Aktuel 53

Rize’de Normalleşme Öncesi cadde ve sokaklarda büyük yoğunluk VİDEO

Rize’de Normalleşme Öncesi  cadde ve sokaklarda büyük yoğunluk VİDEO
01 Haziran 2021 - 7:34

Ramazan Bayramı sonrasında 81 ilde olduğu gibi Rize’de de kısıtlamaların  kısmen kaldırıldığ,ı sadece hafta sonu sokağa çıkma yasağı uygulaması başlamıştı.

17 Mayıs’ta başlayan 2021 yaş çay sezonu dolayısıyla çayın başkenti Rize’ye başta büyükşehirler olmak üzere ya da çay tarımına destek amacıyla birçok ilden insanlar akın Akın gelmeye başladı.

Rize’nin birçok bölgesinde basından takip edildiği gibi Çaykur’un kotasını dolduğunda dolayı, uygulamış olduğu kontenjan yüzünden üreticiler büyük mağduriyetler yaşamasına sebep oldu.

Bir de buna aç gözlü bazı özel sektörün çayın taban fiyatından  bin lira eksik le 2800 TL’den çay alması, tepkiyle karşılanırken, Rize’de her gün protesto olayları meydana geldi.

Bunun akabinde koronavirüs tedbirleri yoğun bir şekilde devam etti. Rize Türkiye illeri ile paralel olarak vaka sayısı 1 yıl öncesi durumuna gelerek makul bir seviyeye inmiş durumda .

Dün gece Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kabine toplantısı sonrasında yeni normalleşme adımlarını açıkladı. Başka  restoranalar ve cafeler olmak üzere spor salonları nişan ve düğün salonları kurallar çerçevesinde açılırken, üniversitelerde 12 Eylül’de  eğitim hayatına başlamıyor.

Aşı ile ilgili çok önemli kararlar alındı, bu konu ile ilgili  aktuel53 haber  sitemize bakılabilir.

İşte böyle yeni adımların atılacağı bir gün öncesinde Rize’de cadde ve Sokaklar adet ağı son haftaların en yoğun gününü yaşadı.

Buna bir de kentsel dönüşüm kapsamında eski belediye bloklarının ve deniz Caddesi’nin yıkılmasına da etkisi haliyle büyük.

Çünkü Deniz Caddesi ve eski şato dediğimiz  eski belediye bloklarının yıkılması ile artık insanların oturabileceği açık olarak sadece Tuzcuoğlu Memiş Ağa Parkı ve 15 Temmuz Parkı kalıyor..

Dolayısı ile bu bölge günün her saatinde en yoğun günlerini yaşıyor, şayet bu şekilde çay alımları devam ederse takriben kendirli  bölgesi 1 hafta sonra, diğer bölgelerde de 2 hafta sonra büyük bir gevşeme olması bekleniyor ..

Osman Köseoğlu

aktuel53

Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-
KÖŞE YAZARLARI

Sitemiz İHA Üyesidir.