Rize’de Her ÇAY Sezonunda Yaşanan kaosun Sorumlusu Kim ?

Bu yıl geçen yıla oranla havaların soğuk gitmesi ile çay her tarafta aynı oranda başladığından dolayı, Çaykur ilk günlerde kontenjan uygulamasına geçmek zorunda kaldı. Ancak bunu fırsata çeviren bazı emek..

Rize’de Her ÇAY Sezonunda Yaşanan kaosun Sorumlusu Kim ?
Son Güncelleme: Whatsapp

Bu yıl geçen yıla oranla havaların soğuk gitmesi ile çay her tarafta aynı oranda başladığından dolayı, Çaykur ilk günlerde kontenjan uygulamasına geçmek zorunda kaldı. Ancak bunu fırsata çeviren bazı emek düşmanları, 3887 lira olan çayın fiyatından 1000 lira düşük peşin para çayı 2800’e kadar düşürerek, gerçek niyetlerini her yıl olduğu gibi belli etmişlerdir.
MİLLİ VE YERLİ…

2021 yaş sezonunun ilk haftasını geride bıraktık…
17 Mayıs’ta resmi olarak açılan Yaş çay kampanyasında taban fiyatı,387 +13 = 4 lira olarak Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanmıştı.

Bu yıl geçen yıla oranla havaların soğuk gitmesi ile çay her tarafta aynı oranda başladığından dolayı, Çaykur ilk günlerde kontenjan uygulamasına geçmek zorunda kaldı.

Yaş çay kampanyası açılır açılmaz ilk gün 100 ardından 50-30-20 ve nihayetinde bugün Rize’de her yerde kontenjan uygulaması 15 kilogram olarak uygulanmaktadır .

Bu sisteme göre en küçük üretici dahi çayını 25 -30 günde bitireceğinden dolayı, diğer yıllarda olduğu gibi, farklı arayışlar içine girerek çayını özel sektöre satmak zorunda kalıyor!

Çünkü herkes biliyor ki ,bu çay 30 gün dalında kalıp beklemez !
Ancak bunu fırsata çeviren bazı emek düşmanları, 3887 lira olan çayın fiyatından 1000 lira düşük peşin para çayı 2800’e kadar düşürerek, gerçek niyetlerini her yıl olduğu gibi belli etmişlerdir.

Bunların hangi firmalar olduğunu bütün Rize kamuoyu zaten biliyor..

Rize’nin en kaliteli Çaylarının olduğu, Kendirli beldesinde de yıllardan beri üretime katkı yapan başta Köseoğlu çay Fazlıoğlu çay, Aklar çay ve Meltem çay belirlemiş olduğu programa göre çay alımlarını devam ettiriyor.

Yine Rize’nin birçok bölgesinden özel sektör fabrika temsilcileri kendirli ‘de de kantar üzerinde peşin para çay alımları devam ediyor..

Yıllardan beri çay müstahsillerinin mağdur olmasının tek sebebi , yılan hikayesine dönen yıllardan beri ismi olup ancak bir türlü hayata geçmeyen üreticiye kalkan olacak yaş çay Kanunu’nun çıkmamasıdır!
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın dediği gibi yıllardan beri metal
yorgunu siyasiler, STK’lar oda başkanları, borsa Başkanı ve Ziraat Odası Başkanı bunun en büyük sorumlularındandır..

Çünkü her yıl üreticilerden trilyonlar kesen, dolaylı olarak yine üreticiden sanayiciden yine trilyonları kesen Borsa’nın bugüne kadar üreticilere Rize’de üretimine istihdama kayda değer hiçbir katkısını ben duymadım, lütfen duyan gören varsa bizi uyarsın!.

2021 yaş çay sezonunun müstahsilimize, çayın gerçek temsilcisi Karadeniz, Rize halkına hayırlı olmasını diliyorum..

Osman Köseoğlu
www.aktuel53.com

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.