Aktuel 53

Rize’de Sağlık Personellerinden 3-9 Eylül Halk Sağlığı Haftası Etkinliği

Rize’de Sağlık Personellerinden 3-9 Eylül Halk Sağlığı Haftası Etkinliği
86 views
09 Eylül 2022 - 14:16

Rize’de Sağlık Çalışanları tarafından 3-9 Eylül Halk Sağlığı Haftası Etkinliği kapsamında vatandaşlar bilinçlendirildi.

Rize’de 3-9 Eylül Halk Sağlığı Haftası kapsamında İl Sağlık Müdürlüğü ve bağlı sağlık tesislerimiz tarafından il ve ilçelerde ki vatandaşlara kronik hastalıklar, yaşlı sağlığı ve obezite ile ilgili broşür dağıtımı yapılmış ve tansiyon, kan şekeri ve detaylı vücut analizi (vücuttaki yağ, kas, su, metabolizma yaşı) ölçümü yapılmıştır.

Her yıl 3-9 Eylül tarihleri arasında düzenlenen Halk Sağlığı Haftasının bu yılki teması ‘Kronik Hastalıklarda Tarama ve İzlemler’ olarak belirlenmiştir. Bu kapsamda toplum bilincinin arttırılması amacıyla; Bulaşıcı Olmayan Hastalıklar Birimi koordinasyonunda Müdürlüğümüz ve bağlı sağlık tesislerimiz tarafından hafta boyunca etkinlikler düzenlendi.

Dünyada en sık görülen, en fazla ölüme ve engelliliğe neden olan bulaşıcı olmayan hastalıklara (kalp ve damar hastalıkları, kanserler, diyabet ve kronik hava yolu hastalıkları) bağlı erken ölümlerin (70 yaş altı ölümler) 2025 yılına kadar %25 azaltılması ülkemizin bulaşıcı olmayan hastalıklarla ilgili temel hedefidir.

Aile hekimleri kendilerine kayıtlı olan obez, hipertansif, diyabetik ve kardiyovasküler risk değerlendirmesi yapılması gereken hastalar, yaşlı bireyler ve sağlıklı bireylere dair listelerden tarama ve izlem işlemlerini yapmaktadır.

Bu konuda halkı bilgilendirmek için 3-9 Eylül Halk Sağlığı Haftası etkinlikleri kapsamında Müdürlüğümüze bağlı tüm Toplum Sağlığı Merkezleri ve tüm İlçe hastanelerinde görevli Personellerimiz tarafından vatandaşlara kronik hastalıklar, yaşlı sağlığı ve obezite ile ilgili broşür dağıtımı yapılmış ve vatandaşlara tansiyon, kan şekeri ve detaylı vücut analizi (vücuttaki yağ, kas, su, metabolizma yaşı) ölçümü yapılmıştır. Tansiyon ve kan şekeri yüksek çıkan vatandaşlar sağlık kuruluşlarına yönlendirilmiştir. Beden Kitle İndeksi yüksek olan vatandaşlar Obezite Danışma Birimlerine ve Sağlıklı Hayat Merkezlerine yönlendirilmiştir.

Rize'de Sağlık Personellerinden 3-9 Eylül Halk Sağlığı Haftası Etkinliği Rize'de Sağlık Personellerinden 3-9 Eylül Halk Sağlığı Haftası Etkinliği Rize'de Sağlık Personellerinden 3-9 Eylül Halk Sağlığı Haftası Etkinliği

Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-
KÖŞE YAZARLARI

Sitemiz İHA Üyesidir.