Aktuel 53

Rize’de aşı yoğunluğu VİDEO

Rize’de aşı yoğunluğu VİDEO
489 views
29 Temmuz 2021 - 18:21

Türkiye’de koronavirüs le mücadele kapsamında Ocak ayında acil kullanım onayının verilmesiyle  81 ilde sağlık personeli ile başlayan aşı kampanyası yoğun şekilde devam ediyor.

29 Temmuz itibariyle Türkiye’de toplam yapılan aşı sayısı 711 milyon 189 30,1. doz olan kişi sayısı 40 milyon 513 bin 513, 2. doz aşı uygulanan kişi sayısı ise 26 milyon 0 34 bin 739..

Günlerce sosyal medyadan televizyonlardan koronavirüs salgının ancak toplum olarak bağışıklık kazanması ile yok olacağını ve bundan dolayı aşı sırası gelen herkesin aşı olması gerektiği bildirildi.

Ancak geçen hafta özellikle Bayram tatilinde koronavirüs kurallarının uygulanmadığı ve aşı olayında da esnek bir gevşeme yaşanması sebebiyle korona virüs vaka sayılarında büyük bir artış yaşanarak 23 000 günlük vaka sayılarına ulaşıldı.

Sağlık Bakanı koca, geçen gün açıkladığı rakamlara göre 23 milyon  kişinin hala aşı sırası geldiği halde aşı olmadığını kaydetti.

Rize ili diğer illere göre aşı olma sayısında bir hayli mesafe kat etmiş durumda.29 Temmuz itibariyle toplam yapılan aşı sayısı 330 bin 744 ,1. Doz aşısını olan 178.bin  020,2.doz aşısını olan 125 bin  915

 

Konu ile ilgili hem bilgi edinmek hem de Rize’de aşı olma rakamlarını  yerinde gözlemlemek için bugün Rize Devlet Hastanesinde olayları yerinde gözlemledik.

Evet yaptığımız gözlemlerde ve aldığımız bilgilere göre Rize Devlet Hastanesi en yoğun aşı olma günlerini yaşıyor.

Günde ortalama yaklaşık 1000 civarında Rizeli vatandaşlarımız genci ile ihtiyarı ile zamanı gelen herkes aşı olmak için büyük bir mücadele örneği veriyor .

Rize Devlet Hastanesi’nin tecrübeli  ve güler yüzlü sağlık ekipleri vatandaşlarımızla çok yakından ilgilenip aşı olmalarında büyük rol oynuyorlar..

Toplum olarak bağışıklık kazanmak istiyorsak sırası gelen herkes lütfen aşısını olsun ve başkalarının hayatlarını tehlikeye atmayalım..

Çünkü şu anda koronavirüs hastası olan kişilerin yüzde 90-95’i  aşı olmayan kişiler olduğu varsayımıyla işin ne kadar ciddi olduğu anlaşılmaktadır..

Algı operasyonları ile sosyal medyada yapılan yalan aldatıcı haberlere paylaşımlara itibar etmeyelim..

Yakın bir geçmişte bu illetten yüzlerce yakınımızı arkadaşımızı kaybettiğimizi unutmayalım, çünkü hayat yaşamaya değer..

Osman Köseoğlu

aktuel53

Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-
KÖŞE YAZARLARI

SİTEMİZ  ÜYESİDİR