RİZE SATRANÇTA TÜRKİYE ÜÇÜNCÜSÜ OLDU

  Rize Satrançta önemli bir başarıya daha imza attı.   2024 yılında satrançta önemli başarılar art arda gelmeye devam ediyor. Ocak ayı içerisinde yapılan Türkiye Küçükler Satranç Şampiyonası’nda elde edilen..

RİZE SATRANÇTA TÜRKİYE ÜÇÜNCÜSÜ OLDU
Son Güncelleme: Whatsapp

 

Rize Satrançta önemli bir başarıya daha imza attı.

 

2024 yılında satrançta önemli başarılar art arda gelmeye devam ediyor. Ocak ayı içerisinde yapılan Türkiye Küçükler Satranç Şampiyonası’nda elde edilen başarı ile ilk kez Rize’den bir sporcu Milli takım havuzuna girmeye hak kazanmıştı. Ardından Nisan ayı içerisinde yapılan bölge şampiyonasında Rize takımları 1 bölge şampiyonluğu, 2 bölge ikinciliği, 1 bölge dördüncülüğü ve 1 bölge sekizinciliği dereceleri elde etmişti.

 

Bu hafta başarı zincirine yeni bir halka daha eklendi. 13-17 Mayıs 2024 tarihleri arasında Rize’de düzenlenen Türkiye Okul Sporları Satranç Şampiyonası’nda Yıldızlar Genel kategorisinde Rize Fatih Ortaokulu elde ettiği başarı ile Türkiye üçüncüsü oldu.

 

Yenişehir Spor Salonu’nda  128 okul takımı ve 683 sporcunun katıldığı şampiyonada 5 gün boyunca takımlar şampiyonluk için hamleler yaptılar.

Nisan ayı içerisinde gerçekleştirilen bölge şampiyonalarında derece yapan okul takımlarının katıldığı Türkiye Şampiyonası’nda Rize Fatih Ortaokulu çıktığı toplam 6 maçta 4 galibiyet 1 beraberlik ve 1 mağlubiyetle Türkiye üçüncüsü oldu. İkinci ile eş puana sahip olan Fatih Ortaokulu averajla 3. Sırada yer aldı.

Seval Demir’in idareciliğinde, Muhammet Ekrem Mağat’ın antrenörlüğünde, Ahmet Anıl Kaba, Oğulhan Çınar Demir, Kuzey Yıldız, Dolunay Teona Pehlivan, Eray Utku Usta, Gökay Fevzi Vural’dan oluşan Fatih Ortaokulu’nu elde ettiği Türkiye üçüncülüğü derecesinden dolayı tebrik ediyoruz.

Şampiyonada yarışan Rize takımlarımızdan Yıldızlar Kızlar kategorisinde Özel Rize Poyraz Ortaokulu 3. İle eş puanlı averajla Türkiye 5.’si, Küçükler Kızlar Kategorisinde Fatih Ortaokulu Türkiye 12.’si, Gençler Kızlar kategorisinde Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Fen Lisesi Türkiye 12.’si oldular.

 

Rize Satranç İl Temsilcisi Ersoy Ustaoğlu yaptığı açıklamada şunları söyledi.

Öncelikle ifade etmeliyim ki; 2017 yılında biz bu yola çıkarken satrancın girmediği ev bırakmayacağız demiştik. Bunu büyük ölçüde başardık. Süreç boyunca yaptığımız çalışmalarla Rize’de ki lisanslı satranç sporcusu sayısına baktığımızda Rize halkının büyük bir çoğunluğunu satranç sporuyla tanıştırdığımızı görüyoruz. Artık Rize bir satranç şehrine dönüştü. Rize satranç oynuyor. Tüm bunları yaparken sporcularımız sadece satranç oynamıyor, satrancın zihinsel gelişimlerine katkısı ve akademik performanslarına katkısının yanında bağımlılıktan, kötü alışkanlıklardan da uzak duruyorlar. Satranç sporu sağlıklı bir neslin yetişmesinde çok önemli bir rol oynuyor.

 

2017 yılında temellerini atmaya başladığımız Rize satrancında artık meyveleri toplamaya başladık. Attığımız temelin üzerine hızla katları çıkmaya başladık. Önce ilimizde yatay büyümeyi gerçekleştirmek adına okullarımızda antrenörlerimiz eşliğinde satranç kursları açılmasını teşvik ettik. Gençlik ve Spor İl Müdürlüğümüz bünyesinde, Gençlik Merkezlerinde satranç kursları açtık. Bu kursları ilçelere yaydık.  Bakanlığımızın ve federasyonumuzun destekleriyle okullarımızda satranç sınıfları oluşturduk. Ana sponsorumuz İş Bankası’nın destekleriyle ana okullarından liselere kadar okullarımıza satranç malzemeleri dağıttık. Gençlik ve Spor İl Müdürlüğümüzün destekleriyle yıl boyunca resmi organizasyonlar gerçekleştirerek turnuvalar yaptık. Etkinlikler düzenledik. Bölge şampiyonalarının yanında Türkiye Şampiyonalarına da ev sahipliği yaptık. Kamu kurum ve kuruluşlarıyla koordineli çalıştık. Sayın valimiz İhsan Selim Baydaş’ın destekleriyle kulüpleşme yönünde önemli adımlar attık. İlimiz genelinde kurulan 42 kulübümüzde satranç branşını aktif ettik. Sistemli ve planlı çalışmanın sonucunda yatay büyümeden sonra dikey büyüme süreci başladı ve başarılar art arda gelmeye başladı. Bugün geldiğimiz nokta çok önemli bir başarı hikayesi barındırmaktadır. Bu başarının asli sahipleri çocuklarımız ve onları satranca yönlendiren, teşvik eden, her daim yanlarında olan ailelerimiz, antrenörlerimiz ve idarecilerimizdir. Bizler ekip arkadaşlarımızla yaptığımız çalışmalarla sporcularımızın yürüdüğü bu yolu aydınlatmaya çalıştık.

 

Tabii biz bunları tek başımıza yapmadık, yapamayız da. Samimiyetle ifade etmeliyim ki bu başarı hikayelerini yazan sporcularımızın başarıya giden yollarını aydınlatmada büyüklerimizden çok büyük destekler gördük.

 

Başta Gençlik ve Spor Bakanı sn. Osman Aşkın BAK olmak üzere Rize Valisi sn. İhsan Selim BAYDAŞ, Türkiye Satranç Federasyonu Başkanı sn. Gülkız TULAY, Gençlik ve Spor İl Müdürü sn. Ramazan ÖZTÜRK satranç ailemizin her daim yanında oluyorlar. Kıymetli büyüklerimize satranç ailemiz adına şükranlarımı sunuyorum.

 

Elde edilen başarılarla Rize bir yıldız gibi parlıyor. Bu başarılar Rize’ye yeter mi elbette yetmez. Çok daha büyük başarılara imza atacağız. Başarı zincirimizde hala eksik halkalar var. O halkaları tamamlayacağız. Türkiye Şampiyonluğu, Avrupa Şampiyonluğu, Olimpiyat Şampiyonluğu ve nihayetinde Dünya Şampiyonluğu için kıymetli büyüklerimizin destekleriyle sarsılmaz bir inanç ve irade ile çalışmalarımıza devam ediyoruz

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

betnis giriş
betnis
yakabet giriş