Aktuel 53

Ekmek ve Yumurtanın fiyatı BİM’de dudak uçuklattı!

Ekmek ve Yumurtanın fiyatı BİM’de dudak uçuklattı!
161 views
06 Aralık 2021 - 14:35

Fiyatlarına zam üstüne zam gelen ekmek ve yumurtanın maliyeti dudak uçuklattı. BİM zincir marketten ekmek ve 30’lu yumurta alan bir kişi 50 TL’ye yakın para vermesi dikkat çekti.
İstanbul Ticaret Odası’nın (İTO) 10 Kasım’da aldığı karar ile 230 gram ekmek 2,5 TL’den satılmaya başladı. Ancak aradan kısa süre geçmesine rağmen birçok fırında hem ekmeğin gramajı düştü hem de fiyatı 3 liraya çıkarıldı.

Dolar kurunun yükselmesi sonrasında başta ayçiçek yağı olmak üzere gıda fiyatlarına zam üstüne zam geldi. Son günlerde adeta gram altınla yarışan yumurtanın fiyatı 35 TL’yi geçti. Bazı marketlerde ise 60 TL’yi buldu.

Ekmek ve yumurtaya gelen zamlar vatandaşların kahvaltı yapma imkanını da zorlaştırdı. BİM markete giderek yumurta ve ekmek alan bir vatandaş kasada kesilen fişle şoka uğradı.

BİM markette Kasım ayı başında 29.90 TL’den satılan 30’lu koli yumurtaya peş peşe yapılan zamlar sonrasında önce 32 TL sonra ise 36 TL’ye çıktı.

BİM markete giderek 30’lu koli yumurta ve 4 adet ekmek alan vatandaş 50 TL’ye yakın para vermesi dikkat çekti.

Yumurta ve ekmeğe bir ay boyunca hiç zam gelmese ve her gün bir kişi bir ekmek ve bir yumurta yese aylık maliyet 110 TL’yi buluyor. 4 kişilik bir aile de ise bu rakam 430 TL’yi geçiyor.

Sosyal medyada yapılan paylaşım şu şekilde:

Bilindiği gibi Ekim ayında, Rekabet Kurumu, BİM, CarrefourSA, Migros, A101 ve Şok‘a toplamda 2,6 milyar TL idari para cezası kesmişti..

İLGİLİ HABER

REKABET KURUMU 5 ZİNCİR MARKETE (BİM, CARREFOURSA, MİGROS, A101, ŞOK) CEZA YAĞDIRDI!
EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    SİTEMİZ  ÜYESİDİR