Aktuel 53

ÇAYKUR’ ve ÇAY Müstahsilini yok edecek, skandal çay kanun Taslağı Rize’de Protesto Edildi

ÇAYKUR’ ve ÇAY Müstahsilini yok edecek, skandal çay kanun Taslağı Rize’de Protesto Edildi
227 views
22 Haziran 2022 - 9:46

Rize Ak Parti Milletvekilleri Hayati Yazıcı, Osman Âskın bak ve Muhammed Avcı tarafından Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde sunulan yaş çay  kanun taslağı, CHP İl Örgütü tarafından 15 Temmuz Cumhuriyet meydanında bir basın bildirisiyle Protesto edildi..

DEĞERLİ VATANDAŞLARIMIZ,
YAKLAŞIK 2 YILDIR ÇAY KANUNUN ÇIKMASI İÇİN MÜCADELE EDİYORUZ. ÇAY KANUNUN ÇIKMASI İÇİN MÜCADELE EDERKEN HEP BİR SÖZCÜĞÜ KULLANDIK ÇAY ÜRETİCİSİNİ KORUYACAK ÇAY KANUNU…ÇAYKURU YOK SAYMAYACAK ÇAY KANUNU…ÇAY TARIMINI SÜREKLİ KILACAK ÇAY KANUNU..
BUGÜN YAPMIŞ OLDUĞUMUZ TANIMIN NE KADAR DOĞRU OLDUĞUNU VE ISRARLA BASTIRARAK YANİ ÇAY ÜRETİCİSİNİ KORUYACAK ÇAY KANUNU DEMEMİZİN NE KADAR HAKLI OLDUĞUNU BİR KEZ DAHA GÖRDÜK…
AÇIKLAMALARIMIZDA ÇAYDA TABAN FİYAT UYGULAMASINI GETİRMEYEN , ÇAY ÜRETİCİSİNİ KORUMAYAN, ÜRETİCİYİ ÖZEL SEKTÖRE MAHKUM EDEN,ÇAYKURU VARLIK FONUNDAN ÇIKARMAYAN, ÇAYKURU YOK SAYAN BİR ÇAY KANUNUNA ASLA DESTEK VERMEYECEĞİMİZİ SÜREKLİ OLARAK BİLDİRDİK.
BUGÜN AKP TARAFINDAN KONUYLA İLGİLİ TARAFLARIN TÜM GÖRÜŞLERİNİ ALINARAK MECLİSE SUNULDUĞUNU SÖYLEDİĞİ ÇAY KANUNU İLE İLGİLİ GÖRÜŞLERİMİZİ AÇIKLAMAK VE BUNUN BİR KANUN DEĞİL ÇAYKUR’UN VE ÇAY ÜRETİCİSİNİN ÖLÜM FERMANI OLDUĞUNU AÇIKLAMAK İÇİN BİR ARAYA GELDİK.


AKP TARAFINDAN MECLİSE SUNULAN ÇAY KANUN TEKLİFİ YAŞ ÇAYDA TABAN FİYAT UYGULAMASINI ZORUNLU KILMAYAN , ÜRETİCİYİ ÖZEL SEKTÖRE MAHKUM EDEN , ÇAYKURU VE ÇAY TARIMINI YOK EDECEK OLAN BİR KANUN TEKLİFİDİR.
OYSAKİ VATANDAŞIN BEKLENTİSİ YAŞ ÇAYDA TABAN FİYAT UYGULAMASINI YASALAŞTIRAN YANİ AÇIKLANAN YAŞ ÇAY ALIM FİYATININ ALTINDA ALIM YAPILMASINI YASAKLAYAN BİR ÇAY KANUNU BEKLİYORDU VATANDAŞLARIMIZ. OYSA Kİ NE OLDU ÇAY FİYATININ AÇIKLANMASI ULUSAL ÇAY KONSEYİNE BIRAKILDI.
ULUSAL ÇAY KONSEYİ 14 YILDIR VAR. BU SÜRE İÇİNDE VARLIĞINI HİSSETTİNİZ Mİ ? ÖZEL SEKTÖR AÇIKLANAN YAŞ FİYATININ YARISINA ÇAY ALIRKEN BU ULUSAL ÇAY KONSEYİ NEREDEYDİ ? ULUSAL ÇAY KONSEYİNİ OLUŞTURAN YÖNETİM KURULU ÜYELERİNDEN BİR AÇIKLAMA GÖRDÜNÜZ DUYDUNUZ MU ? BUGÜN ULUSAL ÇAY KONSEYİNİN BAŞKANI AYNI ZAMANDA RİZE TİCARET BORSASININDA BAŞKANI. AYNI ZAMANDA ÇAY FABRİKASI SAHİBİ MEHMET EROĞAN’İN

