İyidere Lojistik Limanında,95 Kamyoncu kontak kapattı

İyidere Lojistik Limanına ağır tonajlı makinelerle yük taşıyan 95 kamyon taşıma ücretlerine zam yapılmaması nedeniyle kontak kapattı. Rize’nin İyidere ilçesinde deniz dolgusu üzerinde yapımına başlanan Lojistik Merkezi’nin inşaatı hız kesmeden..

İyidere Lojistik Limanında,95 Kamyoncu kontak kapattı
Son Güncelleme: Whatsapp

İyidere Lojistik Limanına ağır tonajlı makinelerle yük taşıyan 95 kamyon taşıma ücretlerine zam yapılmaması nedeniyle kontak kapattı.
Rize’nin İyidere ilçesinde deniz dolgusu üzerinde yapımına başlanan Lojistik Merkezi’nin inşaatı hız kesmeden devam ediyordu ancak kamyon şoförleri ve taşeron firma Bamtaş arasında ücret anlaşmazlığı yaşandı. Aralarında ki en büyük anlaşmazlık ise Bamtaş adlı firmanın Mazot’un litre fiyatını 15.70 liradan alarak faturasız şekilde kamyon şoförlerine 20 lira ile satmasıyla başladı. Kamyon şoförleri İkizdere ve İyidere arasında hayatlarını hergün tehlikeye atarak mücadele ettiklerini söyleyerek Taşeron firmanın aylardır bu şekilde de haklarını gasp ettiklerini iddia etti.
Konuyla ilgili konuşan kamyon şoförlerinden Ömer Kolcu ve Haşim Öztürk Cengiz İnşaatın bu durumdan haberdar olduğunu düşünmediklerini tamamen burada Bamtaş adlı firmanın kendi üzerlerinden haksız kazanç sağladıklarını ifade ettiler. Cengiz İnşaat Yetkililerine de seslenen kamyon şoförleri bu durumun bir an önce Cengiz İnşaat tarafından da düzeltileceğine inançlarının tam olduğunu ifade etti.

İkizdere’nin Eskencidere vadisinden alınan taşları İyidere Lojistik limanına taşıyan kamyon şoförleri ücreti az buldukları için kontak kapatarak greve gitti.
Kamyon şoförleri aylardır haklarını alamadıklarını ifade ederek salı günü kontak kapattıklarını ifade etti.
TAŞERON FİRMA BİZLERİ BU HALE GETİRDİ
Yöre halkı olarak 2 yıldır İyidere Lojistik limanında çalışmaktayız. Bu projenin nasıl başladığını herkes biliyor. Bizler bu limanının yapımına da destek çıktık. Ama öyle bir noktaya geldik ki Cengiz İnşaat ocak işletmesini Bamtaş adlı bir taşerona vermiştir. Taşeron firma Bamtaş bizleri son nokta olan grev yapmaya getirmiştir.
3 AYDIR BİZE ZAM VERECEĞİZ DİYE OYALADILAR
Bizlere 3 aydır zam vaadiyle oyalıyorlar. Bizde bunların videoları ve ses kayıtları da vardır. Aylardır bütün arkadaşlarımızı oyaladılar. Bizi aylardır oyalayanlar Pazartesi günü komik bir rakamla bizlerin karşısına çıkıyor.
ÇALIŞMA ALANLARIMIZDA CAN GÜVENLİĞİ YOK
Bamtaş adlı firmanın çalıştırdığı alanda hiç bir güvenlik önleminin de alınmadığını söyleyen Kamyon şoförü Ömer Kolcu: ” Taşeron firmanın çalıştırdığı yerde zaten bizlerin bir can güvenliği yok. 24 saat çalışan bir yerde aydınlatma yok. Bunları firmaya ilettiğimizde para kazanamadığını bizlere söylüyor. ” diye konuştu.
GEÇEN YILLA BU YIL ARASINDA UÇURUMLAR VAR
“Geçen yıl ile bu yıl arasında yaşanan pahalılıklarında kendilerini zor duruma düşürdüğünü ifade eden Kolcu: ” Biz para kazanamazken burada çalışmamızın bir mantığı yok. Geçen yıl ki sanayi masrafımızla bu yılki masrafımız 10 katı. Bir lastik 13 Bin TL oldu. Hakkımızı istedikçe bizlerke tehtit içerikli konuşmaya başladılar. ”
95 ARAÇ HAKKINI ALANA KADAR GREVDE
“İyidere Lojistik limanında 100 aracın çalıştığını ifade eden Kolcu 95 aracın Salı gününden itibaren kontak kapattığını ve sürekli zarar ettiklerini söyledi. ”
İKİ SENEDİR PARA ALAMADIK
Kamyon şoförlerinin temsilcisi Haşim Öztürk kontak kapatma eylemi ile ilgili şunları söyledi: “Burada çalışan yüz aracın doksan beşi iş bıraktık şu an. Cengiz İnşaat’ın verdiği para bir şekilde bize ulaşmıyor. Aradaki taşeronlar bu parayı eritiyor. Bizim sıkıntımız bu. İki senedir doğru dürüst para alamadık. Taş ocağımızın da can güvenliği açısından ne kadar tehlikeli olduğunu biliyorsunuz. Burada daha önce çevreciler ocağın açılmasında büyük mücadele verdiler. Yöre halkı olarak biz de mücadele ettik eylemcilerle birlikte. Ama biz bu günlere geldik, taş ocağının içi epeyce düzeldi. Artık ekmek yeme zamanı geldi ama taşeron firma BANTAŞ kendi arabalarını getirmeye başladı. Bize fiyat vermemeye başladı. Gidin buradan dercesine bize fiyat veriyor ama bizim gitmeye niyetimiz yok. Biz işimize sahip çıkacağız, çürük elmalar aradan çıksın gitsin. Talebimiz normalde bize söylenen fiyat yirmiye otuz olarak onlar bilirler. Yani taban fiyat 30 TL bize verilen sözde, mazot fiyatı 20 TL. Biz buna razıyız, ama verilmiş olmasına rağmen bize ulaşmamıştır. Bu parayı alamıyoruz.”
TAŞERON FİRMA SÖZÜNÜN ARKASINDA DURSUN


Sözleşmede verilen fiyat maliyetlerinizi karşılamıyor mu diye sorulduğunda ise: “Kesinlikle karşılamıyor, geçen sene bir bijon 10 TL iken şu anda 150 TL. Bütün bu yaşanan olaylardan sonra istediğimiz rakam yüzde yirmi. Asgari ücrete, emekliye, her şeye yapılan zam belli, enflasyon belli. Bizim istediğimiz bir şey değil ki. İstediğimiz tek şey yüzde yirmilik bir rakam. Şu anda şoför maaşları 12 bin TL. Maliyetlerimizin bire üç yüz artmasına rağmen istediğimiz rakam yüzde yirmi beş. Bize dendi ki sizin istediğiniz taleple 20 lira mazot ve 30 lira tonaj fiyatı verilmediği takdirde ben daha yükleme yapamayacağım. Bunu Ercan Bey söylemesine rağmen şu anda sağdan soldan araba çağırdı kendi arabalarıyla çalışıyor. Sözünün arkasında dursun, bizim mağduriyetimiz Cengiz İnşaat’ın üst kademelerine iletilmiyor.” dedi.

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

betnis giriş
betnis
yakabet giriş