Aktuel 53

Rize Aile sağlığı merkezlerinde BioNTech aşısı yapılmaya başlandı

Rize Aile sağlığı merkezlerinde BioNTech aşısı yapılmaya başlandı
14 Haziran 2021 - 12:58

Aile sağlığı merkezlerinde BioNTech aşısı yapılmaya başland

Kovid-19 mücadele sürecinde elbette ki elimizdeki en etkili gücümüz şüphe yok ki aşıdır.

Bu anlamda 170 bin doz aşıyı bugüne dek halkımıza uyguladık. Bu süreçte hiçbir vatandaşımız da aşıya bağlı çok ciddi bir komplikasyon ile karşılaşmadık.

İsterse Çin Sinovac, isterse de alman Biontech aşısı olsun uygulama sonrasında bazı insanlarımızda aşı yapılan kolda ağrı, baş ağrısı, kas ve eklem ağrıları, kırgınlık, halsizlik gibi bir takım yan etkiler görülmekte olup; genellikle bu etkilerde 2 veya 3 gün içerisinde kendiliğinden kaybolmaktadır.

Ayrıca herhangi bir aşının diğerine oranla daha çok yan etki gösterdiği, bundan hareketle daha riskli olabileceği düşüncesi yanlıştır.

Bu sebeple aşı hakkı tanımlanmış vatandaşlarımız mutlak suretle aşılarını zaman geçirmeksizin olmalıdırlar. Çünkü bu karar hem kendileri, hem sevdikleri, hem de toplum adına alabilecekleri en doğru karardır.

Yine öncesinde ağır alerjisi, özellikle yumurta vb. etmenlere karşı ciddi alerji öyküsü olan kimselerin aşılarını mutlak suretle hastanelerimizin aşı polikliniklerinde durumlarını belirterek olmaları gerekmektedir.

İlimiz genelinde 40 yaş ve üzeri ile öncelik tanınmış tüm vatandaşlarımıza yönelik aşılama faaliyetleri tüm hızıyla devam etmektedir.

Aşı hakkı tanımlanmış vatandaşlarımız aile sağlığı merkezlerimiz ile tüm hastanelerimizde randevu almak suretiyle hem Sinovac hem de Biontech aşılarını yaptırabilirler.

Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-
KÖŞE YAZARLARI

Sitemiz İHA Üyesidir.