Rize Artvin Hava alanı için, 108 milyon ton taş alınan taş ocağı, turizmle yeşerecek

108 milyon ton taş alınan taş ocağı turizmle yeşerece Deniz doldurularak yapılan Rize-Artvin Havalimanı için gerekli taş ihtiyacını karşılamak için açılan Pazar’daki taş ocağı alanı turizmle yeniden yeşerecek. Rize Valiliği..

Rize Artvin Hava alanı için, 108 milyon ton taş alınan taş ocağı, turizmle yeşerecek
Son Güncelleme: Whatsapp

108 milyon ton taş alınan taş ocağı turizmle yeşerece
Deniz doldurularak yapılan Rize-Artvin Havalimanı için gerekli taş ihtiyacını karşılamak için açılan Pazar’daki taş ocağı alanı turizmle yeniden yeşerecek. Rize Valiliği alanda yapılacak turizm projesi için harekete geçti.

HABER:ARZU ERBAŞ
Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığının önce Rize-Artvin Havalimanı daha sonra Şehir Hastanesi için gerekli deniz dolgusunun taş ihtiyacını karşılamak için Pazar ilçesinde kamulaştırdığı taş ocağı alanında dolguların tamamlanması ile taş alımı sonlandırıldı. 3 Mayıs 2017 yılında acele kamulaştırma kararı ile ilçenin Merdivenli, Hisarlı, Kanlımezra ve Kuzeyca bölgelerini kapsayan alanda açılan taşocağından havalimanı dolgusu için 100 milyon ton, hastane dolgusu içinde 8 milyon ton taş alındı. Toplam 108 milyon ton taşın çıkarıldığı Hisarlı, Sivrikale ve Subaşı köylerini içerisine alan Haçapit Vadisi’nde taş alımı sırasında günde yüzlerce kamyonla malzeme taşındı.
RİZE VALİLİĞİ VE ULAŞTIRMA BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜ BİRLİKTE ÇALIŞACAK
Havalimanının hizmete girdiği, şehir hastanesi içinde deniz dolgusunun tamamladığı süreç sonunda taş ocağından malzeme alımı sonlandırılması ile beraber Rize Valiliği hareke geçti. Rize Artvin Havalimanına 7 kilometre mesafedeki taş ocağı alanı hazırlanacak turizm projesi ile yeşertilerek şehrin turizmine kazandırılacak. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığına ait arazide Rize Valiliği ve Ulaştırma Bölge Müdürlüğünün ortak yürüteceği çalışmada alan rehabilite edilerek, mesire alanları yürüyüş yolları ve alternatif çalışmalarla turizme hizmet vermesi için projelendirilecek.
TAŞ OCAĞINDA TURİZM PROJESİ ÖRNEK OLACAK
Rize Valisi İhsan Selim Baydaş başkanlığında gerçekleşen toplantıda taş ocağı alanında yapılabilecek çalışmalar değerlendirildi. Toplantıya Özel İdare Genel Sekreteri Ümit Hüseyin Sarı, Genel sekreter Yardımcıları Erol Bıyık, Yunus Emre Ayar ve diğer ilgililer katıldı. Taş ocağı alanında yapılacak turizm projesi ile bir taş ocağının rehabilite edilerek ekonomiye kazandırılmasına yönelik örnek bir çalışmanın ortaya çıkarılması da hedefleniyor.

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

betnis giriş
betnis
yakabet giriş