Aktuel 53

Yeni Yıl ve Zamlar…..

Yeni Yıl ve Zamlar…..
Ahmet Öztürk( ahmetozturk@istiklal.com.tr )
34 views
27 Aralık 2022 - 20:27

Her yıl yeniden değerleme oranına göre belirlenen Motorlu Taşıtlar Vergisi’ne yapılacak zam oranı yüzde 123 olarak belirlendi. Ancak, halkın her gün her kaleme gelen zamlar karşısında alım gücünün düştüğü ve seçimlerin yaklaştığı bu ortamda beklenen durum oldu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan indirme yetkisini kullandı ve zam yüzde 61.5 olarak uygulanacak. Bu oranların yansıması en düşük MTV ücreti 219 TL’ye çıkarken ödenecek en yüksek MTV tutarı ise 101.153 TL olarak belirlendi. Şimdi, biz vatandaşlar bu indirimi çok şık bir jest olarak mı görelim? Yoksa!

2023’te Siyasi Partilerin Alacağı Hazine yardımı:

Siyasi partilere yapılacak 2023 yılı hazine yardımı rakamları belli oldu. Kanuna göre, son milletvekili genel seçimlerine katılma hakkı tanınan ve ülke barajını aşan siyasi partilere her yıl hazineden ödenmek üzere devlet yardımı yapılıyor. Seçim yılı olması sebebiyle, siyasi partilere gelecek yıl yapılacak hazine yardımı bu yıla göre 7 kat artarak 4.5 milyar lira olarak belirlendi. Aslan payını Ak Parti alacak.

Be hey insafsızlar! Be hey vicdansızlar! Her gün onlarca ürüne zam haberlerinden artık hayatımıza adapte olamıyoruz. Ülke yöneticilerinin, işverenlerin, siyasi partilerin, biz vatandaşların tek gündeminin bu konu olması gerekmez mi? Bu gidişat nasıl durdurulacak, ne çareler bulunacak yani kısacası herkesin taşın altına elini koyması gerekecek. Biz vatandaşlar en önemli kalemler olan barınma, gıda ve çocuklarımızın eğitim masraflarını karşılayamaz durumlara geldik. Asgari ücret 8,506, emekliye yok efendim %25… Artık nasıl bitiririz bilmiyorum?

Hazine ve Maliye Bakanı Nebati: Asgari ücretliye, memura, emekliye ne verilse haklarıdır; fakir fukaraya vermek bereket getirir diyerek, asgari ücretliyi, emekliyi ve memuru ‘fakir fukara’ olarak nitelendirdi ve bu kesimlere verilecek zamma da ‘sadaka’ muamelesi yaptı. Ne güzel bir bakış açısı dimi sevgili okurlarım.
Bu söylemlerden sonra sizlerle dünyanın en sevilen cumhurbaşkanı’ olarak tanınan Uruguay’ın eski başkanı José Mujica’nın yaptığı birkaç davranışı ve düşüncesini paylaşmak istedim.

Jose Mujica, aldığı maaşını yoksullara bağışlayıp, neden başkanlık sarayına çıkmayı reddettiğini anlattı: Başkanlık sarayına taşınmamasını ‘’düşüncelerimizle uyum içinde bir yaşam sürmek… Düşündüğün gibi yaşarsan, yaşadığın gibi düşünürsün. Bir devlet başkanının halkının nasıl yaşadığını görmesi gerekir.
DÜNYAYI DEĞİL AMA İNSANLARIN HAYATLARINI DEĞİŞTİRİYORUM… Daha ne yapabilir ki?

Çocuklarımıza Sahip Çıkalım:

6 yaşında evlendirme skandalıyla birlikte, çocukların okullaşma oranı ve bunun takibi de yeniden tartışma konusu oldu. Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer ilk ve ortaöğretimde yaklaşık 280 bin çocuğun kayıt dışı olduğunu açıkladı.

Özer, kayıt dışı 280 bin çocuğun 11 bininin ilköğretimde, 28 bininin ortaokulda, 240 bininse lise çağında olduğunu belirtti. Bu konuda bir takip sistemi kurduklarını hatırlatarak “Bir öğrencimizi dahi kaybetmeye razı değiliz” dedi.
Nerede bu çocuklar?

Çocuklarımız bize Allah’ın en kutsal emanetleridir. Onlara en iyi şekilde muamele etmeli ve geleceklerine güvenle bakabilmelerini sağlamalıyız. Küçük yaşta zorla evlendirilen bir çocuk, ömür boyu mutsuz olacak ve mutsuz çocuklar yetiştirecektir.

Kanunlara göre:

* 18 Yaşını dolduranlar, kimsenin iznine ihtiyaç duymaksızın, kendi iradeleri ile evlenebilirler.

* 17 Yaşını dolduranların evlenebilmeleri için ya yasal temsilcilerinin ya da hakimin izin vermiş olması gereklidir.

Çocuklarımıza sahip çıkalım, gelecek nesillere mutlu bireyler yetiştirmek için çaba gösterelim…

Kalın sağlıcakla

Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-
KÖŞE YAZARLARI

Sitemiz İHA Üyesidir.