Aktuel 53

Kendirli de çay Hasadi yüzde 50’yi geçti

Kendirli de çay Hasadi yüzde 50’yi geçti
30 Mayıs 2021 - 18:08

Rize’nin tüm bölgelerinde olduğu gibi kendirli Beldesinde’de çay hasadı yoğun bir şekilde devam ediyor ..

17 Mayıs’ta resmi olarak açılan kampanyanın ardından 2 haftayı geride bıraktık.

Çay’ın Rize’in her bölgesinde aynı anda geldiğinden dolayı ,bu yıl ilk kez ÇAYKUR Kampanyayı açar açmaz kontenjan uygulaması zorunda kalmıştı.

Günlük 9000 ton işleme kapasitesi olan ÇAYKUR, bundan dolayı ilk günlerde 100-50-30-20  ve şimdi birçok bölgede 15 kilogram olan olarak uygulanmaktadır.

Rize’nin en verimli çay hasadının yapıldığı yerlerden olan kendirli beldesinde de ,çay hasadı yoğun bir şekilde devam ediyor

ÇAYKUR Kendirli çay fabrikası günlük ortalama 110 ton civarında çay alımı yaparken, aktarma ile beraber ortalama 120 ton civarında çay işlemektedir .

Kendirli’deki bütün çay alim evleri program dahilinde eksperleri,Çaykur çay fabrikasının personeli ile uyumlu bir şekilde sorun yaşanmadan çay alımları güzel bir şekilde devam ediyor.

Ayrıca kendirli’de yıllardan beri üretime katkı yapan başta Köseoğlu çay,Aklar çay, Fazlıoğlu çay ve Meltem çay’da program dahilinde çay alımlarını devam ettiriyor..

Yine Rize’nin birçok bölgesinden Özel sektör çay fabrikaları Peşin para çay alımlarına 2900 tl’den devam ediyor.

Havalarında iyi gitmesi ile tüm bölgelere olduğu gibi kendirli  beldesinde de son yılların en verimli bir sezonu yaşanıyor.

Ancak Mayıs çayının rekoltesinin az olması sebebiyle,2 haftayı geride bıraktığımız bu günlerde kendirli’de de çay hasadı yüzde 60 oranına doğru gidiyor..

Takriben 2 hafta sonra burada çay bitme noktasına gelir..

2021 yaş sezonunun Karadeniz halkına bölge insanlarımıza hayırlı olmasını diliyorum..

Osman Köseoğlu

www.aktuel53.com

Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-
KÖŞE YAZARLARI

Sitemiz İHA Üyesidir.