Rize’de Yeni başlayan yaş çay sezonunun Ardından

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 387 + destekleme ile beraber 4 lira olarak ilan ettiği yaş çay sezonu Rize’nin tüm bölgelerinde yoğun bir çay izdihamı ile devam ediyor. 17 Mayısta resmi olarak açılan..

Rize’de Yeni başlayan yaş çay sezonunun Ardından
Son Güncelleme: Whatsapp

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 387 + destekleme ile beraber 4 lira olarak ilan ettiği yaş çay sezonu Rize’nin tüm bölgelerinde yoğun bir çay izdihamı ile devam ediyor.

17 Mayısta resmi olarak açılan 2021 yaş sezonu yoğun bir şekilde devam ediyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 387 + destekleme ile beraber 4 lira olarak ilan ettiği yaş çay sezonu Rize’nin tüm bölgelerinde yoğun bir çay izdihamı ile devam ediyor.

Çaykur ilk gün 360 ton çay alımıyla kotayı 100 kilo olarak açıklarken, daha sonraki günlerde çayın Rize’nin doğusu batısı ve güneyi ile aynı anda gelmesiyle işleme kapasitesi 9000 geçmesi sebebiyle önce 50 ardından 30- 20 ve şu anda Rize’nin tüm bölgelerinde kontenjan uygulaması 15 kilo olarak uygulanmaktadır.

Çaykur’un kotayı düşürmesi sebebiyle özellikle Rizeli çay müstahsilleri diğer yıllarda olduğu gibi, yine özel sektöre yöneldi.

Özel sektör ilk günlerde 3 200 liradan Peşin para çay alırken, Çaykur’un kontenjanı 15 kiloya düşürülmesi ile ,Rize’nin birçok bölgesinde peşin para çay 2800 ye kadar düştü.

Çaykur üreticilerine güven vererek acele etmemelerini bütün çaylarını alacağını söylemesine rağmen, ancak hepimiz de biliyoruz ki çayın bu kota ile 35- 40 güne bitmesi sebebiyle çay karamış yaprağına döner

Müstahsiller hem ikinci eli düşünerek hem de çayın ürün değerini ve kalitesini kaybedeceği korkusuyla özele yönelmiş durumdalar.

Çünkü bunun başka bir alternatifi şu anda gözükmüyor, Rize’nin en kaliteli çaylarının yetiştiği yüksek rakımlı kendirli bölgesinde de çay alımları yoğun bir şekilde devam ediyor.

https://www.youtube.com/watch?v=L4Mo6TFbUM8&feature=emb_title

25

Çaykur dekara aldığı 15 kilonun haricinde ,Kendirli’de yıllardan beri üretim yapan başta Köseoğlu çay, fazlıoğlu çay, Aklar çay ve Meltem çayın haricinde diğer bölgelerden kendirli ‘ye gelip Peşin para çay alımları 2800 civarında devam ediyor…

Osman Köseoğlu

Kaynak:aktuel53

 

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

betnis giriş
betnis
yakabet giriş