Aktuel 53

Rize AVM ve Skandallar Zinciri !

Rize AVM ve Skandallar Zinciri !
Osman Köseoğlu( koseogluosman53@hotmail.com )
608 views
18 Ekim 2021 - 23:09

Rize tarihinin ilk AVM’si daha açılmadan bir çok sorunu da beraberinde getirdi !

Yıllarca Rize futbolunun kalbi ve beyni sayılan Rize Atatürk stadının yerine yapılması ilk fikri ortaya atıldığında, çayın Başkenti, Başbakanlar şehri Rize’nin uzun vadede, Ekonomik kültür ve Sosyal alanda Rize’yi Türkiye’de Süper lige taşıyacak bu önemli projenin okullar bölgesi olması vesilesiyle, Rize’nin en karma karışık trafik akışının yaşandığı bölgede yapılmayıp ,bugün Yenişehir Stadı’nın olduğu bölgede yapılması fikri ortaya atılmıştı

Rize’de bir çok akil insan, STK ve Rize halkının belki de % 80‘nin ortak görüşü, Rize sahilinde yapılacak projenin Rize için daha büyük bir önem arz edeceği ,özellikte Artvin ve Trabzon yönünden gelecek vatandaşların, hem ulaşım bakımından hem de konum itibariyle Rize’yi daha iyi bir yere taşıyacağı bu önemli proje Cumhurbaşkanı Erdoğan‘a sunuldu.

Ama ne hikmetse, her zaman olduğu, gibi Rize‘nin bir türlü gelişmesini, Rize’nin bir köy kasaba görünümünden, Başbakanlar şehrine layık bir görüntü çizmesini istemeyen kişilerin devreye girmesi ile, kendi ticari faaliyetlerini kendi ceplerini düşündüklerinden olacak ki, bu proje tekrar bugün yapılan yere yapılması kararlaştırıldı.

İstimlak sorunları sebebiyle, çok sayıda vatandaşın evi arsası düşük rayiç bedeller ile alındığından dolayı mağdur edildi, peki göz yaşlarının vebalini kim ödeyecek?

AVM yapılırken daha ilk yılında büyük bir skandalla karşı karşıya kaldık!

Projede Rize AVM den bir viyadükle hemen yeni yapılan Emniyet müdürlüğü binasının 3. katından geçmek şartı ile Menderes Bulvarın üzerinden sahile entegre yapılması düşünürdü ve projenin temeli atıldı yapımına başlandı!

Bereket versin ki ,Rize’deki akil insanlar ve bazı  siyasilerimizin STK ‘ların bastırması ile ,hatta imtiyaz sahibi olduğum Rizevizyon haber partalımızla da bu konu ile ilgili çok haberler yaptık paylaştık.. Bu büyük skandal hayata geçmeden iptal edildi!

Geçenlerde konuyla ilgili Rize milletvekili Muhammet Avcı ve ÇAYKUR Ziraat çay bahçesinde 3 gün önce Ak Parti Rize İl Başkanı İshak Alimi’nde ifade ettiği gibi, bu eski projenin yerine yeraltından yapılmak şartı ile Rize sahiline geçiş sağlanacak, ama ne zaman başlayacağım meçhul !

Yukarıda bahsettiğimiz gibi, geçen yıl açılışı yapılan yeni Emniyet müdürlüğü binasının projesinde otopark olduğu halde, her nedense otopark bazı nedenler sebebiyle iptal edildi .

Bugün Emniyet Müdürlüğü personelinin dahi araçları, Emniyet Müdürlüğü binasının etrafında ve Müftü Mahallesi ana Caddesi üzerindeki yollar tamamen araçlarla kaplanmış durumda.

Durum böyleyken, şimdi bu ay sonunda, ya da gelecek ayın ortalarında açılması düşünülen bu AVM’nin daha şimdiden büyük bir trafik sıkışıklığına sebep olacağı, müftü Mahallesi’nin nasıl içinden çıkılmaz bir hale sokacağını anlamak için herhalde kahin olmaya gerek yok!

Bu bölgede yaşanacak kaos ve sorunlar yumağının sorumlusu kim olacak ?

Bugün  Rize’nin ilk AVM’si, Rize’nin kültürel Sosyal ve Ekonomik alanda kısa vadeli istihdam alanında büyük katkılar sağlayacak, belki de yüzlerce kişi oraya çalışacak bir çok firma oraya taşınacak, Rize halkının yaşam kalitesi artacak zamanını harcayacağı bir limana kavuşacak ancak, Rize merkezdeki esnafların bir çoğu buradan mağdur olacak belki de bir çoğu kepengini kapatıp evinin yolunu tutacak ,acaba bunlar hiç düşünüldü mü?

Evet ,Rize 30 yıldan beri Türk siyasetine damga vuran, yüzölçümü ile Türkiye’nin en küçük ili olmasına rağmen, yetiştirdiği değerli siyaset adamları ile bugün Türkiye ve Dünya gündemini değiştiren Ender bir merkezden bir yerdir.

