BOŞANMA SONRASI İNSAN NASIL ETKİLENİR ?

Uzman Psikolog Kaan Üçyıldız konu hakkında önemli bilgiler verdi.   Son yıllarda boşanma oranları dikkat çekici şekilde yükseldi. İleri yaştaki bireyler boşanmalara anlam veremezken, 20-30 yaş aralığındaki bireyler boşanmayı evlenmek kadar normal karşılıyor. Evlilik,..

BOŞANMA SONRASI İNSAN NASIL ETKİLENİR ?
Son Güncelleme: Whatsapp
Uzman Psikolog Kaan Üçyıldız konu hakkında önemli bilgiler verdi.
 
Son yıllarda boşanma oranları dikkat çekici şekilde yükseldi. İleri yaştaki bireyler boşanmalara anlam veremezken, 20-30 yaş aralığındaki bireyler boşanmayı evlenmek kadar normal karşılıyor.
Evlilik, uzun yıllar birlikte olmak amacıyla yola çıkılan bir adımdır. Ancak bazı olumsuz durum ve deneyimlerin bu evlilik birliğinin bozulmasına sebep olabilmektedir. Evlilik birliğinin yasal olarak bozulması ise boşanmanın gerçekleşmesidir.
Boşanma süreci taraflar için zorlu bir zaman dilimini içerebilir. Sosyal ve duygusal anlamda önemli bir stres kaynağı doğurabilir. Özellikle zaman zaman ‘’Pişmanlık’’ düşüncesi akıllarda sıklıkla tekrar edebilir. Boşanma psikolojisi karmaşık bir konudur ve her birey için farklılık göstermektedir. Boşanma sonrası hissedilen pişmanlık, değişen yaşam koşulları ve duygusal süreçlerin bir sonucu olarak ortaya çıkmaktadır. Kişiler, boşanma sürecinde yaşadıkları değişiklikler ve yalnızlık duygusuyla başa çıkmakta zorlanabilmektedir. Ancak boşanma sonucunda pişmanlık duymak herkes için geçerli değildir. Bazı bireyler boşanma kararını sağlıklı bir şekilde analiz etmiş ve kararlı bir şekilde kabul etmiştir bu nedenle pişmanlık duymazlar.
Boşanma sürecinde ki bireyler de uyku ve yeme bozukluğu, sosyal yaşamda azalma, gündelik yaşam faaliyetlerine ve işe odaklanma da güçlük, öz değer ve yetersizlik inancı, yalnızlık hissi bu süreçte sıklıkla gözlemlenebilir. Bu noktada uzmandan destek alınması oldukça önemlidir.
Uzman Psikolog Kaan Üçyıldız,” Boşanma süreciyle baş edebilmek için yapılması gerekenler; acele kararlar verilmemeli, iş hayatına devam edilmeli, eski eşe ait eşyalar göz önünde olmamalı, evlilik boyunca yapmak isteyip yapamadıklarınıza odaklanın, her şey ile aynı anda mücadele edemeyeceğinizin farkında olun. Boşanma sonrası artık bireyler yaşama yeni bir başlangıç yapmalıdır.. Gelecek ile ilgili plan yapma, yaşamdan ve ilişkilerden yeni şeyler bekleme, gelecek ile ilgili çaba gösterme kişinin artık sağlıklı bir sürece geçtiğinin göstergesidir. ” dedi.

 

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

betnis giriş
betnis
yakabet giriş