Aktuel 53

İKİZDERE’DE YOL YAPILIRKEN DERE YOK EDİLDİ!

İKİZDERE’DE YOL YAPILIRKEN DERE YOK EDİLDİ!
216 views
21 Ağustos 2021 - 22:53

1987 yılında Turizm Bakanlığı tarafından Turizm Merkezi ilan edilen Anzer-Ballıköy Gurup yolunda genişletme çalışması yapılırken dinamitlenen kayalar dere yatağına atıldı. Çirkin görüntünün temizlenmesi isteniyor.

Dünyaca ünlü ve şifalı bal olan Anzer Balının üretildiği Rize’nin en uzak köylerinden birisi Anzer-Ballıköy Gurup yolunda İl Özel İdaresinin özel firmaya yaptırdığı mevcut yolu genişleme çalışmasında dere yatağına dökülen taş ve kayalar çirkin bir görüntü arz ediyor.

Mevcut yolun 1960 yılı sonrası açıldığını söyleyen vatandaşlar ’mevcut yol ihtiyaca yeterli olmuyordu. Bu gerekçeyle genişletme çalışmaları İl Özel İdare tarafından programa alındı. Çalışma yapılması için müteahhite verildi. Müteahhit tarafından yapılan genişletme çalışmasında dinamitlenen ve yamaçlardan koparılan kayaların dere yatağına doldurulduğunu görmek bizi üzdü. Taş ve kayalar dere yatağını yer yer tamamen kapatmış. Çevreye duyarlı iş yapılmasını istiyoruz.

Taşkınlara sebep olur

Doğa niye yok ediliyor, derenin üzeri niye kaya ve taş parçalarıyla örtülüyor. Bu dolgu ilerde taşkınlara sebep olacak bir uygulamadır. İşi yapan firma tarafından daha kolay olduğundan herhalde kayalar dereye atıldı ve öyle duruyor. Dere yatağı kapalı durumda. Bunların kaldırılmasını ve dere yatağının açılmasını istiyoruz’dediler.

İsmet Kösoğlu

Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-
KÖŞE YAZARLARI

SİTEMİZ  ÜYESİDİR