Aktuel 53

NOVI PAZAR”DA OSMANLI KIŞLASI

NOVI PAZAR”DA OSMANLI KIŞLASI
06 Haziran 2021 - 22:09

Sırbistan devletinin Sancak bölgesinde, genel merkezi olan Milli, islâmî , insanı ve sosyal, kültürel hizmetler veren.Sirbistan Türk Derneği hizmetlerine aralıksız devam ediyor.
Geçtiğimiz hafta içi Sırbistan Türk Derneği başkanı Aliya Şahovic ve yönetim kurulu üyeleriyle birlikde, Mekadonya ve Kosova devletine bir dizi ziyaretlerde bulundular. Mekadonya devletinde Türklerin ve Boşnak müslüman nüfusunun yoğun olarak yaşadığı ve Mamuşa Kosova da Türk nüfusunun bulunduğu Prizren şehrinde bir dizi ziyaretler ettiler.

Mamuşa “Gönül Eli” Yardımlaşma Derneği başkanı Burhan Krüezi ile sosyal yardımlar konusunda bilgi alış verişinde bulundular. Bundan böyle yardımları ihtiyaç sahiblerine birlikde daha kolay ulaştırılacağı, acil yardım edilecek müslümanların tesbitini yaptıklarını söylediler.

 

Daha sonra Burhan Krüezi ile birlikde Aliya Şahovic Nato temsilciliğinde bulunan Türk askeri birliği ve komutanını ziyaret ettiler. Ziyaret süresince çok duygulu anlar yaşandı. Sırbistan Türk dernegi başkanı evlâdı Fatihanların torunu olan Aliya Şahovic, Mamuşa komutanı’na Sırbistan devletinin Sancak bölgesi Novi Pazar şehrinde’deki eski Osmanlı kışlasının bir tablosunu komutana hediye etti.

Bu taployla ilgili bilgi veren Alija Sahovic başkan; “Canakkaledeki savaş sırasında bu kışlada yaklaşık 15 bin evlâdı Fatihanların torunları olan. müslümanlar toplanmış ve buradan Çanakkale’ye, “Çanakkale gecilmez” destanını yazmaya gitmişlerdir,daha sonra coğu burda şehit olmuş az bir kısmı evlerine dönmüştür. Allah şehitlerimize RAHMET eylesin” dedi Tarihi yaşar gibi olduk diyen Nato Mamuşa komutanı,Aliya Sahovice ve Gönül Eli Yardımlaşma Derneği başkanı Burhan Krüezi ‘ye teşekkür etti
Ziyaretlerinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Bu gün burada tarihi günü yaşadık diyerek ayrıldılar.*DOĞAN TUFAN

Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-
KÖŞE YAZARLARI

Sitemiz İHA Üyesidir.