Aktuel 53

Sinovac Covid’i yüzde 57, ölümü yüzde 97 oranında engelledi

Sinovac Covid’i yüzde 57, ölümü yüzde 97 oranında engelledi
29 Mayıs 2021 - 19:03

Uruguay Sağlık Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Çin menşeli CoronaVac aşısının virüse karşı etkinliğinin yüzde 57 olduğu, Covid-19’a bağlı ölümleri yüzde 97 oranında engellendiği belirtildi.
Uruguay’da Sağlık Bakanlığı tarafından hazırlanan raporda, Covid-19 aşılarında her iki dozu da yaptıran 862 bin kişinin verileri incelendi. CoronaVac ile Pfizer/BioNTech’in uygulandığı ülkede 712 bin kişinin CoronaVac, 150 bin kişinin ise Pfizer/BioNTech aşısını olduğu belirtildi.

Türkiye’de de kullanılan Çin menşeli CoronaVac aşısının ikinci dozundan sonra korona virüsüne karşı yüzde 57 oranında koruma sağladığı ve Covid-19’a bağlı ölümleri yüzde 97 oranında engellendiği kaydedildi. Bakanlık, aşının yoğun bakım riskini yüzde 85 oranında önlediğini aktardı.

Buna göre, Pfizer/BioNTech’in Covid-19’a karşı yüzde 75, yoğun bakım tedavisi görmeyi önlemede yüzde 99 ve korona virüsü kaynaklı ölümü engellemede yüzde 80 etkili olduğu tespit edildi.

 

‘VERİLER DOĞRUDAN KARŞILAŞTIRILAMAZ’
Kitlesel aşılama programına 1 Mart’ta başlayan Uruguay’da, aşılanların yüzde 80’inde CoronaVac kullanıldı. Pfizer/BioNTech aşısının kronik rahatsızlığı olanlar, yaşlılar ve sağlık çalışanları için ayrıldığı aktarıldı. Bakanlıktan yapılan açıklamada, Pfizer/BioNTech aşısı Covid-19’a karşı yüksek risk taşıyan kişilerde kullanıldığı için verilerin ‘doğrudan karşılaştırılabilir olmadığı’ belirtildi. (DIŞ HABERLER)

Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-
KÖŞE YAZARLARI

Sitemiz İHA Üyesidir.