RİZE’DE ÇAY’İN CENAZESİ KALDIRILDI !

  Fındıklı Ziraat Odası,Fındıklı Esnaf odasının organize ettiği,bazı STK ve siyasilerin destek verdiği,yaş çay fiyatını protesto, çay yürüşü yoğun bir katılımla gerçekleştirildi.. Çay’ın ölduğunu temsilen taşınan tabut,Fındıklı merkez camiinde musalla..

RİZE’DE ÇAY’İN CENAZESİ KALDIRILDI !
Son Güncelleme: Whatsapp

 

Fındıklı Ziraat Odası,Fındıklı Esnaf odasının organize ettiği,bazı STK ve siyasilerin destek verdiği,yaş çay fiyatını protesto, çay yürüşü yoğun bir katılımla gerçekleştirildi..

Çay’ın ölduğunu temsilen taşınan tabut,Fındıklı merkez camiinde musalla taşına kondu..

BASIN AÇIKLAMASI 

Değerli basın mensupları, çok kıymetli çay emekçileri hepiniz alanımıza hoş geldiniz.

Öncelikle yaklaşık 6 gün gibi kısa bir sürede bugün gerçekleştirdiğimiz çay mitingini sizlere duyurabilmek için köy köy, mahalle mahalle alım evlerini dolaşıp afişleyen ve emeği geçen başta fındıklı gençlik meclisine, ziraat odası meclisine ve köy temsilcilerine, sayıları az da olsa köy ve mahalle muhtarlarımıza teşekkür ediyorum.

Milletimizin efendisi köylülerimiz, emekçilerimiz hepiniz hoş geldiniz. Öncelikle kendinizi alkışlayınız lütfen.

Bugün bizlere destek olmak ve sesimizi duyurmamıza yardımcı olmak için gelen milletvekillerimiz de aramızda. Rize milletvekilimiz Sayın Tahsin Ocaklı, Trabzon milletvekilimiz Sayın Sibel Suiçmez, Giresun milletvekilimiz Sayın Elvan Gezmiş, Ordu milletvekilimiz Sayın Seyit Torun ve Sayın Mustafa Adıgüzel, Grup Başkan Vekili Mersin milletvekilimiz Sayın Ali Mahir Başarır ve tarımdan sorumlu genel başkan yardımcısı Sayın Eren Erdem aramızda. Fındıklımıza hoş geldiniz. Çiftçinin, işçinin ve esnafın derdini kendine dert edindikleri ve bizlerle aynı safta omuz omuza yürüdükleri için kendilerine teşekkür ediyorum.

Gönül isterdi ki bugün bölge milletvekillerimizin tamamı burada bizimle olsun.

Sözlerime yaş çay yaprağını tarifleyerek başlamak istiyorum. ÇAY SANAYİCİ İÇİN SERVET, TÜKETİCİ İÇİN KEYİF ANLAMINA GELİRKEN, BİZ İŞÇİ VE ÜRETİCİLER İÇİNSE EMEK, EKMEK VE GELECEK DEMEK!!

Bugün burada toplanmamızın sebebi emeğimize, ekmeğimize ve geleceğimize sahip çıkmak. Biz emeğimize saygı istiyoruz. Ekmeğimize taş konulmasını, geleceğimizin karartılmasını ve engellenmesini istemiyoruz. Biz alın terimizin karşılığını alarak kazanmak, çocuklarımıza iyi bir gelecek inşa etmek istiyoruz.

 

Taban fiyat açıklanmadan Çaykur 4 Mayıs günü kampanyayı açtı ve üreticimiz belirsizlik içinde çayını sattı. Tarım ve Orman Bakanlığı kampanya açıldıktan 1 hafta sonra, yani 11 Mayıs Cumartesi günü, gece yarısı Bakanlığın resmi sitesinde 17 TL’lik BRÜT yaş çay taban fiyatını açıkladıktan sonra bölge halkından büyük tepkiler ve şikayetler gelince bir başka açıklamasında çay fiyatının maliyetlere göre hesaplandığını ve buna göre makul bir fiyat olduğunu açıkladı.

Sayın Bakanım kampanya açıklanmadan Nisan ayında çay bölgesinin bütün oda başkanları ile yaptığımız toplantıda odalarımızın ortalama maliyeti 18,00 TL çıkmış ve çay yaprağı için açıklanması gereken fiyatın 25,00 TL olması gerektiğini basına duyurmuştuk.

Bakanlığımız bu maliyet hesabının kime ve neye göre belirlendiğini açıklasın! Biz iddia ediyoruz ki çayda hesaplanan maliyet gerçeği yansıtmıyor. Üretici bu maliyetlere çayını memnun olduğu için değil, mecbur olduğu için satıyor.

Evet maliyetine çay satıyoruz çünkü mecburuz. Üretime borç batağında başladık, kredi kartlarımız dolu, bankadan çektiğimiz yüksek faizli kredi taksitlerimiz var. Çay makasına, çay sergisine, yağmurluğa, çizmeye, mazota, işçiye ödeyeceğimiz para yok. Çay hasadı başladığında, tarlada beklemiyor dolayısıyla toplamak zorundayız. Toplanan çayı satmak zorundayız çünkü satmazsak kuruyor ve çürüyor.

Yokluktan, yoksulluktan ve kanunsuzluktan faydalanan özel sektör 14,00 tl’den çay alıyor. Zararına çay satmak istemiyoruz.

Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a seslenmek istiyorum. Sn. Cumhurbaşkanım iddia ediyoruz Tarım ve Orman Bakanlığına verilen yaş çay yaprağı maliyet hesabı eksik ve yanlıştır. Gerçek maliyet 17,50 TL’dir. Sizin talimatınızla Rize’de bakanlığımızın hesap uzmanları ile birlikte oturalım, maliyetlerimizi karşılıklı masaya yatıralım. Çay üreticisine dayatılan mecburiyet ve maliyeti kaldırın.

Sesimize kulak verip, yaş çay yaprağına gerçek değerini verirseniz size bu kalabalığın huzurunda söz veriyoruz, daha kalabalık bir kitle ile bu alanda büyük teşekkür yürüyüşü düzenleyeceğiz. Bizim derdimiz bağcıyı dövmek değil üzüm yemektir. Bizi dinlediğiniz için çok teşekkür ederim. Hepinizi saygı ve sevgi ile selamlıyorum.

Esnaf odasının çağrısıyla, esnaf kredilerine uygulanan orantısız faizlere tepki olarak kepenklerini kapatarak bizlerle birlikte olan esnaflarımız da aramızda. Açıklamalarını yapmak üzere, kendilerini mikrofona davet ediyorum.

Çay yürüyüşüne CHP Genel Başkan yardımcısı,Erhan Edem,Grup Başkan vekili Ali Mahir Başarır,CHP Ordu millet vekili Seyit Torun,Giresun millet vekili Elvan Işık Gezmiş,Trabzon millet vekili,Sibel Suiçmez,Rize Millet vekili Tahsin Ocaklı Fındıklı Belediye Başkanı Encüment Şahin Çervatoğlu,CHP Rize il Başkanı Saltuk Deniz ve kalabalık bir çay müstahsili katıldı..

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

betnis giriş
betnis
yakabet giriş