RİZE’DE DİN GÖREVLİLERİ AFAD GÖNÜLLÜSÜ OLDU

    DOĞAL AFETLERDE YARDIMDA BULUNMAK İÇİN DİN GÖREVLİLERİ EĞİTİME KATILIYOR                                       İSMET..

RİZE’DE DİN GÖREVLİLERİ AFAD GÖNÜLLÜSÜ OLDU
Son Güncelleme: Whatsapp
    DOĞAL AFETLERDE YARDIMDA BULUNMAK İÇİN DİN GÖREVLİLERİ EĞİTİME KATILIYOR
                                      İSMET KÖSOĞLU
RİZE-Meydana gelebilecek doğal afetlerde Rize Müftülüğünde görevli İmamlar görev almak için eğitiliyor. İlk gurupta 30 din görevlisi olurken ikinci guruba 29 çalışan AFAD gönüllüsü olmak için kursa katılacak.,
    Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığınca AFAD Gönüllülük Sistemi ile ülkemizde meydana gelecek afetlerde yapılması gereken doğru davranışları bilen, afetlerin zararlarını en aza indirmek ve verilen hizmetin kalitesini artırmak amacıyla görev yapan ekiplere destek olabilecek AFAD Gönüllülerinin sayısını artırmak için “İmamlar Destek AFAD Gönüllüsü Oluyor Projesi” hayata geçirildi. Bu kapsamda Rize İl ve İlçe Müftülükleri bünyesinde görev yapan ilk grupta 30 din görevlisi, AFAD tarafından verilen eğitimleri tamamlayarak “AFAD gönüllüsü” oldu. İkinci grupta da 29 din görevlisi eğitim alarak AFAD gönüllüsü olacak.
                        5 Günlük teorik ve uygulamalı eğitim
    Görev yaptıkları yerlerde yaşanabilecek doğal afetlere ve olaylara daha hızlı müdahale edilmesi amacıyla projeye dahil edilen din görevlileri, AFAD görevlileri tarafından 5 günlük teorik ve uygulamalı eğitime tabi tutuldu. Rize İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü yerleşkesinde hafif arama kurtarma, enkazdan yaralı taşıma teknikleri, çadır kurma, emniyet ve güvenlik, kesme, kırma ve delme, dağcılık, malzeme kullanımı ve bakımı konusunda eğitim alan imamlar, ekiplerle birlikte tatbikat yaparak öğrendiklerini pratiğe dökme imkânı da buldu.
     İl Müftüsü Naci Çakmakçı, din görevlilerinin aldıkları eğitimin önemine değinerek “AFAD tarafından din görevlilerimize verilen eğitim sayesinde, afet durumlarında afetzedelere nasıl müdahale edeceğimizi yetkililerden öğrenmiş olduk. Diyanet İşleri Başkanlığı personeli olarak ülkemizde yaşanan gerek salgın hastalıklarda olsun gerekse afetlerde tüm imkanlarımızla manevi olarak halkımızın yanında olmaya çalıştık. Din görevlilerimiz almış oldukları bu eğitimlerle artık arama-kurtarma çalışmalarında da aktif olarak görev alacak. Her geçen gün çalışmalarımızı ve eğitimlerimizi arttırarak her daim halkımızın yanında olmanın mutluluğunu yaşıyoruz.” dedi.

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

betnis giriş
betnis
yakabet giriş