Aktuel 53

KISASTA HAYAT VARDIR

KISASTA HAYAT VARDIR
Ali Kalender( alikalender_53@hotmail.com )
175 views
28 Kasım 2021 - 8:35

Hayatımızın her anında olması gereken bu kanuna, kurala bu günlerde her zamankinden daha fazla ihtiyaç olduğu düşüncesi ile bu satırları kaleme alma ihtiyacı duydum. Öyle olmalı ki toplumumuzun yazar çizereleri, hatipleri, kanat önderleri ve idarecileri eğer bu topluma hayat vermek istiyorlarsa gündemlerinde bu konu olmalı diye düşünüyorum.

Bizleri yoktan vareden varlığından haberdar eden Rabbimiz yüce kitabımız Kur’ani kerimde Bakara süresinin 179. Ayeti celilesinde mealen “Ey akıl sahipleri! Kısasta sizin için hayat vardır. Umulur ki (bu hükme uyarak) korunursunuz” buyurmaktadır.

Yüce Rabbimiz bu sayede korunacağımızı biz kullarına bildiriyor. Ancak biz kullar Kur’anla yabancılaştığımız için hayatımızda Allahın kelamından izler olmadığından dolayı bu gün insanlığımıza yakışmayacak ve hatta buda mı olacaktı, kopsun artık kıyamet demeyi gerektiren hadiselerle karşılaşıyoruz. Bir önceki TV programlarına aman dikkat başlıklı yazımızda Televizyon ekranlarına taşınan rezillikleri ve bu rezillikler sayesinde toplumun ahlakının bozulduğunu iğrençliklerin normalmiş gibi gösterilmeye çalışıldığını yazmıştık. Hemen akebinde bu satırlara dahi yazmaya tiksindiğim bir olay üzülerek ifade ediyorum ki bu ülkede yaşandı ve benzer farklı hadiseler yaşanmaya devam ediyor edecek de.

Bu ve benzeri rezilliklerden kurtuluşun tek reçetesi Allah’ın kelamı Kur’ana ve Resulüllah’ın sünnetine sıkı sıkıya bağlanmakla mümkündür.

Kısas intikam almak veya içimizdeki kini gidermek demek değil dir. Kısas öldürmek demek de değildir. Kısas yaşatmaktır, hayat vermektir. Kısas muessesesinin işlerliği her şeyden evvel insanı katletmeye meyilli olan canilerin kendi can endişesinden dolayı bu caniliklerinden vaz geçmesi demek tir. Böyle bir caniliğe kalkışma cesaretini gösterememesi demektir. Velevki bütün bunlara ramen bu caniliği işlerse kısas muessesesi işletilerek yine topluma hayat verilmelidir.

Bu hadiselerin yaşanma nedenlerinden biri de Kur’anın hükümlerini birtarafa bırakırakıp sadece Avrupadan alınan kanunlarla yönetilmemizden dir. Yüzde doksan dokuzu muslüman olan bir ülkede Allahın kanunlarını tamamen yok sayacaksın, o kanunlardan bahsedildiğinde öcü gibi bakacaksın sonrada o toplumda huzuru barışı ve refahı arayacaksın. Bu mümkün değil.

Bu gün gelinen noktada bunu görmekteyiz. Dün kısas dendiğinde, idam dendiğinde mangalda kül bırakmayanlar bu gün idamı arıyor ve idam geri gelmeli diye sıkıla sıkıla ötede beride paylaşımlar yapıyorlar. Ben idamdan korkmuyorum çünki kendime güveniyorum. İdamdan vatan hainleri, ırz duşmanı namussuz katil caniler korksun. Ben vatan haini değilim, ırz duşmanı, katil ve cani değilim diyenin idamdan kormasına ne hacet. Dedik ya kısas da hayat var. Evet hayat var!

Katledilen küçücük çocuklar için hayat var.

Hayatlarının baharında öldürülen kızlarımız için hayat var.

Şiddet maduru kadınlarımız için hayat var

Vatan hainleri, ırz duşmanı namussuzlar, katiller, caniler için ise ölüm var.

“KISASTA HAYAT VAR” Vesselam

Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-
KÖŞE YAZARLARI

SİTEMİZ  ÜYESİDİR