Aktuel 53

Rize’de Kara kovanda üretilen Anzer Balı 8 bin TL’den alıcı buluyor

Rize’de Kara kovanda üretilen Anzer Balı 8 bin TL’den alıcı buluyor
16 Ağustos 2022 - 9:49

Rize’nin İkizdere ilçesi Anzer Yaylası’nda üretilen dünyaca ünlü Anzer Balı bu yıl bir ilke imza atılarak kara kovanlarda üretildi.
Kara kovanlara dışarıdan hiç müdehale edilmeden kovanda bulunan arılar içeride herşeyi kendisi yapıyor. Bu yıl kilosu 2 bin TL olarak açıklanan imparator balı olarak adlandırılan dünyaca ünlü Anzer Balının kara kovanlarda üretilmesinden dolayı kilosu 8 bin TL’den alıcı buluyor.
Kara kovanlarda arıların her şeyi kendisi yaptığını ifade eden Adem Turgut, “Kara kovanlarda arılar her şeyi kendisi yapıyor. Dışarıdan biz hiçbir şeyine karışmıyoruz. Bundan dolayı bu bal diğer ballardan daha kıymetli. Anzer’de bir ilk yapıldı. Kütüğün içerisinde doğal Anzer Balı yapıyor. Yapılan üretim sadece Anzer Ballıkaya Anzer Balı üretim çiftliklerinde yapılıyor” ifadelerini kullandı.

Rize'de Kara kovanda üretilen Anzer Balı 8 bin TL'den alıcı buluyor
Bu yıl ilk defa kara kovanlarda Anzer Balı üretimi yapıldığını söyleyen Adem Turgut, “Bu yıl ilk defa organik olarak kara kovanlarda Anzer balı ürettik. Balın kilo fiyatı 8 bin TL olarak belirledik. Organik olarak kara kovanlarda üretilen balları sağıyoruz. Bu vesileyle endemik çiçeklerle beraber balı üretiyoruz. Bu sene 40 kilo bal üretimi yaptık. Kara kovanlarda üretilmeyen Anzer Ballarının fiyatını ise 2 bin 500 TL olarak açıkladık” dedi.

Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-
KÖŞE YAZARLARI

Sitemiz İHA Üyesidir.