Aktuel 53

Bekaroğlu: Doğal afet değil, insan eliyle yapılan yıkım!

Bekaroğlu: Doğal afet değil, insan eliyle yapılan yıkım!
162 views
29 Temmuz 2021 - 17:41

CHP İstanbul Milletvekili Mehmet Bekaroğlu, TBMM Başkanlığına sunduğu Araştırma Önergesi ile Doğu Karadeniz Bölgesinde sık sık meydana gelen dere taşması, sel, su baskını ve heyelan olaylarının nedenlerinin ortaya çıkarılması; onlarca can kaybına neden olan acı olayların zararlarının azaltılması, bir daha böyle felaketlerin yaşanmaması için alınacak tedbirlerin belirlenmesi amacıyla Meclis Araştırma Komisyonu kurulmasını istedi. Araştırma Önergesi ekte, konuya ilişkin haber metni aşağıda değerlendirmenize sunulmaktadır.

Saygılarımla…

Bekaroğlu: Doğal afet değil, insan eliyle yapılan yıkım! 

CHP İstanbul Milletvekili Mehmet Bekaroğlu, son yıllarda Karadeniz Bölgesinde sık sık meydana gelen ve onlarca insanın yaşamına mâl olan sel ve heyelanların nedenleri ile verdiği zararların azaltılması için Meclis Araştırma Komisyonu kurulmasını istedi. 

“Doğu Karadeniz Bölgesi’nde sık sık meydana gelen sel, su baskını, derelerin taşması ve heyelanlarda çok sayıda insanımız hayatını kaybetmekte ve büyük boyutlu mal kaybı ile zararlar meydana gelmektedir.” diyen Bekaroğlu, her yıl birkaç kez tekrarlanan bu olayların doğal afet niteliğinden çıkıp insan eliyle sebep olunan felaketlere dönüştüğünü belirtti.

Doğaya aşırı müdahale felaketleri artırıyor 

100 yıl önce de can ve mal kayıplarına neden olan sel ve heyelanlar olduğunu ama 10-15 yılda bir rastlanan sel, su baskını ve heyelanların son zamanlarda her yıl birkaç kez meydana geldiğini vurgulayan Bekaroğlu, “Bilim adamları ve ilgili yerel yöneticilerden bakanlıklara kadar hemen herkes doğaya aşırı müdahalenin sel, su baskını, dere taşması ve heyelanlara yol açtığını kabul etmektedir.” dedi.

Artık her yağmur sonrası ortaya çıkan felaketler nedeniyle bölgede insanların tedirgin olduğunu ve can derdine düştüğünü kaydeden Bekaroğlu, “Karadeniz Sahil Yolunun kotunun şehir merkezlerinin kotundan yukarıda olması, HES’ler, tekniğe ve bilime aykırı yol açma çalışmaları, çaylık alanlarda ağaçların sökülmesi, çayda kullanılan kimyasal gübre, Yeşil Yol adıyla yaylalara çift şerit yol yapılması, bilinçsizce yapılan maden aramaları, açılan taş ocakları, patlatılan çok sayıda dinamit, dere yataklarının daraltılıp etrafının imara açılması, dere ıslah çalışmalarının hatalı olması, derelerin beton kanal içine alınması gibi onlarca farklı tespit, doğaya aşırı müdahale edilmesinin örnekleri olarak gösterilmektedir.” dedi.

Son Dakika: Bakan Soylu'dan Rize ve Artvin'deki sel felaketiyle ilgili açıklama

Son Dakika: Bakan Soylu’dan Rize ve Artvin’deki sel felaketiyle ilgili açıklama

Kentler sel sularının, kırsal kesim heyelanların tehdidi altında 

Doğu Karadeniz Bölgesinde kentlerin sel sularının, kırsal kesimin ise taşkınların ve heyelanların tehdidi altında olduğunu dile getiren Bekaroğlu, “Can kayıplarının telafisi mümkün değildir. Mal kayıplarının telafisindeki maliyet ise zamanında alınacak önlemlere göre çok daha büyük olmaktadır. Bugüne kadar konuyu ciddiyetle ele alan bir çalışma olmamış, önlem almakta yetersiz kalınmıştır. Yaşanan her acı olay sonrası yetkili ağızlar önlem alınacağını ifade etseler de ciddi hiçbir adım atılmamıştır.” ifadelerini kullandı.

TBMM Araştırma Komisyonu kurulsun 

Son Dakika: Bakan Soylu'dan Rize ve Artvin'deki sel felaketiyle ilgili açıklama

Son Dakika: Bakan Soylu’dan Rize ve Artvin’deki sel felaketiyle ilgili açıklama

Bekaroğlu, Doğu Karadeniz Bölgesinde meydana gelen sel, su baskını, dere taşması ve heyelan olaylarının kapsamlı şekilde ele alınması, bunların zararının en aza indirilmesi, bir daha böyle acı olayların yaşanmaması adına tüm yönleriyle konuyu inceleyip alınması gereken tedbirleri belirleyecek ve ilgili idarelere yol gösterecek bir TBMM Araştırma Komisyonu kurulması gerektiğini söyleyerek, Araştırma Önergesini TBMM Başkanlığına sundu.

Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-
KÖŞE YAZARLARI

SİTEMİZ  ÜYESİDİR