14 Mart 2024 Dünya Böbrek Günü

  14 Mart 2024 tarihi ve haftasında etkinliklerle gerçekleştirilecek olan Dünya Böbrek Günü etkinliklerinin teması “Herkes İçin Böbrek Sağlığı” ana ekseninde “Böbrek Sağlığı İçin Optimal İlaç Uygulamalarına ve Sağlık Bakımına..

14 Mart 2024 Dünya Böbrek Günü
Son Güncelleme: Whatsapp

 

14 Mart 2024 tarihi ve haftasında etkinliklerle gerçekleştirilecek olan Dünya Böbrek Günü etkinliklerinin teması “Herkes İçin Böbrek Sağlığı” ana ekseninde “Böbrek Sağlığı İçin Optimal İlaç Uygulamalarına ve Sağlık Bakımına Eşit Erişim” olarak belirlenmiştir.
Bu amaçla “14 Mart Dünya Böbrek Günü” kapsamında yapılan etkinliklerle Müdürlüğümüze bağlı tüm İlçe Sağlık Müdürlükleri, İl-İlçe hastanelerinde ve tüm Toplum Sağlığı Merkezlerinde görevli personellerimiz tarafından vatandaşlarımıza obezite, hipertansiyon, diyabet ve diğer kronik hastalıklar hakkında bilgilendirmeler ve yönlendirmeler yapılarak broşür dağıtılmıştır.
Etkinliklerle halkımızın ve sağlık personelinin böbrek hastalıkları hakkında bilgilendirilmesi ve farkındalıklarının artırılması, böbrek hastalığı olan kişilerin sağlık kuruluşuna başvurarak gereken müdahaleleri yaptırmalarının teşvik edilmesi, erken tanının öneminin vurgulanması amaçlanmıştır.
Uluslararası Nefroloji Topluluğu’nun yapmış olduğu çalışmalara göre dünya genelinde 850 milyondan fazla kişi Kronik Böbrek Hastalığından etkilenmiş olup her yıl 3 milyondan fazla kişi hayatını kaybetmektedir. Türkiye İstatistik Kurumu tarafından hazırlanan 2022 yılı ölüm ve ölüm nedeni istatistikleri incelendiğinde ise ülkemizde gerçekleşen ölümlerin %3,2’sinin böbrek yetmezliği nedenli olduğu görülmektedir.
Kronik Böbrek Hastalığına yol açan nedenlerin dağılımı ülkeye, ırka, yaşa ve cinsiyete göre farklılıklar göstermekle birlikte altta yatan en sık nedenler obezite, diyabet ve hipertansiyondur. Türkiye’de de benzer bir eğilim mevcut olup hipertansiyon, diyabet ve kalp hastalığı olanlarda kronik böbrek hastalığı sıklığı daha yüksek olarak ortaya çıkmaktadır.
Ayrıca, geliştirilen Hastalık Yönetimi Platformu (HYP) uygulaması ile birinci basamak sağlık hizmet sunucularının kronik hastalıkların erken teşhisi, etkili tedavisi ve izlemlerinde daha aktif bir rol üstlenmesi sağlanmıştır. Bireylerin fonksiyon kaybı yaşamalarının ve engelli hale gelmelerinin önüne geçilmesi amaçlanmaktadır. 

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

betnis giriş
betnis
yakabet giriş