İKİZDERE’DE KONAKLAMA BELGESİ ALMADAN,KÖYLERE ARI KOVANI KONULMASINA İZİN VERILMEYECEK

İLÇE TARIM MÜDÜRLÜĞÜNDEN GEZGİNCİ ARICILARA UYARI’’ARI KONAKLAMA BELGESİNİ MUTLAKA ALIN’’ KÖY İÇİNDE ARI KONAKLAMASI OLMAMALI İSMET KÖSOĞLU İKİZDERE-İkizdere İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından gezginci arıcılar için bir uyarı yapıldı…

İKİZDERE’DE KONAKLAMA BELGESİ ALMADAN,KÖYLERE ARI KOVANI KONULMASINA İZİN VERILMEYECEK
Son Güncelleme: Whatsapp

İLÇE TARIM MÜDÜRLÜĞÜNDEN GEZGİNCİ ARICILARA UYARI’’ARI KONAKLAMA BELGESİNİ MUTLAKA ALIN’’
KÖY İÇİNDE ARI KONAKLAMASI OLMAMALI
İSMET KÖSOĞLU
İKİZDERE-İkizdere İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından gezginci arıcılar için bir uyarı yapıldı.

Uyarıda köy yerleşim yerine kovan konulmaması istendi.

Bahar gelmesiyle yüksek rakımlı yayla, köy ve mezralara gidecek arıcılar için İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğünün uyarıcı açıklaması yayınlandı.

Açıklama şöyle’’ Hava şartlarının mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi sonucu mayıs ayının ilk günlerinden itibaren ilçemizde arıcılık sezonu açıldı.

Yavaş yavaş kovanlar gün yüzüne çıkarken özellikle arıların konaklatma şartlarına uygun yerlere taşınması ve gerekli resmî işlemleri yerine getirdikten sonra arılı kovanların yerleştirilmeleri gerektiği Arıcılık ile uğraşan vatandaşlarımız tarafından dikkate alınması gereken önemli bir konu olarak karşımıza çıkmaktadır.

Özellikle yerleşim yerlerinde vatandaşların arıcılık yönetmenliğinde belirtilen mesafelere dikkat etmeden arılı kovanlarını yerleştirmeleri aynı sınırlar içerisinde yaşayan insanlara da arı sokmaları sebebi ile sağlık açısından büyük tehlike oluşturduğu, gezginci arıcıların yayla mera tapulu arazi vb. gibi yerlere kovanlarını getirmeden önce mutlaka İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğünden Arı Konaklama Belgesi almaları zorunlu olduğu belirtildi.
ARI KONAKLAMA BELGESİ ŞARTTIR
Bu belge içinde Arıcılarınızın ister Göçer ister Sabit arıcılar olsun kendilerine ait olmayan bir yere gitmeden o yerin kullanımı kime veya hangi kuruma ait ise mutlaka kendi aralarında yapılan sözleşme ile ilçe Tarım ve Orman Müdürlüğüne müracaat etmeleri gerekmektedir.
Aksi halde Arı Konaklama Belgesi düzenlenemediğinden Kovanların o bölgeye yerleştirilmesine izin verilmeyeceği gibi yasal mevzuat gereği işlem yapılacak olup Buda arıcılık ile uğraşan vatandaşlarımızın mağduriyet yaşamalarına sebebiyet verecektir. Şu hususa vatandaşlarımız özellikle dikkat etmelidirler. Şöyle ki, Kovanların yerleşkesi köy ve mahallelerde evin önünde balkonun altında olmamalıdır. Arıcılık yönetmenliğinin ilgili maddeleri incelendiğinde yerleşim yerlerine, ana ve tali yollara olan mesafeler açık açık belirtildiğinden dolayı bu kurallara uymayan arıcılarımızın denetimler sonucunda belirlenen süre içerisinde kovanlarını uygun yer bulup taşımaları bazı mağduriyetlere sebebiyet vereceğinden arılı kovanların yerleşim öncesi ilgili mevzuat çerçevesinde konulması çok önemlidir’’ denildi.

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

betnis giriş
betnis
yakabet giriş