BU SÜREÇ ZARFINDA ULUSAL ÇAY KONSEYİNİN ÇAY ÜRETİCİLERİ LEHİNE BİR ŞEY YAPTIĞINI DUYAN BİLEN VAR MI?
BU ULUSAL ÇAY KONSEYİ 12 YIL ÖNCEKİ ÇAY KANUNU GÜNDEME GETİREN VATANDAŞIN TEPKİLERİ ÜZERİNE GERİ ALINAN ÇAY KANUNUNU HAZIRLAYAN KURUM DEĞİL Mİ ? 12YIL ÖNCE ULUSAL ÇAY KONSEYİNİN HAZIRLAMIŞ OLDUĞU ÇAY KANUNUNA KARŞI ÇIKAN BUNU KABUL ETMEYEN VE KANUNU GERİ ALDIRTAN ÇAY ÜRETİCİLERİ ŞİMDİ BU KANUNU NİYE KABUL ETSİNLER. NE DEĞİŞTİ ?
AKP HÜKÜMETİ 14 YILDIR VAR OLAN VE ÜRETİCİ LEHİNE HİÇ BİR ŞEY YAPMAYAN ULUSAL ÇAY KONSEYİNE ÇAY FİYATINI BELİRLEME YETKİSİ VERİYOR. BUNUN ANLAMI NEDİR. BUNUN TEK BİR ANLAMI VAR AKP HÜKÜMETİ GİDER AYAK ÇAY TARIMININ İPİNİ ÇEKMEYE ÇALIŞMAKTADIR.
HAZIRLANMIŞ OLAN KANUN TEKLİFİ İLE BİNLERCE İNSANI ÇALIŞTIRAN, BİNLERCE İNSANI EMEKLİ EDEN VE TÜRK ÇAY TARIMININ GARANTİSİ OLAN ÇAYKUR YOK SAYILMIŞ . İŞİN AÇIKÇASI ÇAYKURA İHANET EDİLMİŞ VE ÇAYKURUN İPİ ÇEKİLMİŞTİR.

TÜRK ÇAYI ULUSAL ÇAY KONSEYİ ADI ALTINDA 3-5 SERMAYE SAHİBİNİN, YÖNETİMİNE DEVR EDİLMİŞTİR. HİÇ KİMSE ULUSAL ÇAY KONSEYİ EŞİTLER ARASINDA OLUŞMUŞTUR DEMESİN. 18 YIL SÜRECE BAKAN NEYİN NE OLDUĞUNU GÖRÜR.
BU KANUN YASALAŞTIĞI ZAMAN ÇAYKURUN NASIL YOK OLACAĞINI, BİNLERCE İNSANIN NASIL İŞSİZ KALACAĞINI, ÜRETİCİNİN BİR ZAMANLAR KENDİNE AİT OLAN TARLASINDA NASIL MARABA OLACAĞINI, RİZE BÖLGESİNİN DEMOGRAFİK YAPISININ NASIL DEĞİŞECEĞİNİ, SÖZLEŞMELİ TARIM ADI ALTINDA EMPERYALİST SÖMÜRÜNÜN EN TEMEL GÖSTERGESİ OLAN REJİ REJİMİN NASIL YENİDEN OLUŞACAĞINI, ÇAY ÜRETİCİLERİNİN NASIL 3-5 SERMAYE SAHİBİBİN OYUNCAĞI HALE GELECEĞİNİ, BÖLGENİN NASIL HIZLI BİR ŞEKİLDE YOKSULLAŞACAĞINI GÖRECEĞİZ. BU GELİŞME 3-5 SERMAYE SAHİBİNEDE YARAMAYACAK ONLARDA ŞİRKETLERİNİ YABANCI ŞİRKETLERE NASIL KAPTIRACAKLARINI VE SONUÇTA TÜRK ÇAYININ NASIL YOK OLACAĞINI GÖRECEĞİZ.
AKP’NİN ÇAY KANUNUNDA NELER VAR ?
1- ÇAY FİYATI ULUSAL ÇAY KONSEYİ TARAFINDAN BELİRLENECEK.
Vatandaş açıklanan yaş çay alım fiyatının altında alım yapılmasını yasaklayacak Çay kanunu beklerken bu durum kanun metninde yer almamış ve aksine Yaş Çay alım fiyatı belirleme yetkisi Ulusal Çay Konseyine bırakılmış..
Kısaca bakalım şu anki mevcut duruma göre Aynı kişi ; hem fabrika sahibi, hem Rize Ticaret Borsası Başkanı ve Hem de Ulusal Çay konseyi başkanı.
Çay fiyatını kim belirleyecek bu komisyon. Peki diyelim komisyon kendi arasında anlaşamadı o zaman Çay fiyatı nasıl belirlenecek. Son yaş çay alım fiyatına Maliye Bakanlığını açıklamış olduğu yeniden değerleme oranı kadar zam yapılacak ve fiyat belli olacak.
Daha iyi anlamak için diyelim ki 2022 yılı için komisyonda anlaşma olmadı ne yapılacak peki fiyat 2021 yılı yeniden değerleme oranı % 36,20 oranında zam yapılıp açıklanacak fiyat 5.27 TL.olacaktı. Peki ne açıklandı hükümet utandığı için % 73 zam yapılarak 6,70 tl açıklandı.
Çünkü hükümetin sorumluluğu var. Oysa yeni yasaya göre hiçbir sorumluluğu yok.
Kısaca çay fiyatının ulusal çay konseyi tarafından açıklanması demek iktidarların bu işten sıyrılması demektir, devletin sorumluluğundan kaçması demektir.

