Aktuel 53

Rize Kendirli Beldesinin Tarihçesi

Rize Kendirli Beldesinin Tarihçesi
429 views
21 Ekim 2021 - 9:06

Rize Merkez’e  bağlı KENDİRLİ Beldesinin eski ismi ĞOLOZ’dur. Goloz Rumca kökenli bir kelime olup DÜZLÜK anlamına gelmektedir.

Komşu Köylere nazaran daha düz bir alana sahip olduğundan bölgeye bu isim verilmiştir. Ancak Cumhuriyetin ilanını izleyen yıllarda Beldenin Rumca olan ismi değiştirilerek KENDİRLİ adını almıştır.

Buna sebep olarak da o tarihlerde beldede KENDİR bitkisi üretiminin fazla olduğu gösterilmektedir.

Kendirli Beldesi 1914 yılında RUS işgali altındaydı.Rusların kamp kurduğu yer bugün Kendirli’in en hakim tepesi olan İspandam’dır.

Bu işgal kalktıktan sonra, TÜRKİYE’nin çeşitli yörelerinden gelen değişik ailelerin kaynaşması sonucunda bugün Kendirli beldesinde görülen etnik yapı ortaya çıkmıştır. Buna göre kendirli beldesinin yerleşim alanı olarak seçen ilk Müslüman Türk aileleri

MOLLAMAHMUTOĞULLARI (GÜÇKAN SOYADLILAR)
KARAMEDOĞULLARI (KARA VE ÇELİK SOYADLILAR)
KARAOSMANOĞULLARI (YILMAZ SOYADLILAR)
KÖSEHASANOĞULLARI (KÖSE SOYADLILAR)
GÜVELİLER (GÜVELİ SOYADLILAR)
ENGİLOĞULLARI/ EMİROĞULLARI (ÖZDEMİR, DEMİR VE SERDAR SOYADLILAR)
BALATLIOĞULLARI (ALBAYRAK SOYADLILAR)
FAZLIOĞULLARI (FAZLIOĞLU, ÖZGÜN VE ÖZ SOYADLILAR)
AMİCALAR (ÖZÇELİK SOYADLILAR) ve UZUNLAR oldukları bilinmektedir.

Kendirli beldesine ilişkin fazla tarihi bir kaynak yoktur. Buna sebep olarak 1928 yılında yapılan harf inkılabından sonra eldeki Osmanlıca eserlerin kaybolması gösterilmektedir.

Beldede yaşayan yaşlı insanlar en çok üç kuşak öncesinden haber verebilmektedir. Kendirli Beldesinde ayakta kalmış tek tarihi kalıntı 1 Asırlık kendirli merkez Camii’nin minaresidir.

1967 yılına kadar RİZE ilinin KALKANDERE bucağına bağlı olan KENDİRLİ, aynı yıl Rize merkez ilçeye bağlı belde haline getirilmiştir.

Kendirli beldesi Rize il merkezinden 27 km uzaklıkta Sahiden 9 km içeride Denizden 250m yükseklikte bulunan, bol oksijenli verimli topraklarıyla şirin bir yerleşim yeridir.

Beldenin doğusunda Beştepe Köyü, Kuzeyinde Esentepe Köyü, Kuzeybatısında Maltepe Köyü, Batısında Kalecik Köyü, Güneyinde Dilsiz Dağı, Güneybatısında ise Geçitli Köyü bulunmaktadır ve bu köylere ulaşım kolaylıkla yapılmaktadır.

Toprak Yapısının Granıt, Fosfor, Bozalt ve Antrasit kayaların birleşiminden meydana gelmektedir. Kendirli beldesinde her mevsim yağışlı (Subtropikal) iklim tipi egemendir.

Yaz mevsiminde sıcaklık kuraklığa yol açmaz kışın don olayı gözlenmez. Yıllık ısı ortalama + 15 civarındadır.Beldede doğal olarak yetişen ağaç türleri: Kızılağaç, Orman gülü, Kayın, Meşe, Ladin, Yabani Karayemiş, ve özelliklede Cevizdir. Başlıca geçim kaynağı Çay’dır. Çay’a alternatif olarak son zamanlarda nadir olsa da KİVİ üretimi yapılmaktadır.

Kendirli beldesinin eskiden medreseler şehri olduğun tespit edilmiştir. Fakat günümüzde bu medreselerden ortada kalan hiçbir kalıntı yoktur. Bunun, Rus işgali, tekke ve Zaviyelerin Kapatılması Kanunu ve çok yağışlı iklim şartları gibi sebeplerden kaynaklandığı tahmin edilmektedir.

Osman Köseoğlu

aktuel53

Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-
KÖŞE YAZARLARI

SİTEMİZ  ÜYESİDİR