Aktuel 53

Rize’de 87 Evin Hasar Gördüğü Sel Felaketinde Ölü Sayısı 2 Kayıp Sayısı 6’ya Yükseldi

Rize’de 87 Evin Hasar Gördüğü Sel Felaketinde Ölü Sayısı 2 Kayıp Sayısı 6’ya Yükseldi
440 views
15 Temmuz 2021 - 7:49

14.07.2021 Çarşamba günü akşam saatlerinde şiddetini arttıran yağışlar neticesinde İlimiz Merkez, Güneysu ve Çayeli ilçeleri başta olmak üzere İlimizin genelindeki birçok yerleşim biriminde çok sayıda noktada heyelan ve taşkın olayları meydana gelmiştir. Meydana gelen bölgesel ölçekli afette çeşitli kanallardan ilk etapta ulaşan bilgiler şu şekildedir:
Meteorolojiden alınan bilgiye göre metrekareye ; Güneysu ilçesinde 207 kg, Çayeli Bakıra 190 kg, Çayeli TEİAŞ’a 148 kg yağış düşmüştür.


1. Arama Kurtarma Çalışmaları
Vefat : 2 (Muradiye Hacere Mert, güneysu asmalı ırmak Adem Yanık)
Aranan: 3 (muradiye 2, güneysu tepebaşı 1)
Teyit Edilmeye Çalışılıyor: 3 (Güneysu Ballıdere köyü)

Muradiye beldesinde 2 kişi ve Güneysu ilçesinde 1 kişiyi arama çalışmaları devam etmektedir. Arama çalışmaları hali hazırda bölgeye ulaşan 85 personel ile devam etmektedir.
Ayrıca Trabzon Giresun ve Samsundan canlı arama ve kadavra köpekleri görevlendirilmiştir.
Sahil Güvenlik Komutanlığı 30 gemi personeli ile 1 sahil güvenlik gemisi ve 5 dalıcı personeli ile Taşlıdere mevkiinde 06:00 itibarı ile çalışmalarına başlamıştır.


AFAD’a bağlı İl Müdürlüklerinden 29 dalgıç, Emniyet Genel Müdürlüğünden 10 dalgıç görevlendirilmiştir.

1.     Zarar Tespit Çalışmaları
İl Defterdarlığı tarafından Muradiye, Güneysu, Madenli ve Büyükköy belediyelerinde 2’şer kişilik ekipler olmak üzere 8 personel tarafından zarar tespit çalışmalarına başlanmıştır
2.     Hasar Tespit Çalışmaları


Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ve İlbank Bölge Müdürlüğü tarafından Muradiye, Güneysu, Madenli ve Büyükköy belediyelerinde 4’er kişilik ekipler olmak üzere toplam 16 personel ile hasar tespit çalışmalarına başlanmıştır.

3.     Ulaşım Alt Yapı Çalışmaları
İl Özel İdaresi : 72 köy yolu kapalı olup; İl Özel İdare yol ağında toplam 29 iş makinası 50 personel ile çalışmalar yürütülmektedir.
Trabzon Büyükşehir Belediyesinden 1 kombi vidanjör, 1 normal vidanjör, 1 ekskavatör, 4 kamyon Güneysu İlçesine görevlendirilmiştir.

Karayolları : Karayolları ağında kapalı yol bulunmamaktadır. Karayolları ağında toplam 6 farklı noktada 37 iş makinası ve toplam 40 personel ile çalışmalar sürdürülmektedir.

4.     Enerji Çalışmaları
İl genelinde 288 trafo merkezinde toplam 24000 aboneye enerji verilememiştir. Büyükköy beldesine de enerji verilememektedir. Arızaların giderilmesine yönelik ekip planlamaları yapılmıştır.

5.     Sağlık Çalışmaları
Büyükköy beldesine elektrik verilemediğinden  Arkadere Mahalesinde ikamet eden astım hastası bir vatandaşın kapalı yol nedeniyle alınamadığı bilgisi ulaşmıştır, alternatif yoldan ambulans gönderilmiştir.

6.     Tahliye, Yerleştirme ve Planlama
Çayeli Büyükköy beldesinde 7 farklı noktada 35 kişi, Güneysu ilçesinde 4 farklı noktada 20 kişi, Muradiye beldesinden 3 kişi, merkez Karayemişten 30 kişi, Ambarlık köyünden 15 kişi olmak üzere toplam 103 kişi tahliye edilmiştir.

7.     Barınma Çalışmaları
Güneysu Spor Lisesi yurduna Güneysu Merkez Mahallesinden tahliye edilen 15 kişi yerleştirilmiştir.

8.     Beslenme Çalışmaları
Güneysu Belediyesi, Çayeli İlçesi Büyükköy Beldesi, Madenli Beldesi, ve Muradiye Beldesinde Kızılay tarafından ikram dağıtımı gerçekleşmiştir.

9.     Haberleşme Çalışmaları
Haberleşme kesintisi olan bir bölge bulunmamakta olup; Muradiye beldesine Vodafone şirketince mobil baz hattı yerleştirilmiştir.

Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-
KÖŞE YAZARLARI

SİTEMİZ  ÜYESİDİR