Aktuel 53

İkizdere’de Hayvanların Otlak Alanı 51 Hektarlık Arazının Rize İl Tarım Müdürlüğü tarafından Kiraya Verilmesine Büyük Tepki

İkizdere’de Hayvanların Otlak Alanı 51 Hektarlık Arazının Rize İl Tarım Müdürlüğü tarafından Kiraya Verilmesine Büyük Tepki
1.150 views
23 Ağustos 2021 - 11:40

İlçenin Ovit Tüneli girişindeki Sivrikaya köyünde hayvanlarının otlak alanı olan 51 Hektarlık arazinin Rize İl Tarım Müdürlüğü tarafından köylülerden habersiz kiraya verilmesine köylüler karşı çıkıyor ve konunun iptal edilmesi için Mahkemeye başvurdular.

Sivrikaya Köyü Muhtarı Oktay Aksu konu hakkında yaptığı açıklamada şunları söyledi’ ’köyümün 51 Hektarlık otlak arazisi köylülere bilgi ve haber verilmeden İl Tarım Müdürlüğü tarafından köy dışından birisine kiralanmıştır. 51 Hektarlık Köy arazisi kiralama ilanı asılmadan, gazete ilanı olmadan üstü kapalı ihale edilerek verilmiştir.

Kiraya verilecekse öncelik köylümün olmalıydı. Köyümün içinde 51 Hektarlık alanın kiralanmasını kabul edemiyoruz. Mahkemeye kiralamanın iptali konusunda dava açtım, henüz sonuçlanmadı diyen Muhtar Oktay Aksu’ bu kiralamaya karşı çıkılıyor, bu olaydan köylülerim memnun değil, rızaları dışında böyle bir kiralama yapıldı, iptalini istiyoruz. Ben köyün muhtarıyım önce bana sorulmalıydı’ dedi.

Mera kanununa göre öncelik köylüye

4342 sayılı Mera Kanunu’nun 31.07.1998 tarihli ve 23419 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren “Mera Yönetmeliği’nin Mera, Yaylak ve Kışlakların kiralanması başlıklı kısmının7. Maddesinde belirtildiği gibi “ihtiyaç fazlası olarak belirlenen mera, yaylak, kışlaklar ile umuma ait çayır ve otlak alanları, öncelikle en yakın köy veya belediyeye, o köy veya belediyede oturan ve hayvancılık yapan çiftçilere veya bu amaçlı kuruluşlara, bunun mümkün olmaması halinde hayvancılık yapan veya hayvancılık işletmesi kurmak isteyenlere ıslah etmek koşulu ile ihale ile kiralanabilir” hükümleri yer almaktadır.

Kiralama gizli yapılmıştır

İkizdere İlçesi Sivrikaya Köyü kullanımına tahsisli iken kiraya verilen mera arazilerinin kiralama sürecinde 4342 sayılı Mera Kanunu ve 31.07.1998 tarihli ve 23419 sayılı Resmi Gazete ’de yayımlanarak yürürlüğe

giren Mera Yönetmeliği ile 2886 sayılı Devlet İhale Kanunu ilgili hükümleri dikkate alınmış mıdır? İl Mera Komisyonu tarafından yapılan kiralama, Komisyonun ihale tarihinden önce yine ilgili yönetmelikte belirtildiği üzere “öncelikli kiralama hakkına sahip kişi ve kuruluşlara” 7201 sayılı Tebligat Kanunu’nda belirtilen usul ve esaslara göre tebliğ edilmiş midir?

Sivrikaya Köyü kullanıma tahsisli meraların kiralanma sürecinde İlçemize, Köyümüze ve yine İlçemiz sınırları içerisinde bulunan kiralamaya istekli diğer mahalle ve köy muhtarlıklarına duyurulmadığı, yapılan ihale süreci için kanunda belirtilen bağlayıcı hükümlere uygun davranılmadığı, köyümüz kullanımına tahsisli meraların gerekli teknik raporlarının (otlatma kapasitesi ve kapasite raporuna uygun otlatma planı) hazırlanmadan alelacele kiralanması sebebi ile yapılan kiralama işlemi iptal edilmelidir.

İlgili kanunlarda belirtilen süreçlerin sağlıklı yürütülmesi ve köy sakinleri ile kiracılar arasında asayiş olaylarının vuku bulmaması için gerekli tebliğlerin zamanında yapılarak ve yine gerekli teknik raporların hazırlanarak kiraya verilmesinde sakınca görülmeyecek yerlerin belirlenip yeniden ihale sürecine çıkartılması gerekir’dedi.

İsmet Kösoğlu

Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-
KÖŞE YAZARLARI

SİTEMİZ  ÜYESİDİR