Bu madde DEVLETİN ÇAY TARIMINDAN ÇEKİLMESİ DEMEKTİR. ÇAY SEKTÖRÜNÜN TAMAMEN ÖZELLEŞTİRİLMESİ DEMEKTİR.
Çay üreticisinin özel sektörün insafına bırakılması demektir.
Türkiye Cumhuriyetinde Çay tarımı bir devlet projesidir. Devlet politikasıdır. Vatandaşlar teşvik edilerek çay tarımına yönlendirilmiş topraklar sadece çay yetiştirebilir hale gelmiştir.
Devlet bu sorumluluğundan kaçamaz. 1 yıl sonra iktidardan gidecek olan AKP hükümeti giderayak çay tarımındaki devletin sorumluluğunu ortadan kaldırmaya çalışmakta ve Türk Çayını 3-5 sermaye şirketine peşkeş etmeye çalışmaktadır.
Yaş Çay alım fiyatını açıklamak devletin birinci görevidir. Çay üreticisini sömüriye karşı koruyacak olan devlettir. Onun adına bunu yapacak olanda Çaykur dur. Devletin bu sorumluluğu ortadan kaldırılamaz.

MERAK EDİYORUZ SORUYORUZ
İktidardan gideceğini anlayan AKP hükümetinin bizlerin vermiş olduğu üreticiyi koruyan çay kanunu teklfimizi red ederek çaykuru ve çay tarımını bitirecek olan yeni Çay kanunu tasarını apar topar meclise getirmesinin nedeni nedir. ?

2- ÇAY KANUNUN HİÇ BİR YERİNDE ÇAYKUR BULUNMAMAKTADIR. ÇAYKURA AİT GÖREV TANIMI YAPILMAMAKTADIR.

Türk çayının ve çay üreticisini koruyacak olan tek yegane yapı Çaykur’dur. Çaykurun adının hiç geçmemesi ve Çaykura hiçbir şekilde görev tanımı yapılmamasının açıklanmasının tek nedeni Çaykur artık gözden çıkarılmıştır ve en kısa zamanda çeşitli yollarla işlevsiz hale getirilecek ve kapatılacaktır.
Buradan Çaykur’da çalışan herkese sesleniyorum. Çaykur’dan maaş alan herkese sesleniyorum. Çaykur’a sahip çıkın. Yoksa işsiz kalacaksınız. İtirazlarınızı yükseltin. Sayın Genel Müdür sizin bir önemli görevinizde Çaykur’a sahip çıkmak Çaykur’un tasfiyesini engellemektir. Bu görev Çaykur’da çalışan herkese düşmektedir. Çıkın sokaklara sesinizi yükseltin. Çaykur’da çalışan işçiler Fabrikalarınıza sahip çıkın üretimden gelen gücünüzü kullanın. Çaykur’un yok edilmesine izin vermeyeceğinizi haykırın. Çünkü Çaykur sizin ve çocuklarınızın geleceğidir. Geleceğinize sahip çıkın.
Çay üreticileri sizlerde sessiz kalmayın Çaykur’un yok edilmesine karşı durun. Çaykur çalışanlarıyla dayanışma içinde olun. Bilin ki Çaykur düşerse sizlerin de tüm geleceğiniz yok olur.
Bizler Çaykur’a ihanet eden bu anlayışın sonuna kadar karşısında olacağız.

