Aktuel 53

ÇOCUKLARIMIZI NAMAZ EHLİ OLARAK YETİŞTİRELİM

ÇOCUKLARIMIZI NAMAZ EHLİ OLARAK YETİŞTİRELİM
Ali Kalender( alikalender_53@hotmail.com )
235 views
24 Eylül 2021 - 8:14

Üç beş kişi bir araya toplandığımızda günümüzü, gençliğimizi ve gidişatımızı konuşuyoruz. Topluluğun tamamı günümüzden, gençliğimizden hatta evdeki çocuklarımızdan ve gelecekten yakınıyor. Yakınıyor ama hiç birimiz şapkasını önüne koyup yakındığı bu durumdan kendine pay çıkarmıyor, sadece eleştirmekle yetiniyoruz. Şu bir gerçek ki ahlaki çöküntünün yaşandığı şu günde bizlerde o çöküntü yığınlarının içerisinde kayboluyoruz. Bırakın Ülkenin geleceği olan gençliği kendi evimizin geleceği olan öz yavrularımıza dahi sahip çıkmakta Milli ve manevi değerlerine bağlı sağlıklı evlatlar yetiştirmekte acziyet yaşıyoruz.

Evlatlar ebeveyn den ebeveynler evlattan şikayetçi. Kıyamet alametlerinden birisi de Cariyelerin kendi efendilerini doğurmasıdır diye buyuruyor Allah Resulü SAV efendimiz. Evet bu gün baktığımızda evlatlarımızın ebeveynlerini beğenmemesi onlara emir vaki davranması, hakarete varan tartışmaların yaşanması hatta çocuk yaşta sayılacak evlatların anne babaya işkenceye varacak kötü davranışlarda bulunması bu hadise açık örnek teşkil ediyor.

Ne oldu da toplum olarak günümüzden, gençliğimizden hatta evdeki çocuklarımızdan ve gelecekten yakınır olduk. Halbuki Hz Peygamber çocuk yaşta sayılacak ve yaş ortalamaları 16-18 olan bir toplulukla yer yüzünün en büyük devrimini gerçekleştirdi ve bunlarla insanlığı karanlıktan aydınlığa kavuşturdu. Şimdi ise onu tanımayan yolundan gitmeyen yolundan gitmeyi abes gören bin dört yüz yıl evvel bin dört yüz yıl evvele kalmıştır o günün şartları ile bu günün şartları aynı olamaz deyip adeta peygamberinden utanan bir nesil türemeye başladı.

Allah’ın kulları Hz. Peygamberin ümmeti inançlı Müslümanlar olarak bizler şikayetçi olmayacağımız milli ve manevi değerlerine bağlı sağlıklı nesiller yetiştirmek istiyorsak ‘’Çocuklarımıza karşı ilk vazifemiz’’ başlıklı yazımızda detaylıca üzerine durduğumuz Peygamberlerinde yaptığı gibi önce onların daha dünyaya gelmeden hatta Ana rahmine düşmeden yüce rabbimizden bize tertemiz Riza-i ilahiyi kazanacak evlat vermesi hususunda niyazda bulunmaktır.

Önce biz dua edeceğiz ki sonrada onlar ASV efendimizin hadisinde buyurduğu gibi amel defterimizi öldükten sonra açık tutacak evlatlar olsunlar.

Allah Kur’an-i kerimde muhakkak ki Namaz insanı kötülüklerden çirkinliklerden alı koyar buyuruyor. Namazını dosdoğru kılan bir genç kötülük yapmaz, kötü işlerle meşgul olmaz, komar oynamaz, faiz yemez, zina yapmaz, ana babasına kötülük yapmaz, insanlığın kendisinden emin olduğu kişi olur.

Allah Resulü SAV efendimiz yedi yaşında çocuklarımıza Namazı emretmemizi buyuruyor. Eğer bizler Namaz ehli olur çocuklarımızı da zamanı gelince namaza teşvik edersek onları yanımıza alır camiye cemaate karıştırırsak ve namaz diye bir dertleri olursa bu gün şikayet ettiğimiz konuların hiç biri ile karşılaşmayız. Anneler kız çocuklarına küçük yaşta Namazı, örtünmeyi, uzun etek giymeyi telkin ederse bu gün kızım örtünmüyor, açık giyiniyor, etek giydiremiyorum veya evden kaçıyor diye bir yakınmamız olmaz.

Allah Resulü SAV efendimiz öldükten sonra üç şeyin kişinin amel defterini açık tutacağını haber veriyor. Bunlardan bir tanesi de ‘’Kişinin arkasından dua edecek hayırlı evlat bırakması’’ dır buyruluyor. Eğer evlatlarımızı Namaz ehli yetiştirirsek sadece dünyada onların ahlaksız bir birey olmayacaklarına emin olduğumuz gibi ahirette de amel defterimizin açık kalmalarına vesile olacak tır. Namaz ehli olarak yetiştirdiğimiz evlat bizim için hiç bir şey yapmasa sadece Namaz kılsa ve Namazlarında okumuş olduğu ‘’ Allah-im beni, Annemi, Babamı ve bütün müminleri Hesap gününde bağışla’’ diye dua edip duasını Allah kabul etse bize yetmez mi. Bu duayı beş vakit Namazını kılan bir evlat günde on üç kez okur kendine, Anne Babasına ve bütün müminlere dua da bulunur.

Biz biz olalım önce kendimiz Dinin direği olan Namazlarımızı kıldıktan sonra evlatlarımızı da Namaz ehli olarak yetiştirirsek hem bu dünyamızı hem de öbür dünyamızı imar etmiş oluruz

Selam ve Dua İle

Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-
KÖŞE YAZARLARI

SİTEMİZ  ÜYESİDİR