Aktuel 53

İçişleri Bakanlığı’ndan 81 İl Valiliğine Baro Gene…

İçişleri Bakanlığı’ndan 81 İl Valiliğine Baro Gene…
126 views
12 Haziran 2021 - 21:21

15 Haziran tarihinden itibaren pazar günleri hariç diğer günlerde salgın tedbirlerine uygun olarak 400’ün altındaki barolar, genel kurullarını yapabileceği gönderilen genelgede belirtildi.

81 il valiliğine İçişleri Bakanlığı, ‘Baro Genel Kurulları’ konulu ek genelge gönderdi.

İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada, 1 Haziran tarihinden itibaren pazartesi, salı, çarşamba, perşembe, cuma ve cumartesi günleri 22.00-05.00 saatlerinde; pazar günleri ise cumartesi saat 22.00’den başlayıp, pazar gününün tamamını kapsayacak ve pazartesi günü saat 05.00’te tamamlanacak şekilde sokağa çıkma kısıtlaması uygulandığı anımsatıldı.

Ek olarak daha önce şehirlere gönderilen genelge ile dönemsel açıdan zorunluluk taşıyan spor kulüplerinin genel kurulları hariç olmak üzere sivil toplum kuruluşları, sendikalar, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları ve bunların üst kuruluşları ile beraber ve kooperatiflerin genel kurul dahil yapacakları geniş katılımlı her türlü etkinliklerin 15 Haziran 2021 tarihine kadar ertelendiği hatırlatıldı.

BAZI BAROLAR TARAFINDAN BAŞVURULAR YAPILDI

Gönderilen genelgede, haziran ayı içerisinde sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak pazar günleri genel kurul yapılmasına yönelik bazı barolar tarafınca başvurular yapıldığı ifade edilerek şu şekilde açıklandı: 

”15 Haziran 2021 tarihinden itibaren Avukatlık Kanununun Ek Madde 3 hükümlerince, üye sayısı 400’ün altındaki baroların; pazar günleri hariç diğer günlerde genel kurullarını yapmalarında (salgın tedbirlerine uygun şekilde) herhangi bir sakınca bulunmuyor. Üye sayısı 400’ün üzerindeki baroların ise; Avukatlık Kanununun Ek Madde 3 hükümlerine göre cumartesi ve pazar günlerini kapsayacak şekilde iki gün yapmaları gereken genel kurullarını 26-27 Haziran 2021 Cumartesi ve Pazar günlerinden itibaren yapabilecek. Belirtilen tarih ve sonrasında pazar günleri için sokağa çıkma kısıtlaması tedbirinin sürdürülmesi halinde baro seçimlerine katılacak olan ve oy verme hakkı bulunan avukatlar ile diğer seçim görevlileri sokağa çıkma kısıtlamasından muaf tutulacak.”

Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-
KÖŞE YAZARLARI

Sitemiz İHA Üyesidir.