HANİ ÖZ GIDA İŞ SENDİKASI TEK GIDA’DAN FARKLI OLACAKTI !.

Tek Gıda İş Sendikasıʹnın örgütlü olduğu ÇAYKUR’da 50 yılda eline geçen fırsatları değerlendiremedi, toplanan tirlyonlarca aidat çarçur edildiğinden dolayı, başta Rize olmak üzere Tirebolu’dan Muratlıʹya diye kadar hiçbir eser, ÇAYKUR..

HANİ ÖZ GIDA İŞ SENDİKASI TEK GIDA’DAN FARKLI OLACAKTI !.
Son Güncelleme: Whatsapp

Tek Gıda İş Sendikasıʹnın örgütlü olduğu ÇAYKUR’da 50 yılda eline geçen fırsatları değerlendiremedi, toplanan tirlyonlarca aidat çarçur edildiğinden dolayı, başta Rize olmak üzere Tirebolu’dan Muratlıʹya diye kadar hiçbir eser, ÇAYKUR işçisi adına bir dikili kazıkları olmadığından dolayı ÇAYKUR işçisi biz nerede yanlış yaptık diye kara kara düşünürken, atı alan Üsküdar’ı geçti !..
Aradan 8 yıl geçti hani verilen sözler, hani Öz gıda İş Sendikası Tek Gıda’dan farklı olacaktı?. Hani ÇAYKUR işçisi adına yapacakları misafirhane, spor tesisleri, lokal vs. eserler nerde?..

Hepimiz günahkârız!

Tek Gıda İş Sendikasıʹnın örgütlü olduğu ÇAYKUR’da 50 yılda eline geçen fırsatları değerlendiremedi, toplanan tirlyonlarca aidat çarçur edildiğinden dolayı, başta Rize olmak üzere Tirebolu’dan Muratlıʹya diye kadar hiçbir eser, ÇAYKUR işçisi adına bir dikili kazıkları olmadığından dolayı ÇAYKUR işçisi biz nedere yanlış yaptık diye kara kara düşünürken,atı alan Üsküdar’ı geçti !…

Bu arayış içinde boşluğu doldurmak için Öz Gıda iş sendikası 2007 yılında Rizeʹye gelerek sendikal mücadeleler başladı…(ilk Geçen kişiler arasındaydım) 2007 yılından, Öz gıda İş Sendikasıʹnın yetki aldığı 2013 yılına kadar, ÇAYKUR işçisi büyük bedeller ödedi, siyasi baskılar, sürgünler, yıldırma operasyonları vs.. bir sürü olaylar meydana geldi..

O dönem böyle bir olayın gerçekleşmesi için hep beraber taraf olduk, yeni bir heyecan, yeni bir sistemle yıllarca mağdur edilen ÇAYKUR işçisi daha fazla haklara imtiyazlara, insanca yaşaması için, kendini her alanda savunabilecek bir Sendika özlemi içinde büyük mücadeleler verildi..

Hatta bu işe önayak olan ve sendikal Mücadeleʹde her daim ÇAYKUR işçisinin yanında olan ve bu uğurda bir işçiden dolayı fabrika müdürünü değiştirerek kadar emekçiye sahip çıkan, dönemin ÇAYKUR’dan sorumlu Öz Gıda İş Sendikası Genel Sekreter yardımcısı İsmail Serdarʹa karşı 2012 yılında yapılan büyük bir operasyon kumpasla görevden alındı!.. (bu konu geniş şekilde ele alınacak) 2013 yılında Öz gıda İş Sendikası ÇAYKUR’da Yetkili sendika oldu.

Arada geçen 8 yılda ÇAYKUR işçisi lehine Rizeʹde Trabzonʹda Giresunʹda Artvinʹde neler değişti?.. Sendikal süreçte söylemleriyle bugün gelinen noktada 360° farkın olduğunu, bunların da TEK GIDA İş’ten farklı olmadığı, Ankaraʹda kurmuş oldukları büyük bir Holding ve saadet zinciri içerisinde kapitalist bir düzende yaşadıklarını ÇAYKUR işçisi üzülerek görüyor.. Eskiden o beğenmediğimiz TEK GIDA İŞ Sendikasının yetkilileri yöneticileri her daim ÇAYKUR işçisinin yanına olurlardı..