3- SÖZLEŞMELİ TARIM; yasa sözleşmeli tarıma geçmeyi esas alan bir anlayışla yapılmış. Bunun nasıl yapılacağı da yönetmeliklere bırakılmış. Özeti şu Fabrika sahibi ile çay üreticisi sezon başlamadan önce satacağı ve alacağı çay miktarı üzerinden anlaşma yapacak. Fabrika sahibi sözleşme yapmadan çay alamayacak çay müstahsili de sözleşme yapmadan çay satamayacak. Çay üreticisi tek fabrika ile sözleşme yapacak. Bu sözleşmede sezon başlamadan yapılacak. Hava durumu kötü gitti ürün az oldu ceza iyi gitti fazla ürün oldu üreticinin elinde kalacak. Sezon başlamadan önce arz ve talebe göre sözleşme yapılacak. Yani fabrika sahibinin ya da özel sektörün talebine göre yaş çay alımı yapılacak.
4- ÇAY İTHALATI; kanun % 10 oranında çay ithalatını yasal hale getiriyor. Bugün % 10 olan yarın bir kararnameyle % 20 ye çıkar. Bizler çay ithalatını zorlaştırmayı ve hatta sıfırlamayı düşünürken yasa Çay ithalatını şimdilik % 10 oranında serbest hale getiriyor.

5- ÇAY ÖDEME BEDELİ 6 AY ; Çaykur ödemesini 1 ay içinde yapacakken Özel sektöre 6 ay içinde ödemesini yapabilecek. Şimdide var bu tür uygulama denebilir. Sorun zaten bunun olmaması Özel sektöründe aynen Çaykur gibi ödemesini 1 ay içinde yapmasını sağlamak. Yasa bunu yasal bir hak haline getiriyor. Sözleşme imzalayacaksınız çayınızı başkasına satamayacaksınız .Çayınızı satarken Firmanın eksperi gelecek çayınızı seçecek

6- ARZ TALEP DENGESİNE GÖRE YAŞ ÇAY ALIMI YAPILACAK VE BUNA GÖRE KURU ÇAY ÜRETİMİ YAPILACAK. HANGİ FİRMANIN NE KADAR KURU ÇAY ÜRETECEĞİNİ DE ŞİMDİLİK BAKANLIK SONRASINDA UÇK KARAR VERECEK. YANİ TARLADA YETİŞEN YAŞ ÇAY YAPRAĞINA GÖRE DEĞİL PİYASANIN TALEBİNE VE ÖZEL SEKTÖRÜN STOK DURUMUNA GÖRE YAŞ ÇAY ALIMI YAPILACAK.

Çay kanunu protesto

7- BAKANLIK DENETLEME VB. GÖREVLERİNİ YAPARKEN ÇAYKURUN ÇALIŞANLARINI KULLANMAK ZORUNDA DEĞİL. BU DURUMDA ÇAYKURDA BU ALANDA ÇALIŞAN YÜZLERCE ÇALIŞAN İŞSİZ KALMIŞ OLACAK…

Rize çay protesto

8- DESTEKLEME PRİMLERİ YASAL ZORUNLULUK HALİNE GETİRİLMEMİŞTİR.

SONUÇ OLARAK BU YASA
YAŞ ÇAYDA TABAN FİYAT UYGULAMASINI GETİRMEYEN
ÇAY ÜRETİCİSİNİ 3-5 SERMAYE SAHİBİNE MAHKUM EDECEK
ÜRETİCİYİ KORUMAYACAK, SÖZLEŞMELİ TARIM İLE ÜRETİCİYİ DAHA ÇOK SÖMÜRECEK VE YENİ TÜR REJİ SİSTEMİNİ GETİRECEK ,
ÇAYKURU TASFİYE EDECEK,
ÇAY SEKTÖRÜNÜN, ÇAY ÜRETİCİSİNİN HİÇ BİR SORUNUNU ÇÖZMEYECEK VE AKSİNE SÜREÇ İÇİNDE ÇAY TARIMINI YOK EDECEK BİR KANUN TEKLİFİDİR.
BU KANUN TEKLİFİ İKTİDARDAN GİDECEK OLAN AKP ‘NİN GİDER AYAK TÜRK TARIMINA ATTIĞI KAZIĞI ÇAY TARIMINA ATACAĞI SON KAZIKTIR.
BU KANUN TEKLİFİ İKTİDARDAN GİDEN AKP’NİN ÇAY SEKTÖRÜNÜ KENDİ YANDAŞLARINA DEVRETME AMACINI GÜTMEKTEDİR.
BU ÇAY KANUNUNA KARŞI MÜCADELE ETMEK VATANDAŞLARIMIZI BU KONUDA BİLGİLENDİRMEK BİZLERİN VATANDAŞLARIMIZA KARŞI KENDİ GELECEĞİMİZE KARŞI EN ÖNEMLİ SORUMLULUĞUMUZDUR.

Chp rize cay protesto

Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-
KÖŞE YAZARLARI

SİTEMİZ  ÜYESİDİR