Aktuel 53

RTEÜ’den Bir İlk Daha

RTEÜ’den Bir İlk Daha
99 views
25 Ocak 2022 - 8:55

 

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) Teknoloji ve Yenilik Destek Programları Başkanlığı (TEYDEB) tarafından yürütülen, üniversitelerde, araştırma kurumlarında ve teknoloji geliştirme bölgelerinde geliştirilen patentli teknolojilerin sanayiye aktarılmasının amaçlandığı 1702 – Patent Tabanlı Teknoloji Transferi Destekleme Çağrısı 2021 yılı 2. Çağrı sonuçları açıklandı.

Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi (RTEÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Kimya Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Özlem Faiz ve lisansüstü mezun öğrencimiz Mehmet Ziya Hacımurtazaoğlu ile Karadeniz Teknik Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Temel Eczacılık Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Yaşar ortaklığında yürütülen patent çalışması kapsamında başvurusu gerçekleştirilen “Ant Floresan Parmak İzi Tozu” başlıklı proje önerisi TÜBİTAK’tan destek almaya hak kazanarak Patent Tabanlı Teknoloji Transferi Çağrısı (1702 Patent Lisans 2021-2) kapsamında desteklenen 11 projeden biri olmuştur.

Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi ve Karadeniz Teknik Üniversitesinin Teknoloji Sağlayıcı Kuruluş, Gençtürk Group Kimya Gıda Oto. İnş. Tur. İthalat İhracat San. ve Tic. Limited Şirketi’nin müşteri kuruluş olarak yer aldığı proje 24 ay sürecek olup RTEÜ’nün ilk ticarileşen patenti niteliği taşımaktadır.

Ayrıca:

Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi (RTEÜ) Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Kenan Kanburoğlu’nun yürütücülüğünü yaptığı “Sanal Mekanik Ventilatör” isimli 1507 TÜBİTAK projesi desteklenmeye hak kazandı.

Projede araştırmacı olarak RTEÜ Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi, Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü öğretim üyelerinden Doç. Dr. Ersen Beyatlı ve Dr. Öğr. Üyesi Yiğit Mahmutoğlu, RTEÜ’lü mezunlar ve öğrencilerden Adnan Kocatürk, Muhammet Sergen Yılmaz ve Ömer Ergin bulunuyor.

RİSE TEKNOLOJİ A.Ş. bünyesinde verilen “Sanal Mekanik Ventilatör” isimli 1507 TÜBİTAK projesi (2021 2. dönem) desteklenmeye değer bulundu.

Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-
KÖŞE YAZARLARI

SİTEMİZ  ÜYESİDİR