Aktuel 53

RİZE AVM VE MÜFTÜ MAHALLESİNDEKİ SKANDAL TRAFİK SORUNU!

RİZE AVM VE MÜFTÜ MAHALLESİNDEKİ SKANDAL TRAFİK SORUNU!
402 views
03 Kasım 2021 - 8:08

Rize tarihinin ilk AVM’si daha açılmadan bir çok sorunu da beraberinde getirdi !

Yıllarca Rize futbolunun kalbi ve beyni sayılan Rize Atatürk stadının yerine yapılması ilk fikri ortaya atıldığında, çayın Başkenti, Başbakanlar şehri Rize’nin uzun vadede, Ekonomik kültür ve Sosyal alanda Rize’yi Türkiye’de Süper lige taşıyacak bu önemli projenin okullar bölgesi olması vesilesiyle, Rize’nin en karma karışık trafik akışının yaşandığı bölgede yapılmayıp ,bugün Yenişehir Stadı’nın olduğu bölgede yapılması fikri ortaya atılmıştı.

Rize’de bir çok akil insan, STK ve Rize halkının belki de % 80‘nin ortak görüşü, Rize sahilinde yapılacak projenin Rize için daha büyük bir önem arz edeceği ,özellikte Artvin ve Trabzon yönünden gelecek vatandaşların, hem ulaşım bakımından hem de konum itibariyle Rize’yi daha iyi bir yere taşıyacağı bu önemli proje Cumhurbaşkanı Erdoğan’a sunuldu.

Ama ne hikmetse, her zaman olduğu, gibi Rize’nin bir türlü sahilden Güneye doğru gelişmesini, Rize’nin bir köy kasaba görünümünden, Başbakanlar şehrine layık bir görüntü çizmesini istemeyen kişilerin devreye girmesi ile, kendi ticari faaliyetlerini kendi ceplerini düşündüklerinden olacak ki, bu proje tekrar bugün yapılan yere yapılması kararlaştırıldı.

Projede Rize AVM den bir viyadükle hemen yeni yapılan Emniyet müdürlüğü binasının 3. katından geçmek şartı ile Menderes Bulvarın üzerinden sahile entegre yapılması düşünürdü ve projenin temeli atıldı yapımına başlandı!

Bereket versin ki ,Rize’deki akil insanlar ve bazı siyasilerimizin STK ‘ların bastırması ile ,hatta imtiyaz sahibi olduğum Rizevizyon haber partalımızla da bu konu ile ilgili çok haberler yaptık paylaştık.. Bu büyük skandal hayata geçmeden iptal edildi!

İki yıl önce hizmete giren yeni Emniyet müdürlüğü binasının projesinde otopark olduğu halde, her nedense otopark bazı nedenler sebebiyle iptal edildi .
Bugün Emniyet Müdürlüğü personelinin dahi araçları, Emniyet Müdürlüğü binasının etrafında ve Müftü Mahallesi ana Caddesi üzerindeki yollar tamamen araçlarla kaplanmış durumda..

Durum böyleyken, şimdi ,iki hafta sonra açılacak AVM’nin daha şimdiden büyük bir trafik sıkışıklığına sebep olacağı, müftü Mahallesi’nin nasıl içinden çıkılmaz bir hale sokacağını anlamak için herhalde kahin olmaya gerek yok!
Bu bölgede yaşanacak kaos ve sorunlar yumağının sorumlusu kim olacak ?

Bugün Rize’nin ilk AVM’si, Rize’nin kültürel Sosyal ve Ekonomik alanda kısa vadeli istihdam alanında büyük katkılar sağlayacak, belki de yüzlerce kişi oraya çalışacak bir çok firma oraya taşınacak, Rize halkının yaşam kalitesi artacak zamanını harcayacağı bir limana kavuşacak ancak, Rize merkezdeki esnafların bir çoğu buradan mağdur olacak belki de bir çoğu kepengini kapatıp evinin yolunu tutacak ,acaba bunlar hiç düşünüldü mü?

Evet ,Rize 30 yıldan beri Türk siyasetine damga vuran, yüzölçümü ile Türkiye’nin en küçük ili olmasına rağmen, yetiştirdiği değerli siyaset adamları ile bugün Türkiye ve Dünya gündemini değiştiren Ender bir merkezden bir yerdir.
Ancak ne hazindir ki ,2 Başbakan bir Cumhurbaşkanı çıkaran dört mevsimin yaşandığı Çay’ın Başkenti Rize, bir türlü kabuğunu kıramayan, metal yorgunu siyasetçiler ve yıllardan beri koltuklarına zımba ile yapışan(sayları azada olsa Rize için çalışan emek sarf eden bürokratları tenzih ederim)metal yorgunu bürokratlar yüzünden bir kasaba görünümünden bir türlü kendini kurtaramamıştır .