Yapılan yanlış işleri savunmuyorum ama, insani hukuku bakımından Rizeʹde cenaze olsun düğünler olsun bir hastalık esnasında mutlaka Tek-Gıda-İş Sendikasının yetkililer, ÇAYKUR işçisi ile ilgilenir, gerekirse yardım sandığından( suiistimal edilmiş olsa da) bir miktar yardım edilip onların yanında olduğu hissedilirdi.. Ama bugün gelinen noktada, Öz Gıda iş sendikası, ÇAYKUR emekçisini kaderine terk etmiş durumdadır..

Şöyle ki 9 ay önce özellikle bütün Dünyayı etkisi altında alınan ve ülkemizde de hızla yayılan koronavirüs salgını sebebiyle geçen ay ÇAYKUR 100. paketlemede 50-60 oranında Emekçi arkadaşlarımız virüse yakalandı, hepsi tedavi altında alındı aileleriyle birlikte karantinaya alındı.. Daha önce sağlık sorunları olan yüzlerce emekçinin olduğunu biliyorum ,bugüne kadar Öz gıda İş Sendikası bunların hangi birine sahip çıktı hangisini bir üst düzey yetkili aradı?..

Yıllarca bu süreçte büyük bedeller ödeyerek, imtiyaz sahibi olduğum rizevizyonla yaptığımız büyük katkılar olmasına rağmen, 5 Nisan 2020ʹde vefat eden babam Salih Köseoğlu için bir taziye yayınlamaktan aciz bir ÖZGIDA İŞ Sendikası benim için Ogün bittiği gibi, ÇAYKUR’da da Miladını tamamlamıştır..

Aradan 8 yıl geçti hani verilen sözler, hani Öz gıda İş Sendikası Tek Gıda’dan farklı olacaktı?. Hani ÇAYKUR işçisi adına yapacakları misafirhane, spor tesisleri, lokal vs. eserler nerde?..

8 yılda ÇAYKUR işçisi için bir çivi mi çakıldı ?.. 8 yılda bugünkü parayla toplanan rakam eski parayla 140-150 trilyon civarındadır.. Yetkili Sendika olmadan önce ÇAYKUR işçisini etkilemek için Öz Gıda yetkililerˮ Bizim farkımızı göreceksiniz, biz geldiğimizde yarım aidat alacağızˮ bütün ÇAYKUR işçisi bunu görecek dediklerini bütün cümle alem biliyor, peki ne oldu?. Geldiklerinde ilk önce hem aidatı tam olarak sağlama aldılar, hem de 1/3 oranında olan danışma aidatını da tam aidat olarak hayata geçirdiler!..

Son zamanlarda bu konulara hiç bir şekilde girmeyip sadece mevsimlik işçilerin 2 ay daha fazla çalışıp 6 ay çalışmalarını savunup duruyorlar.. Son 2 yılda Türkiyeʹde milyonlarca çalışanın taşeronun kadroya geçirdiği bir durumda, 8-9 bin ÇAYKUR mevsimlik işçisinin 2 ay fazla çalışmalarını öve öve bitiremeyen, eski bir emekçi olarak anlayamıyorum..

Şunu herkes biliyor ki, ÇAYKUR’da 2 ay daha fazla çalışma düzenini hayata geçiren, Öz gıda İş Sendikası yetkilileri değil, başta AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı, Rize milletvekilleri Muhammed Avcı, Osman Aşkın Bak ve diğer AK PARTİ yetkililerinin nasıl büyük bir fedakarlık yaptıklarını, nasıl kulis yaptıklarını Rize halkı ÇAYKUR camiası çok iyi biliyor…

Hatta geçenlerde bir televizyon konuşmasında Vekil Muhammed Avcı, bu konuyu gündeme getirip ÇAYKUR işçisinin 2 ay fazla çalışması için yaptıkları çalışmaları kendisi anlatmıştı..

ÇAYKUR ʹda Sütlüoğlu döneminde özel kalemden günlerce randevu alamayan, binlerce ÇAYKUR emekçisinin savunuculuğunu üstlenen kişilerden başka ne beklenebilir ki!.

Osman Köseoğlu 5 Kasım 2020 .

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.