Çayeli Bakır, 3 Milyon ton yeni Cevher buldu

Çayeli Bakır’ın ömrünü biraz daha uzatacak bir cevher kütlesi bulmuş durumdayız Çayeli Bakır İşletmeleri Genel Müdürü Murat Güreşçi, madenin 300 metre güneyinde 3 milyon ton cevher bulduklarını ve bu sayede..

Çayeli Bakır, 3 Milyon ton yeni Cevher buldu
Son Güncelleme: Whatsapp

Çayeli Bakır’ın ömrünü biraz daha uzatacak bir cevher kütlesi bulmuş durumdayız
Çayeli Bakır İşletmeleri Genel Müdürü Murat Güreşçi, madenin 300 metre güneyinde 3 milyon ton cevher bulduklarını ve bu sayede Çayeli Bakır’ın kapanış konusunu gündemlerinden çıkardıklarını söyledi..

Çayeli Bakır İşletmeleri Genel Müdürü Murat Güreşçi, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla kent merkezinde bir restoranda düzenlenen kahvaltı programında yaptığı konuşmada, şirketin 2023 yılı faaliyetlerini değerlendirdi. Güreşçi, madenin 300 metre güneyinde 3 milyon ton cevher bulunduğunu belirterek, bu cevherin bulunmasıyla madenin kapanış konusunun gündemden çıkarıldığını söyledi.
Güreşçi, 40 yıllık bir geçmişe sahip Çayeli Bakır’ın, çalışanına değer veren, çevreye duyarlı ve içinde bulunduğu topluma karşı kendini sorumlu hisseden bir firma olarak çalıştığını belirterek, gazetecilere desteklerinden dolayı teşekkür etti. Güreşçi, konuşmasında şu ifadeleri kullandı: “Geçen sene Cumhuriyetimizin 100. Yılını kutlarken Çayeli Bakır’ın da 40. Yılını kutladık. Bu 40 yılda en azından benim Çayeli Bakır’da şahit olduğum son 20 yılda çalışanlarına değer veren, çevreye duyarlı ve içinde bulunduğu topluma karşı kendini sorumlu hisseden bir firma olarak çalıştık bugüne kadar. Burada iki konuda siz değerli gazetecilere teşekkür etmek istediğim konu var. Bir tanesi Çayeli Bakır’ın bu anlattığım çalışana değer, çevreye saygı, toplumla iyi ilişkiler bunları anlatmamıza sizler yardımcı oldunuz kamuoyuyla paylaşmamıza. Bu konuda sizlere müteşekkiriz. Diğer konuda bunun örneklerini çok gördük. Doğruluğu teyit edilmiş haber yapma konusunda özellikle çok hassas davrandınız. Bu konuda da teşekkür etmek istiyorum. Pekte iyi bir algıya sahip olmayan madencilik konusunda tarafsız, şeffaf davranmak her zaman çok kolay olmuyor. Bu konuda çok hassas davrandığınızı biliyorum örneklerini de gördük. Bu konuda da müteşekkiriz ve tekraren teşekkür etmek istiyorum.”
2023 yılı değerlendirmesinde bulunan Güreşçi, geçen seneyi kayıp zamanlı bir kaza yaşamadan atlattıklarını, 800 bin ton ham cevher işlediklerini ve Rize Limanında ihraç ettiklerini belirterek, Çayeli Bakır’ın 2023 yılı faaliyetleri hakkında bilgi verdiği konuşmasında şunları söyledi: “Bir maden şirketi için en önemli konulardan bir tanesi biz geçen seneyi kayıp zamanlı bir kaza yaşamadan atlattık. Çevresel bir olay, kaza yaşamadık. Çok şükür. Bununla birlikte 800 bin ton ham cevher yer altından çıkardık, işledik, konsantre haline getirdik ve Rize Limanından ihraç ettik. Geçen senenin en üzücü olaylarından bir tanesi 6 Şubat depremleri idi. Biz Çayeli Bakır olarak Kahramanmaraş merkezli depremlerde Rize Valiliği ile işbirliği içerisinde ciddi bir reaksiyon gösterdik. Maraş Trabzon Caddesine ulaşan ilk ekiplerden bir tanesi Çayeli Bakır’ın kurtarma ekipleriydi. 40’tan fazla maden kurtarıcımızla beraber yaklaşık 2 hafta ciddi emek sarfettik Kahramanmaraş’ta. 16 vatandaşımızı canlı çıkardık binaların altından. 100’den fazla vatandaşımızı da ailelerine teslim ettik. Anlatması kolay değil ama geçen sene yapıp ta gurur duyduğumuz şeylerden biriydi. Rize Valiliği ve AFAD ile işbirliğimiz devam ediyor. İnşallah böyle bir şey daha yaşamayız ama yaşarsak daha tecrübeli daha donanımlı olacağız müdahale konusunda.”
Güreşçi, Çayeli Bakır’ın Rize’nin kurumsal vergi rekortmeni olduğunu belirterek, “Ürettiğimiz cevher, sağladığımız katma değerle biz halen Rize’nin kurumsal vergi rekortmeniyiz. Kentin yaklaşık yüzde 70-80 kurumsal vergisini biz sağlıyoruz. Burada önemli olan bu yaptıklarımızın, başardıklarımızın yüzde 85’ini Rizeli güzel insanlarla beraber yaptık. Bunu çok kıymetli buluyorum ve umarım Rize’ye olan katkımız devam edecek. Rize’de alışveriş yaptığımız 179 firma var ve biz Rize’den 179 firmadan alışveriş yapıyormuşuz. Bunu ben bilmiyordum. Bu da önemli bir istatistik.”dedi.
Sosyal sorumluluk projelerine de değinen Güreşçi, temel madencilik eğitimi projesiyle yöredeki işsiz gençlere eğitim verdiklerini ve bu eğitimlerin yüzde 80’inden fazlasının iş bulduğunu kaydederek, “Üretim dışında bazı sosyal sorumluluk projelerimiz var ve devam eden projelerimiz de mevcut. Bunlardan bir tanesi temel madencilik eğitimi projemiz. Bu projemizle yöredeki işsiz arkadaşlarımızı alıyoruz belli bir teorik ve pratik eğitim kapsamında yaklaşık 9 ay 1 sene süren bir eğitime sokuyoruz ve eğitimi başarıyla tamamlayanlara sertifika veriyoruz. Bu arkadaşlarımız 9 ay sonra bir madende çalışabilecek hale getiriyoruz. Bu zamana kadar sağlamış olduğumuz istihdam dışında Çayeli Bakır’da 500’den fazla çalışanımız var. 150’den fazla yöredeki gencimize eğitim verdik ve 600 sertifika verdik toplamda. Bu arkadaşlarımızdan yüzde 80’inden fazlası iş buldu. Kimisi bizim madenimizde kimisi başka madenlerde. Bu eğitim programına bu yılda devam edeceğiz. Madenli Beldesindeki okuyan arkadaşlarımıza burs veriyoruz ve buna devam ediyoruz. Bu zamana kadar 700’den fazla öğrencimize burs vermişiz Çayeli Bakır olarak. Yine yöredeki komşularımızla beraber yürüttüğümüz arıcılık projesi devam ediyor. Bu zamana kadar destek olduğumuz kooperatif proje başladıktan itibaren 60 ton bal üretti. Bunlarda sosyal sorumluluk projelerimizden bazıları” diye konuştu.

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

betnis giriş
betnis
yakabet giriş