Ancak ne hazindir ki ,2 Başbakan bir Cumhurbaşkanı çıkaran dört mevsimin yaşandığı Çay’ın Başkenti Rize, bir türlü kabuğunu kıramayan, metal yorgunu siyasetçiler ve  yıllardan beri koltuklarına zımba ile yapışan(sayları azada olsa  Rize için çalışan emek sarf eden bürokratları tenzih ederim)metal yorgunu bürokratlar yüzünden bir kasaba görünümünden bir türlü kendini kurtaramamıştır .

İnsan biraz utanır da, hemen yanı başımızdaki komşu il Trabzon’dan ders alır kendine çeki düzen verirdi!

Adamlar tarihlerinde bir kez dahi Başbakan çıkarmamalarına rağmen, ama Türkiye’deki güçlü Bürokratik ve mikro milliyetçilik ruhları ile istedikleri her şeyi elde etmeyi bugüne kadar başarmışlardır ve başarmaya devam ediyorlar…

Sadece bir örnek AK Parti içindeki etkili icracı Bakanlıkların yüzde 50’si şu anda Trabzonlular tarafından kontrol ediliyor! Bu gün Ulaştırma Bakanlığı Rizeli bürokratların kontrolünde olsaydı, İkizde- Ovit bağlantı yolları tamamen bitmiş,11 yıl önce  başlayan Derepazarı -Kendirli transit yolu bugün gündem de olmazdı( bu yolun daha yüzde 20’si yapıldı)

Çünkü hangi konuda olursa olsun, güçlü bir lobi ‘ye sahipsen orada söz sahibisin!

Türkiye’de Rizeli olarak  Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı çıkardığımızda bizim lobimiz maalesef  Amatör küme düzeyindedir!

Bugün güçlü bir lobi ye sahip olsaydık, Rizespor bugün bu halde olmazdı ,gelen vuruyor giden vuruyor!

Geçenlerde Galatasaray maçında bütün Dünya’nın gözü önünde yaşanılan büyük rezalet skandalı her kes gördü!

Peki Futbol Federasyonu’nda her zaman üst mecralarda görev yapan ve UEFA da bizi temsil eden Rizeli bürokratın bu kadar aciz ve pasif olduğunu nasıl izah edebiliriz.

137 yıllık bir hayal olan ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bizzat temelini atıp başlattığı ve 2017 ‘de ulaşıma açılan OVİT TÜNELİ, Karadeniz’le  Doğu ve Güneydoğu Anadolu’yu birbirine bağlayacak yeni İpek yolu formatında olan bu önemli proje malumunuz ,Türkiye’de en uzun tüneli ve Dünyada da saygı tüneller arasında olacaktı!

Ancak Bürokraside Türkiye’yi ele geçiren Trabzon lobisi hemen misilleme olarak apar topar, Zigana Tüneli’ni 500 metre daha uzun yaparak bu unvanı elimizden aldılar!

Aslında  ilk görünüşte bu önemli bir olay değil ,ancak  psikolojik olarak onların nasıl bir mikro milliyetçilik ruhuna düşünceye sahip oldukları açısından çok önemlidir !

Bu, her şeye sahip olma, tek büyük, bölgenin tek hakimi biziz anlamını ifade ediyor!

Biz bugüne kadar birlik ve beraberlik içinde hiç bir projede ortak konsensüs sağlayamadık.

Çünkü, Rize’de bir proje yapıldığı zaman ne halka ne ne akil insanlara ne de belirleyici unsur olan STK’lara soruluyor !  Çay kanununda olduğu gibi!

Birkaç tane baron kendi aralarında anlaşarak siyasal gücüde arkalarına alarak bu işe soyunuyorlar, sonra ne oluyor, bugün Rize’yi ikiye bölen, Berlin duvarı  dediğimiz utanç projesi ,yeni Emniyet müdürlüğü binasının yanlış yere yapılması ve yeni açılacak Simal AVM’nin sorunları ortaya çıkıyor!

Haliyle her zaman olduğu gibi, kaybeden yine orta direk vatandaş dediğimiz çilekeş Rize halkıdır!

Rize için elini taşın altına koyup, doğru projeler üretip halkın yararına istihdam yaratan, yapılan her şeyi destekleyip alkışladığımız gibi, halkın yararına olmayan bir kaç mutlu azınlığın cebini doldurması, mutlu olması için, halkın hoşuna gitmeyen, kanun yasa tanımayan kişilerin karşısında dün olduğumuz gibi, yarın da olmaya devam edeceğiz bizi izlemeye devam edin.

Osman Köseoğlu

19 Ekim 2021

aktuel53

Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-
KÖŞE YAZARLARI

SİTEMİZ  ÜYESİDİR