İnsan biraz utanır da, hemen yanı başımızdaki komşu il Trabzon’dan ders alır kendine çeki düzen verirdi!
Adamlar tarihlerinde bir kez dahi Başbakan çıkarmamalarına rağmen, ama Türkiye’deki güçlü Bürokratik ve mikro milliyetçilik ruhları ile istedikleri her şeyi elde etmeyi bugüne kadar başarmışlardır ve başarmaya devam ediyorlar…

Sadece bir örnek AK Parti içindeki etkili icracı Bakanlıkların yüzde 50’si şu anda Trabzonlular tarafından kontrol ediliyor!

Bu gün Ulaştırma Bakanlığı Rizeli bürokratların kontrolünde olsaydı, İkizde- Ovit bağlantı yolları tamamen bitmiş,11 yıl önce başlayan Derepazarı -Kendirli transit yolu bugün gündem de olmazdı( bu yolun daha yüzde 20’si yapıldı)

Çünkü hangi konuda olursa olsun, güçlü bir lobi ‘ye sahipsen orada söz sahibisin!

Aynı durum Rize içinde söz konusu, eskiden Tünelin ötesi Rize Merkez çatışması varken, Şimdi, ister istemez, Rize Merkez,Güney – Rize Batı çatışması söz konusu !

Rize Siyasetinin,brokrasisinin(dolaylı olarak her türlü imtiyaza sahip)  yüzde 85’i bu STK dediğimiz lobi tarafından kontrol altına alınmış durumdadır! Bu durum bir bölge hariç,Rize’nin yüzde 80’nini yok saydığı gibi, önümüzdeki yılarda hoş olmayan sonuçlar doğuracaktır!

Türkiye’de Rizeli olarak Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı çıkardığımızda bizim lobimiz kontrol altında maalesef Amatör küme düzeyindedir!

137 yıllık bir hayal olan ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bizzat temelini atıp başlattığı ve 2017 ‘de ulaşıma açılan OVİT TÜNELİ, Karadeniz’le Doğu ve Güneydoğu Anadolu’yu birbirine bağlayacak yeni İpek yolu formatında olan bu önemli proje malumunuz ,Türkiye’de en uzun tüneli ve Dünyada da saygı tüneller arasında olacaktı.

Ancak Bürokraside Türkiye’yi ele geçiren Trabzon lobisi hemen misilleme olarak apar topar, Zigana Tüneli’ni 500 metre daha uzun yaparak bu unvanı elimizden aldılar!

Aslında ilk görünüşte bu önemli bir olay değil ,ancak psikolojik olarak onların nasıl bir mikro milliyetçilik ruhuna düşünceye sahip oldukları açısından çok önemlidir !

Bu, her şeye sahip olma, tek büyük, bölgenin tek hakimi biziz anlamını ifade ediyor!

Biz bugüne kadar birlik ve beraberlik içinde hiç bir projede ortak konsensüs sağlayamadık.

Çünkü, Rize’de bir proje yapıldığı zaman ne halka ne ne akil insanlara ne de belirleyici unsur olan STK’lara soruluyor ! Çay kanununda olduğu gibi!

Birkaç tane baron kendi aralarında anlaşarak siyasal gücüde arkalarına alarak bu işe soyunuyorlar, sonra ne oluyor, bugün Rize’yi ikiye bölen, Berlin duvarı dediğimiz utanç projesi ,yeni Emniyet müdürlüğü binasının yanlış yere yapılması ve yeni açılacak Simal AVM‘nin sorunları ortaya çıkıyor!

Haliyle her zaman olduğu gibi, kaybeden yine orta direk vatandaş dediğimiz çilekeş Rize halkıdır!

Rize için elini taşın altına koyup, doğru projeler üretip halkın yararına istihdam yaratan, yapılan her şeyi destekleyip alkışladığımız gibi, halkın yararına olmayan bir kaç mutlu azınlık baron’un cebini doldurması, mutlu olması için, halkın hoşuna gitmeyen, kanun yasa tanımayan kişilerin karşısında dün olduğumuz gibi, yarın da olmaya devam edeceğiz bizi izlemeye devam edin.

Osman Köseoğlu

3 Kasım 2021

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-
KÖŞE YAZARLARI

sanalbasin.com üyesidir KuzeyTv