Aktuel 53

MERHUM BAŞKAN EKREM ORHON’U ANMAK VE ANLAMAK

MERHUM BAŞKAN EKREM ORHON’U ANMAK VE ANLAMAK
219 views
08 Ağustos 2021 - 18:10

 

Rize’de Belediyecilikte tarihe mal olmuş, Rize Belediye Başkanlarından birisidir merhum Ekrem ORHON.

Vefatının her yıl dönümünde, Rize Kalesinde bulunan mezarının başında mütevazı bir törenle kendisini hayırla yâd etmek üzere ve de geride bıraktığı eserleriyle ilgili bilgileri ve o yıllardaki ufkunu yeni kuşaklara aktarma programı düzenlenir.

Bu anma programlarını en kapsamlı hale getirten, Rize’ye iki dönem çok önemli hizmetler veren Rize Belediye Başkanı Halil Bakırcı olmuştur.

Rize Belediyesi önceki dönemler Belediye Başkanlarımızda merhum Ekrem Orhon’un ölümünün 38.Yıl dönümü anma programını bu yıl ikinci defa düzenleyen, Rize Belediye Başkanı Rahmi Metin’in rahmetli Ekrem Orhon’un o zor yıllarda Rize’ye vermiş olduğu hizmetleri ve ileriye yönelik ufkuyla ilgili bilgileri kendisinden dinleme noktasında ki bilgi dağarcığını şahsen takdirle karşılıyorum. Ve Ekrem Orhon’un yolunda yürüttüğü başarılı çalışmalarını da gönülden destekliyorum.

Gelin şimdi, merhum babasının anma programına yaşadığı İstanbul’dan her şartta katılarak, her gelişinde hayatta bulunan rahmetli babasının dostlarını ziyaret eden ve babası gibi Rizelilerin gönlünde taht kuran emekli eğitimci ve aydın Çayhan Orhon Dervişoğlu hanımefendiden babasının özet öz geçmişini okumuş olalım; Merhum babam; “Denizi kara, karayı para yapan” efsane başkan olarak tanınır. Baba Reis Ekrem Orhon, 1911 yılında Rize ili Derepazarı ilçesi Bürücek Köyü’nde doğdu. Babası, Rize’nin ileri gelenlerinden merhum Gafur Efendidir. Çok eski zamanlarda İkizdere yöresinden Derepazarı’na gelip yerleşmişlerdir.

İlk tahsilini Rize’de yapan Orhon, Robert Kolejini bitirerek mühendis oldu, daha sonrasında, Amerika’da İllinois Üniversitesinden 1936 yılında İnşaat Yüksek Mühendisi olarak mezun oldu ve Türkiye’ye dönüş yaptı.

1963 yılında Rize Belediye Başkanlığı görevine seçilerek 1973 yılma kadar bu görevi yürütmüştür.

12 Eylül 1980 ihtilâlinden sonra şehre katkıları yetkililerin gözünden kaçmamış ve tekrar Rize Belediye Başkanlığı’na getirilmiştir. Rizeli vatandaşların kendisine olan sevgisi, hürmeti ve inancı kendisini Rize’ye ve Rizelilere adamasına neden oldu.

Rize de yerleşim alanlarının yetersiz oluşu nedeniyle şehrin gelişme katetmesinin zor olduğunu düşünen Ekrem Orhon bugün üzerinde 70 bini aşkın insanın yaşadığı, hastane, emniyet, adliye, valilik de dahil olmak üzere şehir merkezinin bulunduğu alanı deniz dolgusu yapmıştır. Yaptığı bu dolgu sahasına imar vererek hem gelir elde etmiş hem de şehrin daha cazip hale gelmesini ve de gelişmesini sağlamıştır.

Ovit yolunun yapımıyla ilgili Erzurum Karayolları Bölge Müdürlüğüne yapmış olduğu bir çalışma programında beyin kanaması geçirmek suretiyle, 08 Ağustos 1983 yılında 74 yaşında Hakkın rahmetine kavuşmuştur. Ruhu şad ve mekanı cennet olsun. b.a.k

Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-
KÖŞE YAZARLARI

SİTEMİZ  ÜYESİDİR