BACAKLARDA UYUŞMA VE YANMA HİSSİNE DİKKAT !

  Kadınlarda erkeklere oranla daha sık görülen bel kayması, bel ağrısı nedeni ile doktora başvurulan bir sorundur. Bel kayması bel fıtığı ile birbirine benzer şikayetler gösterir bu nedenle kişilerce birbirine karıştırılmamalıdır. Nöroşirurji..

BACAKLARDA UYUŞMA VE YANMA HİSSİNE DİKKAT !
Son Güncelleme: Whatsapp
 
Kadınlarda erkeklere oranla daha sık görülen bel kayması, bel ağrısı nedeni ile doktora başvurulan bir sorundur. Bel kayması bel fıtığı ile birbirine benzer şikayetler gösterir bu nedenle kişilerce birbirine karıştırılmamalıdır. Nöroşirurji Uzmanı Op.Dr. Kerem Bıkmaz konu ile ilgili bilgiler verdi.
 
Hareket etmemizi sağlayan, vücuda dış etkilere karşı direnç ve dayanaklılık veren, kemiklerden oluşan bir yapı iskelet sistemidir.Bizi taşıyan da omurga kemikleridir.Omurga kemikleri  iç yüzeyleri ve dış yüzeyleri bir çizgi halinde giderler ve birbirinin tam üstünde olacak şekilde birbirlerini takip ederler.Bir omurga kemiğinin, komşu omurganın üzerinde kaymasına ”Spondilolistezis” yani halk arasındaki bilinen adıyla bel kayması denir.Bu durum yani omurganın yer değiştirmesi, spinal kanalı daraltarak, sinire bası nedeni ile nörolojik semptomlara yol açar.
 
Bel kayması doğuştan olabileceği gibi bir düşme, kaza veya ağır doğum sonucunda da meydana gelebilir.Doğuştan olan bel kayması gençlerde daha çok görülür, 40 yaş üzerinde ise travma sonucu ya da kemik erimesine bağlı mikrokırıklar sonucu oluşabilir.
 
Omurgamızın herhangi bir bölgesinde gelişebilecek bu durumun en sık meydana geldiği yer, bel omurlarının bulunduğu bölgedir.Bel kayması  bir ömür boyu sabit kalabilir veya hayatımızın bir döneminde hareketli hale gelebilir.Bayanlarda özellikle menopoz sonrası ya da erkeklerde de kemik erimesi sonrası bu kayma aktif hale gelir ve daha hareketli
olmaya başlar.
Bel kaymasının belirtileri ise;
 
Bel ile birlikte her iki bacakta ağrı, uyuşukluk ve yanma hissi 
 
Bacaklarda hissizlik, adale gerginliği, güçsüzlük
 
Bel eğiminde artış veya yürümede aksaklık
 
Geceleri bacaklara sık sık kramp girmesi ve sık sık tutulması
Op.Dr. Kerem Bıkmaz son olarak şunları ifade etti;
Bel kayması tanısı konulduktan sonra bu bel kaymasının hareketli olup olmadığına bakılır. Bel kayması oluşmuş ve de hareketsiz bir halde ise buna mutlaka müdahale edilmesi gerekmez.Ancak bel kayması hareketli ise hastanın mutlaka ameliyat olması gerekir.Yoksa bu hareketli olan bel kayması hastanın hayatını bir  çok yönden çekilmez hale getirir.
 

 

Saygılarımla,

Hülya Yıldırım

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

betnis giriş
betnis
yakabet giriş