Aktuel 53

Rize’de “Peygamberimiz ve Vefa Toplumu” konulu konferans düzenlendi

Rize’de “Peygamberimiz ve Vefa Toplumu” konulu konferans düzenlendi
201 views
22 Ekim 2021 - 8:00

 

Rize Müftülüğü, “Mevlid-i Nebi Haftası” münasebetiyle “Peygamberimiz ve Vefa Toplumu” konulu konferans düzenledi.

Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Kongre ve Kültür Merkezinde düzenlenen konferansa İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Dr. İmran Çelik konuşmacı olarak katıldı.

Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başlayan programın açış konuşmasını gerçekleştiren İl Müftüsü Naci Çakmakçı katılımcıları selamlarken Mevlid-i Nebi Haftası’nın hayırlı olması temennisinde bulundu.

“Peygamberimiz ve Vefa Toplumu” konulu konferans veren Dr. İmran Çelik, vefanın tanımını “Başta Cenab-ı Hak olmak üzere O’nun biricik Resulü Hz. Muhammed Mustafa (sas)’e, daha sonra insanın kendisine, ailesine, akrabalarına, eşine, dostuna, çevresine ve bütün varlıklara karşı emanet ve sadakat temelli münasebet kurmasıdır” şeklinde tarif ederek sözlerine başladı.

Hz. Peygamberin vefa adına bizlere miras olarak bıraktığı hasletleri; Rabbine vefası, insana vefası, çevreye vefası, ailesine vefası ve ahde vefası şeklinde tarif ederek açıklayan Çelik, Kur’an’ın bizlere Hz. Peygamber’e iman etmeyi, itaat etmeyi, ona muhabbet göstermeyi ve onu örnek almayı emrettiğini ifade ederek Müslümanları Hz. Peygamber’e vefa göstermeye sevk eden dinamiklerden söz etti.

Sahabelerin dünyasında vefa duygusunun nasıl vücuda geldiğini ifade eden olaylardan söz eden Çelik, “vefanın zıttı nankörlüktür, inkar da en büyük vefasızlıktır” dedi.

İslam’ın övdüğü vasıfların başında vefa duygusunun geldiğini ifade eden Çelik, vefanın fert için kıymet ve değer, toplum içinse huzur ve saadet olduğunu söyledi. Çelik, vefanın imandan geldiğine dikkat çekerek “Allah’a vefa göstermeyen hiçbir insandan başkasına vefa göstermesi beklenemez” ifadeleriyle sözlerinin tamamladı.

Tambur dinletisi ile devam eden program sonunda İl Müftüsü Naci Çakmakçı Dr. İmran Çelik’e çiçek takdiminde bulundu. Üniversite öğrencileri arasında düzenlenen Mevlid-i Nebi Gençlik Bilgi Yarışmasında dereceye giren öğrencilere hediye takdimi ile program sona erdi.

RİZE MÜFTÜLÜĞÜ

Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-
KÖŞE YAZARLARI

SİTEMİZ  ÜYESİDİR