Aktuel 53

İngiltere’nin İlk Müslüman Sağlık Bakanı

İngiltere’nin İlk Müslüman Sağlık Bakanı
29 Haziran 2021 - 0:58

İngiltere’de patlak veren skandalın ardından Sağlık Bakanı Matt Hancock’ın istifası sonrası ülkenin ilk Müslüman İçişleri Bakanı ve eski Maliye Bakanı Sajid Javid, yeni Sağlık Bakanı olarak atandı.
İngiltere Sağlık Bakanının skandal ihanet haberleri ülke gündemine bomba gibi düşmüştü. Söz konusu olayda; Sağlık Bakanı Matt Hancock’un kendisi gibi evli olan danışmanı Gina Coladangelo ile samimi görüntülerinin basına sızması ve Covid-19 kısıtlamaları kapsamında uygulanan sosyal mesafe kuralını ihlal ettiğinin ortaya çıkmasının ardından patlak veren skandal, toplum tarafından ısrarla talep edilen şekilde istifa ile sonuçlanmıştı. İngiltere Başbakanlık Ofisi, Hancock’ın istifasının ardından yeni Sağlık Bakanı’nın atandığını duyurdu. Başbakanlık Ofisi’nden yapılan açıklamaya göre, Hancock’ın yerini Müslüman olduğu bilinen Sajid Javid alacak.

MALİYE BAKANLIĞI GÖREVİNDEN İSTİFA ETMİŞTİ

Yeni İngiltere Sağlık Bakanı Javid, İngiliz siyaseti ve kabinenin yakından tanıdığı bir isim. Ülkenin ilk Müslüman İçişleri Bakanı olan Javid, bir dönem de Maliye Bakanı olarak görev yapmıştı. Şubat 2020’de İngiltere Başbakanı Boris Johnson, kabinede yaptığı değişiklikler kapsamında 4 bakanı görevden almış, İngiltere bütçesini 4 hafta içinde hazırlaması beklenen Javid’e tüm danışmanlarını kovmasını ve Başbakanlık Ofisi’nin danışmanları ile ortak bir ekip kurmasını teklif etmişti. Teklifin ardından Bakan Javid, kendisine saygısı olan hiçbir bakanın bu şartları kabul etmeyeceğini belirtmiş, görevinden istifa etmişti.

SKANDAL SONRA İSTİFA ÇAĞRILARI YOĞUNLAŞMIŞTI

Hancock’un, danışmanı Coladangelo ile samimi görüntülerinin basına sızması İngiliz medyasına bomba gibi düşmüştü. Covid-19 kısıtlamaları kapsamında uygulanan sosyal mesafe kuralını ihlal ettiğinin ortaya çıkmasının ardından ikiyüzlülükle suçlanan eski Sağlık Bakanı, özellikle muhalefetten gelen yoğun bir istifa baskısı altında kalmıştı. Hancock, bugün akşam saatlerinde istifa ettiğini açıklamış, istifasını duyurduğu mektupta özel hayatının korona virüsün önlenmesinde önemli bir kurala yönelik dikkatleri dağıtmasını istemediğini belirtmişti

Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-
KÖŞE YAZARLARI

Sitemiz İHA Üyesidir.