olarak güçlenmemize neden oluyor’’ açıklamasını yapmasına pek şaşırmadım. Çünkü resmi olarak şimdiye kadar açıklanmasa da borç alındığını tahmin ediyordum.

Akıllara durgunluk veren bu açıklama, Merkez Bankası’nın zenginleşmek yerine milyarlarca dolar borçlandığının ispatı değildir de nedir?

CHP Hep Aynı CHP:

İzmir’in kurtuluşunun 100’üncü yılı dolayısıyla düzenlenen etkinlikte, İzmir’i işgal eden Yunanlılara tek kelime etmeyen İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Osmanlı Padişahlarını hedef alarak:

“Yüz yıl önceydi. Bu toprakları yönetenler, gaflet, delalet hatta hıyanet içindeydi. Gençleri, kadınları, çocukları, geleceği hiç düşünmediler. Sadece ve sadece saraylarındaki saltanatı korumak için bütün bir milleti ateşe attılar. İnsanlık onurumuzu, bağımsızlık tutkumuzu ayaklar altına aldılar, teslim oldular.” Diye açıklama yaparak haddini aşmış.

Kendisine diyeceğim o ki ‘’behey gafil az tarih oku. Oku ama okurken at gözlüklerini çıkar’’.

Sembolik Olan Kraliyet mi, Cumhuriyet mi?

64 yıl veliaht Prens olarak bekleyen ve yemin töreninden sonra 73 yaşında tahta çıkan Kral III. Charles, 1917’ye kadar Saxe-Coburg ve Gotha adıyla bilinen Windsor hanedanının VI. hükümdarı oldu.
III. Charles, İncil üzerine yemin edip duyurusunu yaptığı taahhüttü imzalayıp İngiltere’nin resmen Kralı oldu. Törene katılan İngiltere’nin eski başbakanları Boris Johnson, Tony Blair, Theresa May, David Cameron gibi isimler ve kalabalık “Tanrı Kralı korusun” diye bağırdı. Yeni ve eski başbakanlar gibi din adamları da töreni kural gereği ayakta izlediler. O vakit İngiltere’de ki monarşiye sembolik diyen arkadaşlara soralım: Sembolik olan Kraliyet mi, Cumhuriyet mi?
Eğer, bu tören Türkiye’de yapılsaydı olacakları ve yazılacakları tahmin edebiliyorum. Mesela; irtica hortlayacak, Kur’an’a el basmak ne demek, seçilmiş başbakanlar nasıl olurda ayakta bekletilir, XXI. yüzyılda monarşi mi olur, kral mı olur?

Ancak, İngiltere’de neredeyse hiç böyle sözler sarf edilmiyor, bir kısım azınlık sarf ediyorsa da duyulmuyor bile. Gayrimüslim birçok ülkede krallar, başbakanlar, milletvekilleri, memurlar göreve başlayacakları vakit, İncil yahut inandıkları kitapları üzerine yemin ederler. Bizde ise Laikliğe ve Mustafa Kemal’in İlke ve İnkılaplarına bağlı kalmak üzerine yemin edilir maalesef.

Batı insanı, işte böyle dinine ve hanedanına sahip çıkıyor. Biz ise 7 asırlık hanedanımızı (Hanedan-ı Al-i Osman) vatan haini ilan edip, sürgüne gönderip 50 sene kendi ülkelerine girmelerine izin vermedik.

İzmir Marşı Değil, Kafkasya Marşı:

Kutlamalarda söylenen İzmir Marşı’nın aslı Osmanlı’ya aittir. Adı Kafkasya Marşı’dır. Marş, I. Dünya savaşı sırasında Kafkas İslam Ordusu’na ithafen yazılmıştır. Birileri bilsin istedim.

Kalın sağlıcakla.

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.