Esnaf Kredi Kefaletten Esnafa Faiz Şoku

TORNACI: BU ARTIŞ ESNAFIN BELİNİ BÜKECEKTİR Esnaf Odası Başkanı Adem Tornacı, Esnaf Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatiflerinden çekilen kredilerin faizlerinin ortalama yüzde 10 yukarı doğru güncellenmesinin doğru bir adım olmadığını..

Esnaf Kredi Kefaletten Esnafa Faiz Şoku
Son Güncelleme: Whatsapp

TORNACI: BU ARTIŞ ESNAFIN BELİNİ BÜKECEKTİR

Esnaf Odası Başkanı Adem Tornacı, Esnaf Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatiflerinden çekilen kredilerin faizlerinin ortalama yüzde 10 yukarı doğru güncellenmesinin doğru bir adım olmadığını söyleyerek bu artışın esnafın belini bükeceğini belirtti.

Artışla beraber Ekim 2022 ile Temmuz 2023 arasında yüzde 7,5 faizle alınan kredilerin faizi yüzde 17 olarak güncellendi. Farklı dönemlerde 8,5 olan faiz oranları yüzde 18’e, 9,5 olan oranlar ise yüzde 21’lere yükseltildi.

Rize Madeni Sanatkarlar Esnaf Odası Başkanı Adem Tornacı, yaptığı açıklamada, esnafın hali hazırda zor bir ekonomik süreçten geçtiğini ve bu durumdaki bir faiz artırımının esnafın yükünü daha da artırdığını vurguladı.

CAN SUYU DİYE ÇEKİLEN KREDİLERDE FAİZ ARTIŞI ÜZÜCÜDÜR
Ülkenin ekonomik tedbirlere ihtiyacı olduğunu kabul eden Başkan Tornacı, “Bu tedbirlere esnaftan başlanmaması gerekir. Esnaf üreten ülkeye katma değer kazandırandır. Esnaf zaten yüksek vergi yükünün yanı sıra maaş, kira, elektrik gibi masraflarla boğuşuyor. İş yerini ayakta tutmak istihdam sağlamak için gayret ediyor. Can suyu olsun diye çekilen kredilerin faizinin artmasının üzücüdür. Faiz artışı esnafın yükünü artıracaktır. Ekonomik tedbirlere esnaftan başlanmamalı. Yetkililerden faiz artışı ile ilgili yeniden değerlendirme yapmalarını istiyoruz. Esnaf Kefalet Kredileri, esnafın ihtiyaç duyduğu finansmanı karşılamak için devlet tarafından sağlanan kredilerdir. Krediyi ödemekte zorlanan esnafımız birde faiz yükü yüklenmesi üzücü olmuştur. Yetkililerin bu konuyu yeniden değerlendirme yapmaları elzemdir” dedi.

BUGÜNE KADAR BÖYLE BİR ARTIŞ OLMAMIŞTIR
Başkan Tornacı, bu güne kadar hiç bir zaman geriye dönük alınan kredilerde faiz artışı olmadığını vurgulayarak, “Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’dan ve hükümet yetkililerimizden Esnaf ve Sanatkarlarımızı zora sokacak bu faiz artışının yeniden değerlendirilerek kaldırılmasını önemle talep ediyoruz” ifadelerine yer verdi.

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

betnis giriş
betnis
yakabet giriş